Közélet, hírek

Egyetemista vagy? Gondolkodjunk együtt!

2019.04.26. 08:44

Közös gondolkodásra, szakmai együttműködésre hívja az egyetemistákat az újonnan induló Közösség–Tér-Település képzési program, melyre mostantól lehet jelentkezni. 

Mostantól lehet jelentkezni a Közösség–Tér-Település képzési programba, amely az ország több régiójából várja a tettre kész egyetemistákat. A program célja, hogy a különféle intézményekről és szakokról érkező hallgatók saját szakmájuk területén kipróbálhassák magukat élesben is, emellett ismerjék meg egymás szakterületeit, a szakmák egymáshoz való viszonyát és kapcsolódásaikat. A képzés elsődlegesen építész és közösségszervező hallgatóknak szól, de a szervezők — a szabad helyek függvényében — közösségi és civil szakértő szakos hallgatókat, a kulturális mediáció és humánökológia területén, illetve további rokonterületeken tanuló hallgatókat is várnak.

A Közös Pontok Közösség- és Településfejlesztő Nonprofit Kft. által indított programhoz rögtön az első évben öt hazai felsőoktatási intézményi kar is csatlakozott: idén ősztől az egri Eszterházy Károly Egyetem Neveléstudományi Intézetének, a Nyíregyházi Egyetem Társadalom- és Kultúratudományi Intézetének hallgatói, valamint a Pécsi Tudományegyetem két karának (a Bölcsészettudományi Kar és a szekszárdi Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar) és a Sárospatai Református Teológiai Akadémia diákjai jelentkezhetnek a három lépcsős, gyakorlatorientált képzésre.

A program 2019 októberében egy hetes elméleti kurzussal indul közösségi művelődés, építészet, település- és területfejlesztés valamint közösségfejlesztés és közösségi tervezés témában. A tudásbővítés, kompetenciafejlesztés folyamatát unikális kulturális programok színesítik olyan előadók részvételével, mint például a Polyphony projekt mögött álló, szenvedélyes népzenegyűjtő Both Miklós vagy Ferenczi György magyar szájharmonika-művész.


 

Az elméleti megalapozást követően a hallgatók a két félév folyamán csapatokat alkotnak és közösen hoznak létre saját projekteket — így lehetőségük nyílik nem csupán az építészeti tervezői munkára, de a közösségi tervezésre és kivitelezésre is. A program elengedhetetlen része az építések helyszínéül szolgáló település(rész)ek lakosaival való, számos alkalomból álló közös gondolkodás és tervezés, amelynek keretében meghatározzuk a közösségi igényeket és szükségleteket, többek között azokat, amelyekre egy-egy faépítmény (vagy más, egy hét alatt megvalósítható építési-építészeti folyamat) lehet a válasz.

A képzési program során megtervezett munkák 2020 nyarán realizálódnak a Közösség–Tér–Település saját, baranyai alkotótáborában, valamint a Hello Wood kreatív építész és design studio által indított, Építész Mustra néven futó összegyetemi építészfesztiválon Tokaj-Hegyalján.

 “Célunk, hogy a programnak köszönhetően a közösségszervező hallgatók ismerjék meg a tér (ideértve az épület és a városszerkezet) közösségre, közösségi kapcsolatokra és a kulturális folyamatokra való hatását és tudják, hogy adott esetben azok miképpen alakíthatók ki, illetve át. Szeretnénk továbbá, hogy az építészhallgatók ismerjék meg a kulturális-közösségi szemléletű (funkcionális) tervezés szempontjait és tudják, hogy mikor, milyen célból és várható eredménnyel vonhatók be közösségi szakemberek a tervezési folyamatokba. Szakterületközi együttműködéseket, közös projekteket szeretnénk generálni és reméljük, hogy a résztvevők közötti együttműködés a képzést követően is megmarad." — mondta Beke Márton, a Közös Pontok Közösség- és Településfejlesztő Nonprofit Kft. ügyvezetője, a program megálmodója.

A Közösség–Tér–Település képzési program Makovecz Imre, Beke Pál és Varga A. Tamás, továbbá az egykori „nyitott ház kollégium" munkásságán alapszik. A program megvalósításának célja a szakmai közösség eredményeinek továbbörökítése.

Jelentkezés a programba és további részletek a képzés weboldalán:

www.kozossegtertelepules.hu

További információ és interjúkészítési lehetőség egyeztetése:

Szabó Réka

szabo.reka@kozossegtertelepules.hu