Épülettervek/Hallgatói terv

Együtt felülkerekedni — Roma inkubátor liget Nagykárolyban

2019.09.11. 05:15

2018-ban a nagykárolyi, Teremi úti romatelephez közeli Integrációs Központ és a helyi önkormányzat közösen megnyert egy Európai uniós pályázatot, melynek támogatásával szociális lakások, közösségi- és szociális funkciójú épületek létesülnének új városszövetrészként az Integrációs Központ közelében. Tóth Tünde diplomamunkája építészeti választ próbált adni erre a pályázatra.

 


A roma közösségek lakhatása Európában általános, intenzív probléma. A szegregáltság és a nyomornegyedek létrejötte szociális, gazdasági, urbanisztikai fontossággal bír. E népcsoport története, kultúrája és viszonya a különböző népcsoportokkal együtt igen meghatározó. Roma családok tízezrei élnek egy-két szobás házakban egy jobb élet eljövetelének reményében.

 

Egyedül a felülkerekedés és a felzárkózás azonban lehetetlen, a lélek gyengülésével pedig az életkörülmény is romlik. A kétségbeesés feloldása, mely minden családban és házban jelen van, nem megy segítség nélkül. A probléma megoldására sokunkra, és az idő segítségére van szükség. Sok szemszögből szükséges vizsgálni és elemezni a felmerülő problémákat ahhoz, hogy olyan stratégiát tudjunk kialakítani a felzárkóztatásra, amely nem utópia, hanem működőképes koncepció lehet.

 

Diplomatervem a Nagykárolyban (Románia) lévő, Teremi úti romateleppel és lakóközösségével foglalkozik. 2018-ban a telephez közeli Integrációs Központ és az Önkormányzat közösen megnyert egy Európai uniós pályázatot, melynek támogatásával szociális lakások, közösségi- és szociális funkciójú épületek létesülnének új városszövetrészként az Integrációs Központ közelében.  Tervemmel építészeti választ próbáltam adni erre a pályázatra, és megoldást a roma szegregáltságra úgy, hogy figyelembe vettem a helyi emberek igényeit, mellyel egy olyan működésmodellt állítottam fel, amely által az új városszövetrész amortizáció nélkül életképes maradhat.

 

Ahhoz, hogy valós és hiteles kép alakuljon ki a jelenlegi telepek helyzetéről, több magyarországi és külföldi példát tanulmányoztam, valamint személyes bejárást végeztem négy romániai romatelepen. Minden telepet meglátogatva, a házakat megnézve és felmérve, majd az emberekkel elbeszélgetve sikerült egy olyan átfogó képet kapnom e társadalmi réteg gondolkodásmódjáról és életviteléről, mely nagyban segítette tervem megvalósítását.

 

Tervezési folyamat, modellszerű megoldások

A tervezés egy nagyléptékű területrendezéssel kezdődött, mely négy nagy funkciócsoportot ölel magába:


a. Szociális segítség blokk
b. Közösségi Ház / Könyvtár / Internetező
c. Óvoda / Sportpálya
d. Családi házas övezet (Inkubátorházak)


Első pillanattól nagy hangsúlyt fektettem arra, hogy egy olyan új, koherens városszövet alakuljon itt ki, mely jól csatlakozik a már meglevő utcahálózathoz és épületekhez. Fontos volt, hogy az új fejlesztés egy biztonságos, élvezhető, atmoszférát nyújtson a használóinak, így az épületeket egy ligetes-fás kialakítás hálózza.

Ezt követően szűkítettem le a tervezési területet, amely az elsőként kialakítandó szociális segítség blokkra és közösségi épületre koncentrál. Az architektúrák megközelítése a ligeten keresztül történik, melynek ösvényei az új buszmegálló felől érkeznek.


 

A szociális épületblokk három egyforma elcsúsztatott tömegből és az ezeket összefogó átmeneti térrendszerből áll. Használata a tanyán élők számára edukatív jelleggel is fontos, mivel ezen funkciók jelenleg az ő házaikban nem találhatóak meg. Az első ház egy közösségi konyha, a második egy barkácsoló- és raktárhelyiség, az utolsó pedig egy vizesblokk, ahol mosakodni, zuhanyozni lehet.

Fontosnak tartottam, hogy a koherencia és az összetartozás az épületek tömegalakításában is motívumként szerepeljen. Az összefüggő tetők befedik és összefogják a nyitott és a zárt tereket, jól használható átmeneti tereket képezve egyúttal. 


 

A közösségi épület egy hosszúház, mely válaszvonalként egyszerre elhatárolja a múlt telepi világát, ám összeköti azt az új családi házas inkubátor övezettel. A ház két zárt maggal és két nyitott pajtával rendelkezik. A kisebb mag a földszinten egy könyvtárnak és olvasónak, míg az emeleten egy internetezőnek ad helyet. A nagyobb mag többfunkciójú térként szolgál egy színpaddal kiegészülve, az épület déli részén található homlokzati megnyitás pedig egy szabadtéri színpadnak és nézőtérnek ad helyet.


 

Mindkét épületblokk tervezése az egyszerűségről és a funkcionalitásról szól, így a tartószerkezeti tervezés is egyszerű tektonikus szerkesztés. Tégla falak, ollós fatartók. Az épületek egyszerű szerkesztettségükkel és anyagválasztásukkal képviselnek építészeti jelentőséget, semleges keretet adva a területnek, amely használat során telítődik színnel és élettel.
Az anyag- és színválasztás kerüli a divatos sterilitást. Strapabíró, időtálló anyagok kerülnek alkalmazásra: fehér és mézsárga falak, színes ipari műgyanta padlóburkolat és antracit trapézlemez héjalás jellemző.

Bízom abban, hogy diplomatervemmel fel tudtam hívni a figyelmet a jelenlevő problémák súlyosságára. Remélem, hogy egy olyan lehetséges választ tudtam adni a nagykárolyi szituációra, mely nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy pozitív vízió táruljon a városban élők és a tervet tanulmányozók számára is.

 

Tóth Tünde