A kezdeményezés célja a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) által kezelt Magyar Nemzeti Névtér határon túli magyar emlékhelyeket tartalmazó adatbázisának és a Teleki László Alapítvány (TLA) által gondozott, határon túli magyar vonatkozású műemlékek kataszterének bővítése.
A hétfőn aláírt megállapodással a felek abban bíznak, hogy a két rendszer összekapcsolásával minél több felhasználóhoz eljutnak az azokban megtalálható információk és a határon túli magyar emlékhelyek és műemlékek összegyűjtésének és ismeretének nemzeti identitást erősítő üzenete - olvasható a NÖRI hétfőn az MTI-hez eljuttatott közleményében.
A kormány stratégiai célként tűzte ki a határon túli magyar építészeti örökség számbavételét, melynek feltérképezésére a Teleki László Alapítvány kapott megbízást - idézik fel a közleményben.
Mint írják, a TLA több évtizedes tapasztalattal rendelkezik a határainkon túli magyar kulturális örökséghez kapcsolódó feladatok ellátásában, hiszen több mint negyed évszázada valósítja meg a határon túli magyar műemlékek kutatását, dokumentálását és felújítását célzó kormányzati programokat.
A tájékoztatás szerint a Nemzeti Örökség Intézete 2023-ban az Emlékhely Névtér létrehozásával csatlakozott az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) által kezelt Magyar Nemzeti Névtér felülethez.
Így jött létre a határon túli magyar emlékhelyek adatbázisa, melynek fontos célja, hogy lehetőséget biztosítson a határon túl élő magyar közösségeknek arra, hogy a megmaradásukat segítő, számukra fontos emlékezeti helyeket összegyűjtsék és egy nagy, közös nemzeti adatállományba feltöltsék.
Mint írják, a kezdeményezés célja az összetartozás-tudat erősítése és a magyar emlékhelyekre irányuló turizmus fellendítése. Hétfőtől a két intézet együttműködésében a két adatbázis egymást támogatva bővül majd - olvasható a NÖRI hétfői összegzésében.
Forrás: MTI