Épületek/Középület

Ékkő a világ tetején

2015.11.25. 13:00

A világtól korábban elzárt szellemi és vallási központban, a közel 3500 méteres magasságban fekvő Lhászában egyre komolyabb szerepet játszik a turizmus. A növekvő igényeket követve 2011-ben nyitott meg itt az első és az egyik legmagasabban fekvő luxusszálló, a Denniston International Architects tervezte St Regis Lhasa Resort. Bán Dávid írása.

Kína 1951-ben szállta meg Tibetet, az azóta is függetlenségéért küzdő autonóm tartomány azonban sokáig kimaradt a nagyszabású fejlesztésekből. A turisták számára nehezen megközelíthető, elzárt, egzotikus, magashegyi tartományt 2006-ban, egy erőn felül épített 1100 km-es vasútvonallal kapcsolták Nyugat-Kínához, illetve építettek hozzá monumentális pályaudvart a fővárosba, a közel 3500 méteres magasságban fekvő Lhászába.



A turizmus valóban fellendülni látszik, ezért fél évtizeddel a vasút átadása után megnyílt a város – és a tartomány – első nemzetközi luxusszállodája, az ötcsillagos St Regis Lhasa Resort. Igaz, az ide igyekvő pénzes turisták valószínűleg nem többnapos – bár lenyűgöző tájakon haladó – vonatozás után, hanem repülővel, majd limuzinokkal érkeznek a 150 szobát és 12 magánvillát magába foglaló komplexumba. A megérkező vendégeknek azt javasolják, hogy az első napon ne vegyenek forró vizes zuhanyt, mert a helyiek úgy gondolják, hogy ez elvonja a vért az agyból, ezért a biztonság kedvéért minden szobát oxigénpalackkal is felszereltek.



A maláj Denniston International Architects iroda tervezte üdülőkomplexum építészetében – hasonlóan a monumentális pályaudvarhoz – ötvözi a tibeti hagyományokat a modern luxus elemeivel. Az épület pagodára emlékeztető tetőformájával és tömegével egyértelmű utalás a korabeli buddhista kolostorok kultúrájára. A szobák ablakai és erkélyei a grandiózus Potala palotakomplexumra és a Himalája mögötte magasodó hegycsúcsaira néznek. A szobák és lakosztályok berendezése finoman használja a tradicionális tárgyak világát, a terek létrehozásában nagy szerep jutott a helyi mesteremberek, kézművesek munkájának is. A komplexum belső tereibe számos helyi és nemzetközi képzőművész tervezett különböző tárgyakat, dekorációt, freskókat, a hall hat táblából álló festményét például Christian de Laubadère készítette. A keleti hagyományok világát tükrözi a különleges, arannyal burkolt uszoda medencéje, háttérben tengeri kígyót ábrázoló fekete-fehér mozaikkal.



A világ egyik legmagasabban fekvő luxushotelére napelemeket telepítettek, míg a felszín alatt vízvisszaforgató rendszer működik. A Tibeti Autonóm Tartomány gazdaságának egyre jelentősebb bevételt hozó, jelenleg abból 15%-ban részesedő turizmus egyre inkább a pomára vágyó külföldiek és az újgazdag kínaiak felé nyit. A város azóta öt újabb impozáns szállóval gyarapodott, de várhatóan hamarosan elindul az a fényűző vasúti szerelvény is, amelyre a nyári szezonban akár 6000 fontot is kóstálhat egy jegy ára. A hotel kantoni és szecsuáni ínyencségek mellett helyi csemegéket és a legdrágább francia borokat felszolgáló éttermében néha ellátási gondok lépnek fel, de ennél komolyabb problémákat okoz, amikor a magaslati város időnként napokra áramellátás nélkül marad. Tibet turisztikai szakemberei állítják, hogy egyre több ideérkező turista vágyik luxuskörülményekre, így a 2011-ben megnyílt St Regis Lhasa Resort hiánypótló komplexuma a nyári idényben a megnyitás óta mindig teljes kihasználtsággal működik.

Bán Dávid