A bécsi, három házból álló lakótömb felújításánál fontos fókuszpont volt, hogy a környezetéhez illő és elegáns tetőmegoldás találjanak. Az építészeti tervezésért felelős BEHF Architects építészetiroda alapítója, Stephan Ferenczy az épület kulcseleméként említi a PREFA direkt erre az épületre gyártott anyagával megvalósított épületrészt. Letisztult, elegáns és nem utánoz semmit – vallja az elismert szakember.
A Bécs, Brandstätte 7–9. szám alatti épületet a századfordulón emelték, és az 1950-es években történt átépítése során nyerte el jellegzetes külsejét. Az épületegyüttes a Szent István-székesegyház és a Szent Péter templom között található. „A fekvése nem könnyíti meg azt a feladatot, hogy ebbe a szinte észrevehetetlen épületbe, amely a szűk utcácskában meglehetősen robusztus látványt nyújt, egy tetőtérrel új életet leheljünk” – fogalmazott Stephan Ferenczy, a BEHF Architects építészeti iroda alapítója, aki a „Korb Etagen” megalkotásának felelőse. Az épület elnevezése a Brandstätte 9. szám alatt az immáron sok évtizede működő kávéháznak köszönhető.
„Az egykor három házból álló háztömb teljes struktúráját újra kellett gondolni és átalakítani.” – számol be feladatáról az építész. Ferenczy szerint - aki nem csak az eredeti épületet, hanem a környéket is nagyra értékeli - ha az ember egy ilyen objektummal dolgozik, egyszerre találja magát „az aranyásó és a hullagyalázó” szerepében. Szemközt a Zacherl-házat találjuk, amelynek pompás, rézből készült teteje magasra teszi a lécet. „A célunk az volt, hogy egy ehhez illeszkedő, elegáns tetőt alkossunk.” – hangsúlyozza az építész. Az anyag kiválasztása a projekt sarokkövének is tekinthető: „A fazsindely nem lenne megfelelő, a réz pedig szintén nem volt opció. Egy fémtető viszont tökéletes megoldás! Egy csillogó fém tetőszerkezet, amely nem utánoz semmit. A részletek letisztultak, visszafogottak: egyenes vonalak, sima, egyszerű felületek.” – mondja Ferenczy.
Tető, de nem tetőkomplexum
Egyáltalán nem volt egyszerű a sok elemből egyetlen tetőt, és nem egy több tetőből álló komplexumot létrehozni: a három ház különböző magasságú, és rengeteg illeszkedés és egyenetlenség jellemzi. A leginkább megfelelő, tökéletes anyagot gyorsan megtalálták: Ferenczy elképzelését, a csillogó, aranyszínű árnyalatot a PREFA speciálisan erre a célra készítette. Az anyag tulajdonságai, formája és nagysága is pontosan megfelelnek a célnak.
Minden, csak nem hétköznapi
A projekt megvalósításával a nagy múltú Hans Drascher céget bízták meg. A bádogos vállalatot 150 évvel ezelőtt alapították, azóta Drascher és csapata számtalan tetőt fedtek, építettek, vagy éppen hoztak rendbe Bécsben. Ha valamit helyre kell állítani, az sosem egyszerű, állapítja meg a szakember. „Nagyon körültekintő munkára van szükség. Az építési fázis alatt meg kell akadályozni a víz bejutását.” – avat be Drascher a bonyolult feladat részleteibe. Egy építési helyszín, vegyük például ezt, mindenekelőtt logisztikai kihívásokat jelent: „A hely adottságai rendkívül szűkösek, az ideszállított anyagoknak még azelőtt meg kell érkezniük, mielőtt a város felébred és a szokásos nyüzsgés elkezdődik.”
Egy speciális projekthez nem csupán a mesterember hozzáértése és tehetsége elengedhetetlen, hanem „folyamatos improvizálásra” is szükség van. „Az építészek által tervezett kompozícióra sok mindent lehet mondani, de azt nem, hogy unalmasan hétköznapi megoldás lenne.” – hangsúlyozza Drascher, aki olyan szakember hírében áll, aki a rá bízott munkát mindig a legnagyobb odafigyeléssel végzi. „A falburkolatok és aknák nagyon különlegesek, ezért fontos a finom és preciz kivitelezés, hiszen az ügyfél, illetve a megrendelő, a bérlők és az építész olyan tökéletes színvonalat várnak el, mintha iparilag gyártott áruról lenne szó.” A Brandstätte 7–9. alatti épülethez PREFA 29x29 rombuszokat használtunk.
További információ: www.prefa.hu