Szeged város közleménye
Szeged város vezetése és Botka László polgármester mély megrendüléssel fogadta, hogy Novák István, Ybl– és Prima Primissima díjas építész, Szeged díszpolgára, a város volt főépítésze 2013. február harmadikán elhunyt.
„Személyében nemcsak az építész szakma, az építőművészet kiválóságát, számos szakmai díj, elismerés birtokosát, de olyan embert veszítettünk, aki minden munkájában a közösség érdekeit tartotta szem előtt. Büszke volt rá, hogy épületei – legyenek bár iskolák, templomok vagy akár üzletházak – soha nem csak elsődleges funkciójuknak felelnek meg, hanem valódi közösségi, sőt közösségformáló terekké válnak, olyan helyekké, ahol az emberek egymásra találnak, beszélgetnek, ahol megfogan a gondolat, otthonra talál a művészet, a kultúra és közösségi élménnyé válik a szórakozás" – fogalmazott a polgármester.
A város számára megnyugtató, hogy azt a történelmi belvárost, amit Novák István Szeged „szalonjának" nevezett, és amelyet külsőségeiben is annak szeretett volna látni, még életében régi pompájában sikerült helyreállítani.
Novák István hitte és vallotta, hogy „sikeres város nélkül nincs sikeres főépítész".
E mondatával köszönjük meg életművét és őrizzük kegyelettel emlékét.
Szeged város saját halottjának tekinti, temetéséről később intézkedik.
A tárgytól a városig (Novák István építészete) dokumentumfilm - rendezte: Csontos János (2009)
Makó város közleménye
Makó Város Önkormányzatának vezetői és tagjai mély megrendüléssel fogadták Novák István DLA, Ybl- és Prima Primissima Díjas építészmérnök, városi főépítész ma érkezett halálhírét.
A város képviselő-testülete Novák Istvánt 2001-ben kérte fel Makó főépítészének. Addigra ő már középületek sorával, városközpont-rehabilitációkkal, emlékművek és templomok megalkotásával tette le névjegyét a hazai építész szakma asztalára.
Itt, Makón elvarázsolták a polgárosuló paraszti építészet alkotásai, ezeknek az idők során a legharcosabb védőjévé vált. Makó megjelenése az elmúlt évtizedben az ő munkája révén is gyökeresen megváltozott, a korábbi szürkeség helyett színek uralkodnak, megvalósult tizenkét nagyszerű Makovecz-helyszín, köztük a mester legnagyobb magasépítészeti munkája, a Hagymatikum. Novák István nem csak Szegeden, de itt, Makón is irányította a belváros szívének rehabilitációját.
Ennek a hatalmas munkának mindvégig egyik motorja és szakmai irányítója, a város megújítására tett erőfeszítéseiben pedig a városvezetés odaadó partnere volt. Novák István munkája révén makóivá vált, aki nem csak dolgozni járt ide, hanem megtanulta és értette a makóiak nyelvét, gondolkodását, magáévá tette azt a várostörténeti örökséget, amely csak az itt élőké. Makó nem idegen terep, hanem a saját városa lett. Gyászunkban ezért ma Makó egész közössége osztozik.
Makó városa a mai napon részvéttávirattal biztosítja őszinte részvétéről a család tagjait. Temetése napján önkormányzati delegáció vesz részt a gyászszertartáson, míg a makóiakat a középületek fekete zászlója emlékezteti ezen a napon főépítészükre.
Utolsó portrébeszélgetés Novák Istvánnal (készítette Huri Éva, Rádió 88)