Közélet, hírek

Elindult az Év Tájépítésze Díj 2024 közönségszavazása

2024.03.29. 10:32

A Néprajzi Múzeum tetőkertjének, a Margit körút virágágyásainak tervezője, valamint egy a tájépítészet láthatatlan oldalát bemutató szakember is szerepel az idei Év Tájépítésze Díj döntősei között. A közönség május 2-ig adhatja le szavazatait a pályaművekre.

A Magyar Tájépítészek Szövetsége és a MÉK Táj- és Kertépítészeti Tagozata idén 12. alkalommal rendezi meg az Év Tájépítésze pályázatot. A díj az aktív szakmagyakorlók egy rövidebb szakmai periódusának kiemelkedő – maximum 5 évre kiterjedő – teljesítményét és a szakmai innováció elismerését célozza, melyben évente egy alkotó (esetleg alkotópáros, vagy alkotó csapat) részesülhet egy előre felkért szakmai zsűri döntése alapján.

Év Tájépítésze Díjban részesülhet minden magyar állampolgárságú, tájépítész végzettségű (vagy ezek jogelődjeként értelmezhető) szakmagyakorló, aki 5 évig ilyen díjban nem részesült, teljesíti a mindenkori díjszabályzatban és az adott évi kiírásban szereplő feltételeket, illetve nem tagja a jelölteket értékelő zsűrinek és nem rokona az adott évben felkért zsűritagoknak.

A szervezők március 26-án értesítették az öt döntőst sikeres pályázatukról. A május 2-ig tartó közönségszavazáson bárki leadhatja szavazatát ezen a linken, ahol a pályaműveket is megtekinthetjük. A díjátadó gálát május 3-ra tervezik. 

Az öt döntős pályázó:

Csőszi Mónika – a Lechner Tudásközpont munkatársa

A tájépítészet láthatatlan oldalát mutatja be pályaművében, többek között a minisztérium(ok) kötelékében végzett munkáját a tájvédelem, a természetvédelem, a zöldfelületgazdálkodás jogszabályi hátterének megteremtésében, vagy a tájvédelmi tervezést megalapozó kutatást.  

Csuka Veronika – a Magnolia Art Kertépítő Kft. tervezője

Többek között a Zalakarosi gyógyhely komplex turisztikai fejlesztése, a zalakarosi temető környezetrendezése és a nemesvámosi kétkerekes völgykapuhoz kapcsolódó tájépítészeti munkák szerepelnek pályaművében.

Steffler István – a Garten Stúdió Tájépítész Iroda vezető tervezője

Ő készítette a majkpusztai kamalduli remeteség műemléki rekonstrukciójához kapcsolódó tájépítészeti munkákat, a Csikós-udvar környezetrendezését és a Néprajzi Múzeum tetőkertjét, mint ahogy pályaművéből kiderül.

Stéhli Zoltán – a Garten Stúdió Tájépítész Iroda tervezője

Portfóliójában szerepel többek között az Andrássy út és a Dózsa György út forgalomcsillapítására, és a Hősök tere gyalogos térré való alakítására készített terve, a Boráros térre tervezett Boráros Park, valamint az Iparművészeti múzeum kertjének kialakítása. 

Szalkai Adrienne – a Főkert vezető tervezője

Többek között az Attila úti magvetéses évelőágy, a Margit körúti gyalogostengely virágágyai, és egy margitszigeti biodiverz park kiviteli- és koncepciótervei (Herr Hajnalkával, Móricz Orsolyával, Sápi Emesével közösen) is szerepelnek pályázatában. 

Idén a következő zsűri bírálta el a pályázatokat:

  • Dr. Gergely Erzsébet CSc tájépítész, az Ormos Imre‐emlékérem díjazottja 2023-ban, az Országos Környezetvédelmi Tanács főtitkára, a zsűri elnöke,
  • Balogh Andrea tájépítész, a 4D tervezőiroda vezető tervezője, az Magyar Tájépítészek Szövetségének alelnöke,  a Magyar Építész Kamara Táj‐ és Kertépítész Tagozatának delegáltja, 
  • Herczegné Ghyczy Zsuzsanna okleveles táj- és kertépítész, MBA, A MAKEOSZ és a Fejér Megyei Építész Kamara elnökségi tagja, a MAKEOSZ delegáltja,
  • Kiss-Gál Zsuzsanna DLA a MOME delegáltja
  • Tóth Eszter tájépítész, Dunakeszi Város főkertésze, a MÖFÖSZ delegáltja
  • Juhász Gábor a Wienerberger Zrt projektmenedzsere
  • Dr. Sárospataki Máté tájépítész, egyetemi docens, a MATE Kertművészeti és Kertépítészeti Tanszék vezetője
  • Takács Edvárd tájépítész, a 2023 Év Tájépítész díj győztese
  • Tóth Attila okleveles tájépítész mérnök, az IFLA EUROPE delegáltja A Szlovák Építész Kamara tagja, egyetemi docens, a Szlovák Mezőgazdasági Egyetem Tájépítészet Intézet vezetője 
  • Vincze Attila Mőcsényi Mihály díjas tájépítész, a Magyar Tájépítészek Szövetségének elnöke és delegáltja