2018 márciusában az építőipari termelés volumene 1,4 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Scheer Sándor, a Market vezérigazgatója elmondása szerint a piac feladatellátottsága pozitív tendenciát mutat: elindultak a válság éveiben elmaradt beruházások és felújítások.
Márciusban 1,4%-kal emelkedett az építőipari termelés volumene
2018 márciusában az építőipari termelés volumene 1,4%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. Mindkét építményfőcsoport termelése nőtt: az épületek építésének volumene 0,2, az egyéb építményeké 4,1%-kal. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése márciusban 10,3%-kal csökkent az előző havihoz mérten. Az I. negyedévben az építőipar termelői árai 8,2%-kal emelkedtek az előző év azonos időszakához viszonyítva.
2018 márciusában az előző év azonos hónapjához képest mindkét építményfőcsoport termelésének volumene nőtt: az épületeké 0,2, az egyéb építményeké 4,1%-kal. Az építőipar ágazatai közül az épületek építésének termelése 1,5, az egyéb építményeké 4,6%-kal bővült, a speciális szaképítésé viszont 0,1%-kal mérséklődött. A megkötött új szerződések volumene az előző évhez képest 7,1%-kal csökkent, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 32,2%-kal nagyobb, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 22,7%-kal kisebb lett. Március folyamán irodaépületek mellett kereskedelmi, ipari és oktatási épületek építésére kötöttek nagy értékű új szerződéseket.
Az építőipari vállalkozások hó végi szerződésállományának volumene március végén 78,8%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 5, az egyéb építményeké 116,9%-kal magasabb volt, mint egy évvel ezelőtt.
„Az előző év azonos időszakához viszonyítva 2018. első negyedévének tapasztalata több dologra világít rá: a piac feladatellátottsága pozitív tendenciát mutat. Az építőiparban a termelés volumene ezen periódusban 19,0%-os emelkedést produkált. A szektorban megfigyelhető építési kedvet az épületek építésére kötött szerződések 32,2%-kal növekedett adatai is alátámasztják. A számok azt mutatják, hogy a kedvezőbb finanszírozási környezetnek, és a keresleti piaci kilátásoknak köszönhetően elindultak a válság éveiben elmaradt beruházások, felújítások, az elöregedett gépparkok cseréje.
Egy erős negyedévet tudhatunk a hátunk mögött, s ezt mi is megéreztük, azonban megannyi kihívással is szembe kell néznünk az előttünk álló periódusban. Az I. negyedévben az építőipar árai az előző negyedévinél 3,3%-kal magasabbak voltak. Ehhez hozzátartozik az építőanyagok, illetve a munkaerő költsége, így a szűk piaci kapacitásokkal bíró gyártó szegmensek erőteljesebben fejtették ki hatásukat, mely nemcsak hazánkban, de egész Európában megfigyelhető nehezítő körülmény. Ugyanakkor a jelenleg tapasztalt piaci környezet várakozásaink szerint kedvezni fog a kapacitások koncentrációjának, mely elengedhetetlen előfeltétele az építőiparban szükséges hatékonyságnövelésnek."