Fogyasztasz. ...pazarolsz?
Legtöbbünk alábecsüli, vagy egyszerűen figyelembe sem veszi az elektromosságtól való függőségünket. Pedig az idei nyár hőhullámai, illetve a megjósolt klímaváltozás nyilvánvalóvá teszi, hogy a probléma megkerülhetetlen. Néhány hete a hőmérséklet növekedésével mindegyikünk a kábelek után nyúlt, és már élvezte is a ventilátor vagy a klíma hűsítő levegőjét. Hányan gondoltuk végig, hogy ezzel milyen mértben növeljük az energiafogyasztást?
Szerencsénkre amilyen könnyen döntünk az energiafogyasztásunkról, olyan könnyen tudunk változtatni a fogyasztás mennyiségén illetve a felhasznált energia fajtáján is. Következzék most egy rövid összefoglaló arról, hogyan tehetjük fogyasztásunkat hatékonyabbá, illetve hogyan választhatunk tisztább, sokkal inkább környezetbarát energiaforrásokat, melyekkel azon túl, hogy a villanyszámla összegét csökkentjük, hozzájárulunk környezetünk védelméhez is.
Mostanra lehetőségeink már szinte határtalanok, ha környezetbarát módon szeretnénk élni, főleg, ha házat építünk, vagy felújítunk, de számos módszer áll rendelkezésünkre akkor is, ha egyszerűen csak változtatni szeretnénk pazarló szokásainkon.
1. Csökkentsük fogyasztásunkat.
Elektromos eszközeink folyamatosan fogyasztanak, még akkor is, ha épp nem használjuk őket (stand by üzemmód). Legegyszerűbb és legbiztonságosabb módszer e fogyasztás megszüntetésére, ha például kapcsolóval ellátott hosszabbítókat használunk, amelyeket egyszerűen lekapcsolunk akkor, mikor elmegyünk otthonról, vagy mikor az adott készülékeinket éppen nem használjuk. Húzzuk ki a telefontöltőt a konnektorból, kapcsoljuk ki a monitort a számítógép leállítása után; higgyék el, meg fog látszódni a villanyszámlán is!
2. Használjunk energiatakarékos készülékeket
A mai, új elektromos készülékek már általában megfelelnek a szigorú EU-s illetve USA szabványoknak. Vásároljunk a régi elavult eszközeink helyett Energy Star, és/vagy TCO´99 címkével megjelölt készülékeket, melyek energiafelhasználása hatékonyabb, ily módon környezetbarát, nem beszélve arról, hogy sokszor esztétikusabb, könnyebben kezelhető is, mint a régi. Egy ilyen új készülék magasabb ára hamar megtérül az alacsonyabb fogyasztás miatt.
3. Figyelj a világításra
Kapcsoljuk le a lámpákat napközben, ha nem feltétlenül szükségesek. Ha mégis szükséges a világítás, használjunk a normál villanykörték helyett energiatakarékos (kompakt) izzókat. Ezek fogyasztása jóval kisebb, mint a hagyományos izzóké, és emellett élettartamuk is jóval hosszabb.
4. Irány a tető
Ha építkezünk, vagy felújítjuk házunkat, akkor a fenti apró változtatásokon túl nagyobb beavatkozásokra is lehetőségünk van: saját energiatermelő rendszert építhetünk.
Napenergia: A technológia már nem mai, de nálunk még mindig alig-alig elterjedt. Ennek egyik (talán legfőbb) oka, hogy még mindig borsos az egyszeri beruházási ár. De megéri. Mára már a azzal sem kell számolni, hogy szépen megtervezett tetőnk összképét elrontja egy-egy napelem vagy kollektor, mert a tervezők már az esztétikus megjelenést is figyelembe veszik, mikor küzdenek az egyre hatékonyabb napenergia hasznosítás eléréséért. A magas egyszeri árra pedig a válasz az, hogy az olajár nőni fog (ez tuti), és ez húzza magával a közüzemi díjakat is (ez is biztos). (És nem beszéltünk még az adók növekedéséről...) Tehát a befektetés megtérülése így már nem is annyira kedvezőtlen.
Geotermikus energia: Az embereknek gyakran az a téves elképzelésük van, hogy ez a fajta enegiatermelés csak a geológiailag aktív területeken lehet hatékony (mint pl. Izland, Kalifornia, Olaszország). De nem! Bárhol, ahol le tudunk fúrni a földbe, vizet lehet lenyomni a föld alá, amit felmelegedve fel tudunk használni hűtésre ill. fűtésre. Lásd bővebben: hőszivattyú.
E kettő mellett még sokféle megújuló energiaforrást ki lehet használni, ezekről bővebben itt olvashat.
A nagyobb beruházásokhoz érdemes állami pénzekre is pályázni. Bár az idén nagyjából a meghirdetés napján elfogytak a pályázati pénzek, de jó időzítéssel kaphatunk állami segítséget a megújuló energia felhasználásához.
Figyeljünk tehát egy kicsit az energiafelhasználásunkra is, hiszen már minimális beruházással is kímélhetjük környezetünket, illetve pénztárcánkat.
Molnár Emil
ihlet/forrás: inhabitat.com (Green Building 101)