Az Építész Kaláka tervei szerint épült Magyar Bíróképző Akadémia belsőépítészeti kialakítása szokatlanul gyorsan, alig néhány hónap alatt készült el. Ez a sebesség azonban nem nyomta rá bélyegét a minőségre: finom, jól átgondolt munka áll előttünk.
A tervezők, Somogyi Pál és munkatársai átfogó modulrendszert dolgoztak ki a falburkolatok és az egyedi bútordarabok számára. Ez nemcsak az ésszerű, idő- és költséghatékony kivitelezést szolgálta, hanem az esztétikai egység alapjait is jelentette. Ahogy Somogyi Pál mondja, ez tette lehetővé, hogy a terveket szinte kottaként követve készüljenek az egyes enteriőrök.
A reprezentatívabb helyiségek, az oktatási szárnyban található nagyterem, a fogadóterek, kisebb közösségi helyiségek falait különböző színű és textúrájú fapanelek geometrikus kompozíciói díszítik. Ugyanezen az elven készültek a recepció és a bárpult burkolatai is. A látvány – a kotta-hasonlatot erősítve – finom zeneiséget, élénk ritmikát hordoz, s az egyszerű, minimalista formákat belső vibrálással tölti fel.
Visszafogottabbak a nyugodt hangulatot kívánó tantermek és tárgyalószobák: ezekben anyagukat és színvilágukat tekintve homogén bútorok és burkolatok kaptak helyet. A felületek simák, a formák töretlenek, a tónusok derűsek, melegséget sugároznak.
A szállodai szárnyban a klasszikusabb vonalú bútorok és a puha pasztellszínek, a bézs, a tört barnák és szürkék dominálnak.
Az épületegyüttes fotódekorációja is a belsőépítészek munkája – ezek a magyarországi bírósági épületeket ábrázolják.
HP
Részlet a műleírásból:
A belsőépítészeti tervezésre az Országos Igazságügyi Tanács Hivatala kért fel bennünket, 2006. első negyedében. Az épület akkor már szinte építészetileg befejezés előtt állt. Ehhez az építészeti kerethez kellett igen gyorsan, a meglévő adottságokat figyelembe véve alkalmazkodni, illetve belsőépítészeti tervet készíteni. Az új épület tömegében, de belső funkciójában is összetett. A belsőépítészeti tervezésre átadott építészeti tervek, illetve az üzemeltető (OITH) által megadott program igen kötött, pontosan megfogalmazott, korlátozott lehetőségeket adott a tervezésre.
A belsőépítészeti tervezés fő területei:
Az építészeti tervek konkrétan a megbízóval is egyeztetve tartalmazták a pontos típus berendezéseket, kiírásokat, illetve egyedi tervezésre vonatkozó konszignációs javaslatot. A belsőépítészeti tervezés így konkrétan e keretek között kellett hogy megvalósuljon. Mik voltak ezek a keretek, illetve korlátok:
- A mobil berendezések közbeszerzésen keresztül történő betervezése (konkrét bútorok közül kellett választani).
- Az egyedi elemek tervezésénél a funkciók konkrét megadása, beépített berendezések konkrét meghatározása.
Somogyi Pál
belsőépítész tervező