Design/Formatervezés

Enteriőrök kotta szerint

2007.03.21. 12:30

A tervezők, Somogyi Pál és munkatársai átfogó modulrendszert dolgoztak ki a falburkolatok és az egyedi bútordarabok számára. Ez nemcsak az ésszerű, idő- és költséghatékony kivitelezést szolgálta, hanem az esztétikai egység alapjait is jelentette.
Az Építész Kaláka tervei szerint épült Magyar Bíróképző Akadémia belsőépítészeti kialakításáról.

Az Építész Kaláka tervei szerint épült Magyar Bíróképző Akadémia belsőépítészeti kialakítása szokatlanul gyorsan, alig néhány hónap alatt készült el. Ez a sebesség azonban nem nyomta rá bélyegét a minőségre: finom, jól átgondolt munka áll előttünk.

 

 


A tervezők, Somogyi Pál és munkatársai átfogó modulrendszert dolgoztak ki a falburkolatok és az egyedi bútordarabok számára. Ez nemcsak az ésszerű, idő- és költséghatékony kivitelezést szolgálta, hanem az esztétikai egység alapjait is jelentette. Ahogy Somogyi Pál mondja, ez tette lehetővé, hogy a terveket szinte kottaként követve készüljenek az egyes enteriőrök.
A reprezentatívabb helyiségek, az oktatási szárnyban található nagyterem, a fogadóterek, kisebb közösségi helyiségek falait különböző színű és textúrájú fapanelek geometrikus kompozíciói díszítik. Ugyanezen az elven készültek a recepció és a bárpult burkolatai is. A látvány – a kotta-hasonlatot erősítve – finom zeneiséget, élénk ritmikát hordoz, s az egyszerű, minimalista formákat belső vibrálással tölti fel.
Visszafogottabbak a nyugodt hangulatot kívánó tantermek és tárgyalószobák: ezekben anyagukat és színvilágukat tekintve homogén bútorok és burkolatok kaptak helyet. A felületek simák, a formák töretlenek, a tónusok derűsek, melegséget sugároznak.
A szállodai szárnyban a klasszikusabb vonalú bútorok és a puha pasztellszínek, a bézs, a tört barnák és szürkék dominálnak.
Az épületegyüttes fotódekorációja is a belsőépítészek munkája – ezek a magyarországi bírósági épületeket ábrázolják.

HP

 


Részlet a műleírásból:
A belsőépítészeti tervezésre az Országos Igazságügyi Tanács Hivatala kért fel bennünket, 2006. első negyedében. Az épület akkor már szinte építészetileg befejezés előtt állt. Ehhez az építészeti kerethez kellett igen gyorsan, a meglévő adottságokat figyelembe véve alkalmazkodni, illetve belsőépítészeti tervet készíteni. Az új épület tömegében, de belső funkciójában is összetett. A belsőépítészeti tervezésre átadott építészeti tervek, illetve az üzemeltető (OITH) által megadott program igen kötött, pontosan megfogalmazott, korlátozott lehetőségeket adott a tervezésre.

A belsőépítészeti tervezés fő területei:
Az építészeti tervek konkrétan a megbízóval is egyeztetve tartalmazták a pontos típus berendezéseket, kiírásokat, illetve egyedi tervezésre vonatkozó konszignációs javaslatot. A belsőépítészeti tervezés így konkrétan e keretek között kellett hogy megvalósuljon. Mik voltak ezek a keretek, illetve korlátok:
- A mobil berendezések közbeszerzésen keresztül történő betervezése (konkrét bútorok közül kellett választani).
- Az egyedi elemek tervezésénél a funkciók konkrét megadása, beépített berendezések konkrét meghatározása.

 



A lehetőségek:
Az igen nívósan kialakított építészeti tervezés, a magas igényszintre tett belsőépítészeti program, és a rövid határidő nagy kihívás volt számomra. Lehetőség volt egy összetett funkcionális feladatra egységes, mégis igen változatos belsőépítészeti téri illetve formai részletmegoldást javasolni, mely nem sérti, de gazdagítja, követi az építészeti összetett, tömeg illetve anyaghasználatát. Lehetőségem volt olyan komponálható elemrendszer megtervezésére, ami modulálható, variálható; anyagában, színében változatos, a funkciók szerint bútorelemekre bontható.

A kivitelezés befejezése előtt a megbízó (OITH) még egy rendkívüli pozitív feladattal bízott meg minket. Az átadás előtti létesítmény (szállodai szobák, folyosók, közösségi terek) belső képi dekorációs munkáinak megtervezésével, illetve annak megvalósításával. Általában egy belső tér, enteriőr ha elkészül, a leendő üzemeltető, lakó, vagy megbízó saját maga ízlése szerint díszíti, dekorálja a tereket, ez vagy sikerül, vagy nem. Jelen esetben szerencsénk volt a belső dekoráció a magyarországi bírósági épületek, és annak belső tereiből összeállított képi anyaggal lett dekorálva. Így lehetőség volt előző, saját munkáimat, rajzaimat is látni a szobákban, folyosókon, mint képeket. A véglegesen elhelyezett képeket hatalmas archív anyagból kellett kiválasztani, szelektálni. Az új, elkészült Bíróképző Akadémia belsőépítészete így lett teljes, és egyben dokumentatív kiállítás is az ide látogató illetve itt tanuló hallgatók számára.
Budapest, 2007. 01. 11.


Somogyi Pál
belsőépítész tervező