Avagy mi került az építészkari folyosó üres fali kőkonzoljaira?
Az idén híres építészeket kellett „megidézni”, és az „ÉPÍTÉSZ / EMLÉK / MŰ” témakörben egy-egy nemzetközi hírű alkotóra asszociáló kompozíciót kellett készíteni. Tavaly az „ÉPÍTÉSZET ALLEGÓRIÁJA” volt a feladat, évekkel ezelőtt pedig a „PÁROK” volt a téma, ahol az egymással szemben lévő ready made kompozíciók „kapcsolódtak össze”.
Nem minden évben kapnak a hallgatók szobrászati jellegű feladatot. A stúdium keretein belül kisplasztika, kisfilm, képregény, animációs film és óriás-sakk is készül. A kurzus feladata tulajdonképpen a tervezés képességének fejlesztése - kevésbé az adott ismeretek teljes fokú megszerzése, mint inkább a kreativitás kibontakoztatása a cél. A művészetekre érzékeny, az alkotási folyamat mind több aspektusát ismerő, a vizuális kultúrát értő és befogadó, ezekből merítő, azt kritikával szemlélő, vagy érte lelkesedő, szuverén személyiségek fejlődését segíti ez a választható tárgy. Az „ÉVA” az eredeti gondolatok, a kreáció, a teremtés játékos tornaterme.
A foglalkozások segítenek kitekinteni – avagy betekinteni - a vizuális művészet olyan területeire, mint a videózás, a film, a fotózás, a szobrászat, a kisplasztika, a festészet, az alkalmazott grafika, a tipográfia, a kiadványok szerkesztése - amelyekkel kapcsolatban az építésznek akár napi feladatai is lehetnek. Mindegyik kurzus előadásból (alapvető ismeretanyag átadása), műhelymunkából (korrekciókból) és értékelésből (műelemzésből) áll, melyeket a szakmájukat gyakorló elismert mesterek tartanak. A fent említett, konzolra készült alkotások Csepregi Balázs szobrászművész vezetésével készültek.
Makrai Sándor DLA tárgyfelelős
Krocskó Krisztina: Gombostű elvtárs