Hogyan kezeljük a véget nem érő hulladékáradatot? Vajon a mezőgazdaság lehet a jövő építőanyag-ellátója? Vajon ez segíthet-e abban, hogy fenntartható otthonaink megfizethetőek maradjanak? A holland Biobased Creations csapata a The Embassy of Circular & Biobased Buildinggel közös The Exploded View Materials & Methods, illetve Beyond Building projektjei ezekre a kérdésekre keresik a választ, sőt arra invitálják a szakembereket és a szélesebb közönséget, hogy részt vegyenek ebben a gondolkodási, kutatási folyamatban.
Gyökeresen új szemszögből vizsgálják a ház építését: nagy pontossággal elemzik a jelenlegi alkalmazási területeket, s az eddig ismert és használt anyagokat bioalapúakkal helyettesítik. Körkörös építési módszerekre alapozva, s teljes egészében bioalapú anyagokból építették meg az első, egy 1:4 arányú, The Exploded View Materials & Methods névre keresztel archetípusházat 2020-ban, majd 2021-ben az életnagyságú Beyond Buildinget inspirációként a körkörös és bioalapú építőipar számára.
Az installációk a ma, a holnap és a holnapután alkalmazási területeit és anyagait mutatják be, kezdve a már létező, de az építkezéseken még nem általánosan használt termékektől az olyan ötletekig, melyek előtt még hosszú kutatás, fejlesztés és befektetési út áll, hogy teljesen kifejlődjenek és ipari léptékben alkalmazhatóak legyenek. Az Exploded View bemutatja azokat a potenciális anyagokat, melyek már ugyan léteznek, de még nem, vagy alig használják őket az építőiparban. Származhatnak élelmiszer-maradékokból, textil hulladékból vagy akár szennyvízből, baktériumokból, tengeri moszatokból, talajból, gombákból, esetleg a saját lakókörnyezetünkbő érkező anyagokból. Olyan innovatív építési módszerek, mint például a helyi bányászat, a 3D nyomtatás vagy a modularitás szintén fontos szerepet játszanak a kutatásban és megvalósításban. A cél minden esetben az, hogy olyan anyagokat és módszereket használjanak, amelyek a lehető legkisebb és leghatékonyabb termelési kört teszik lehetővé. Semmit nem zárnak ki vagy tartanak alkalmatlannak. Hitvallásuk, hogy az "elképzelhetetlen is lehetséges."
A Dutch Design Week kertében idén is élőben kiállított épületben az anyagok mellett "mesemondó" idegenvezetők segítségével azok történetét is megismerhették a látogatók. Pascal Leboucq, a Biobased Creations tervezője szerint: "Ha végigsétálsz a házon, láthatod, érezheted és érzékelheted az összes anyagot. Minden szobának megvan a maga története." Ezen túl nagy hangsúlyt helyeznek arra, hogy rámutassanak, a fenntartható építés hogyan változtatja meg a tájat, a mezőgazdaságot, az értékrendünket, az egészséget és általában az életmódunkat – vagyis azokat az átalakulóban lévő értékrendeket, melyeknek tanúi lehetünk a fenntarthatóság felé vezető úton. Épp azért választották a jól ismert ház formát, mert ezzel tudják megszólítani leginkább a nagyobb közönséget, akik azon túl, hogy valós méretarányban láthatják az anyagokat, meg is érinthetik, körüljárhatják őket, és megérezhetik, mit jelent fenntartható módon építeni. A bioház digitálisan is látogatható a https://theexplodedview.com/-on, ahol több mint 100 természetes építőanyaggal és módszerrel ismerkedhetünk meg részletesen. "Így a bioalapú házunk mindenki számára elérhetővé válik" - mondja Lucas De Man, a Biobased Creations igazgatója.
A The Exploded View Beyond Building egy olyan erős együttműködés eredménye, melyben termelők, tervezők, építők, gazdálkodók, politikai döntéshozók, művészek és tudományos intézetek közösen vesznek részt. A különböző résztvevők megoszthatják egymással meglátásaikat, kétségeiket, igényeiket és félelmeiket, így teremtve lehetőséget arra, hogy felcsillanjon a remény az egész építőipari rendszer megváltoztatásra. Ahogy az alkotók fogalmaznak "nem lehet csak egyetlen láncszemet megváltoztatni anélkül, hogy az egész láncot ne változtatnánk meg." Vagy ahogy a S+T+ARTS PRIZE – melynek 2022-ben Tiszteletbeli említését nyerte el a projekt – zsűrije fogalmaz:
"Ez egy demonstrációs és oktatási kiállítás, mely annak a koncepciónak a bizonyítéka, hogy a fenntartható gyártás és építés valós lehetőség, hogy a bioalapú anyagok készen állnak a való életbeli alkalmazásra. Sőt, ennél is több: nagyszerű, inspiráló és bátorító forrás, mely megmutatja, hogy a kreativitás, a mérnöki munka és a környezettudatosság közös erőfeszítései hogyan vezethetnek ki a régi stílusú építőipar erőforrás- és energiapazarlásának fojtogató szorításából."
A projekt felkerült a Dezeen Awards 2022 fenntartható épület kategóriájának hosszúlistájára is. Mivel az épület moduláris, bárhol gyorsan felállítható és lebontható, s folyamatos fejlesztés alatt áll, az online katalógus megismerése mellett, illetve a 25 perces angol nyelvű videótúra mellett, érdemes nyomon követni, melyik kiállításon bukkan fel legközelebb, ahol élőben is lehetőség lesz megtapasztalni.
Tervező: Pascal Leboucq
Koncepció: Pascal Leboucq & Lucas De Man
Tudáspartnerek:
RoosRos Architecten, Stichting Agrodome /biobasedbouwen.nl, Primum BV, Hogeschool van Amsterdam, Avans Hogeschool Lectoraat Biobased Bouwen.
Programpartnerek:
Museum de Fundatie, The New Block, PRICE, LENTE woningcorporaties, BlueCity, CLICKNL, Citydeal Circulair en Conceptueel bouwen, College van Rijksadviseurs, Price.
Anyag partnerek:
Forbo Flooring, Holcim Bouw & Infra, ECOplex, Van Helvoirt groenprojecten, Omlab, Gencork (sofalca), Platowood, Fiction Factory, Gramitherm, HuisVeendam, Exie, Warmteplan.
A fenti szervezetek alkotják a The Embassy of Circular & Biobased Building (A körkörös és bioalapú épületek nagykövetsége) elnevezésű programot, melynek kurátora a Biobased Creations, a Dutch Design Foundation program World Design Embassies programjának része.
Blaumann Edit
A MOME Doktori Iskolájának PhD hallagatója és az Innovációs Központ kutatója
Szerk.: Hulesch Máté