Programok

Építészet, klímaválság, lakhatási válság – Fordulat 27 cikkbemutató

2021.02.11. 15:03

A lakhatási válság világszerte, és itthon is egyre súlyosbodó problémát jelent, azonban egyes országok lakáspolitikájában fel sem merül a rendszerszintű válaszok kidolgozásának lehetősége. Jelinek Csaba és Pósfai Zsuzsi tavaly, a Fordulat 27. lapszámában megjelent cikke éppen ezért a döntéshozók szerepét megkerülve a lakhatási válságra adható alulról szerveződő, közösségi válaszokat mutatta be. A február 19-én online megtekinthető cikkbemutató zárásaként kerekasztal-beszélgetést láthatunk majd, több fiatal építész közreműködésével. 

A Fordulat tavaly megjelent, 27. lapszáma azt a kérdést járta körül, hogy milyen kiutakat jelenthet a szolidáris gazdaság a globális klímaválságból, ezen belül pedig Jelinek Csaba és Pósfai Zsuzsi cikke a lakhatási válságra adható közösségi válaszokat mutatta be: http://fordulat.net/?q=Jelinek_Posfai_KozossegiLakhatas

Ezen az online cikkbemutató eseményen meghívott vendégeinkkel a közösségi lakhatási megoldásokat az építészet szempontjából vizsgáljuk.

Milyen építéstechnológiai eszközök és építészeti gyakorlatok segíthetik a lakhatási válság megoldását? Hogyan egyeztethetőek össze a tőkeigényes, klímatudatos építészeti eszközök a lakhatás megfizethetőségével és hozzáférhetőségével? Milyen szerepeket és pozíciókat tud felvenni egy építész a mai Magyarországon az alternatív lakhatási modellek terjesztésében? Hogyan lehet egy építész szociális vagy szolidáris?

Az esemény menetrendje:

17.30 - 17.40: Pósfai Zsuzsi bemutatja a cikk főbb állításait

17.40 - 18.30: Kerekasztal-beszélgetés. Meghívottak:

Babos Annamária (CoHoBp)

Dányi Tibor Zoltán (PTE)

Smiló Dávid (Paradigma Ariadné)

Takács Ákos (MÓKEMBÉ)

Zilahi Péter (P8 Műhely)

Moderál: Jelinek Csaba (Periféria Központ)

18.30 - 19.00: Kérdések a közönségtől

Részlet a cikkből:

„A 2008-as válság óta a lakhatás újra és egyre inkább a profitszerzés kiemelt lehetőségévé vált, aminek következtében a lakhatás terén a gazdasági szereplők érdekei felülkerekednek a társadalmi érdekekkel szemben. Ez ahhoz vezet, hogy sok ember nem jut megfizethető és jó minőségű lakáshoz. A világon a legtöbb helyen ezt a tendenciát erősítik az állami politikák, azonban egyre inkább teret nyernek az alulról szerveződő, kollektív lakhatási megoldások is. Ezek az önszerveződő, „önsegélyező" modellek lehetőséget nyújtanak arra, hogy gazdaságilag kiszolgáltatott helyzetű csoportok egymást támogatva megoldást találjanak lakhatási gondjaikra, illetve hogy közösen új erőforrásokat építsenek. Jelen tanulmány egy ilyen alternatív lakhatási megoldást, a bérlői lakásszövetkezeti modellt mutatja be. A bérlői lakásszövetkezetek olyan alulról szerveződő intézmények, amelyek célja, hogy hosszú távon megfizethető, jó minőségű, stabil lakhatást biztosítsanak a tagjaiknak. Először egy német és egy uruguayi példát ismertetünk több évtizede jól működő bérlői lakásszövetkezeti hálózatokra, majd bemutatjuk, hogy Magyarországon az utóbbi években milyen lépések történtek a modell bevezetésének irányába."

További információk elérhetőek az esemény Facebook-oldalán.