Építészeti koncepció
Mikor a megbízással elkezdtünk foglalkozni, fő célunk az volt, hogy ne csupán egy házat tervezzünk a telekre, hanem magát a helyszínt változtassuk otthonnak nevezhető közeggé, olyan területté, ami munka- és élettérként szolgálhat lakói számára. A választott koncepció arra is lehetőséget nyújtott, hogy a meglévő adottságokat – azaz a telek mélyen fekvő, szomszédos épületekkel határolt karakterét – hatékonyan használjuk ki.
Kerestük az egyéni funkciók optimális elrendezését, ennek eredménye az alaprajzi kialakítás, míg a keresztmetszet az igények téri kontextusára adott válasz. Ezen összefüggések átfedése a belső terek olyan sorát hozta létre, melyek következetes geometriai logikát követnek, viszont arányaik és belmagasságuk változó. Néha, mikor valami észrevétlen tényező határozza azokat meg, akár meglepő hatást is keltenek.
A közvetlen környezet nagyon különböző, szabadon, oldalhatáron vagy utcafronton álló kis lakóházakból áll. Az általunk kialakított építészet igyekszik ennek a szövetnek szerves részévé válni, ugyanakkor őrizni egyértelmű szuverenitását. Egyfajta absztrakt reflekciónak szántuk az őt körülvevő „mindennapi életre”, melyet rendezni próbál, valamiféle szerkezetet és értéket adva hozzá.
Ebben az értelemben a projekt egyszerre tekinthető kortársnak, mivel mind tipológiájában, mind elrendezésében eltér egy átlagos családi ház építészetétől, vagy akár hagyományosnak is, mert a környező valóságra és a régi építési tradíciókra válaszol.
(A munkát tavaly beválasztották a 20+10+X World Architecture Community Awards díjazottai közé.)
Ház és műterem Varsóban
építészek: Piotr Brzoza, Marcin Kwietowicz
társtervező: Grazyna Stawicka
munkatársak: Dariusz Bober, Piotr Fortuna
statika: Stefan Kowalski
megbízó: Monika Sosnowska
fotók: Juliusz Sokolowski
összterület: 565 m2
földszinti alapterüklet: 260 m2
hasznos terület: 202 m2
tervezés ideje: 2005-2007
kivitelezés ideje: 2006-2009