Programok

Építészkongresszus márciusban Turányi csarnokában

2009.01.29. 08:40

Március 7-én lesz 2009-ben az építész szakma legjelentősebb eseménye, az Építészkongresszus, témája: Új célok és technikák az építészetben. Az évről évre 6-700 építész érdeklődésére számot tartó reprezentatív esemény helyszíne a Turányiék által tervezett új Csörsz utcai sportcsarnok, a Sportmax 2.

A kongresszus témája:
A gazdasági válság új kihívásokat állít az építészet elé. Csak a túlélés a cél, vagy a válság új piacok, feladatok felé irányítják-e a szakmát?

Az utóbbi években a technológiai fejlődés, a CAD-technika, másfelől a fenntarható fejlődés kritériumai átalakították az építész szakmát. Míg a számítástechnikai egyre szélesebbre tágítja ez építészet határait, a klímaváltozás szigorú követelményeket támaszt.

A számítógépeknek köszönhetően nemcsak a formák lesznek egyre lágyabbak, de lehetőség van interaktív, intelligens és egyre szórakoztatóbb épületek emelésére. Ez a terület a jövő? Vagy a jövőben „jó építészet” alatt alacsony energiafelhasználást értünk majd? Szükség van az építészet határainak tágítására, vagy már rég a szobrászat területén vagyunk? Egyáltalán vannak határok az építészet, szobrászat, performance, akcióművészet között?

A külföldi előadók

Hani Rashid
A kairói születésű New York-i építész sztár a Columbia Egyetem professzora, világszerte számos egyetem tervezője. Az építészet egyik legtöbbet újító alkotója, aki a bútortervezés, a dizájn, az építészet és a várostervezés területén otthon van San Franciscótól Dániáig, Kiotótól Amszterdamig. De nemcsak három dimenzióban tervez, hanem például a New York-i tőzsde virtuális parkettjének vagy a Guggenhein virtuális képtárának a dizájnja is az ő nevéhez fűződik.

Rudy Ricciotti
Algírban született, olasz származású francia építész. Hírnevet az 1994-ban épült Vitrolles-i stadionnal szerzett. Jelentősebb munkái: Montmajour apátság helyreállítása Arles-ban, a Béke hídja Szöulban, a potsdami Nikolaisaal Filharmónia, a párizsi Grands Moulins ipari műemlék rekonstrukciója. 2006-ban neki ítélték a nemzeti építészeti nagydíjat Franciaországban. Fekete Pavilonját 2007-ben Mies van der Rohe díjra jelölték. Jelenleg kiemelkedő tervezési munkái, a teljesség igénye nélkül: a Paris Rive Gauche - T8 tömb beépítése (iroda-kereskedelem-lakás funkció), a szintén párizsi Jean Bouin Stadion, Marseille-ben a Mediterrán Civilizáció és Kultúra Múzeuma.

Jo Noero
Jo Noero fokvárosi építész az elmúlt években számos jelentős nemzetközi építészeti díjat söpört be, a World Leadership-díjat (London), Maryland Institute College of Arts Dedalo Minosse-díját, a Chicagói Atheneum nemzetközi díját, és első Európán kívüli építészként a RIBA rangos Lubetkin-díját. Korábban nyerte el a Ruth and Ralph Erskine-díjat. A Noero Wolff Architects alapítója, Dél-Afrikában és az Egyesült Államokban tervez, a Fokvárosi egyetem professzora. Kulturális, oktatási projektek és lakóházak tervezője, legjelentősebb munkája a fokvárosi Red Location Museum for Struggle.

Andrija Rusan
Horvát építész, az ORIS magazin alapítója és tulajdonosa, számos könyv szerzője, a horvát kortárs építészet szakértője. Számos kiállítás és workshop résztvevője, kurátora, egyebek közt a Brick-díj kitüntetettje. Számos zágrábi középület, irodaépület, bank tervezője.


A magyar kollégák közül Zoboki Gábor építés illetve tervezés alatt lévő, a fenntartható építés kritériumainak megfelelő nagyméretű projektjeit ismerhetjük meg, illetve a Zoboki, Demeter és társaik szárnypróbálgatásait a hatalmas kínai piacon.

Bemutatkozik a helyszín is, a t2a iroda által tervezett új sportcsarnok, kalauzaink Turányiék  (Turányi Gábor, Turányi Bence) lesznek.

időpont: 2009. március 7. 8.00 - 18.00
helyszín: Sportmax 2 Sportcsarnok (Budapest XII., Csörsz u. 14/16.)

jelentkezési határidő: 2009. február 25.

részvételi díj: 19.800 forint + 20% ÁFA azaz 23.760 Ft
kedvezményes díj: 12.800 forint + 20% ÁFA azaz 15.360 Ft (A Magyar Építész Kamara tagjainak, MÉSZ-tagok, diákok és korábbi Építészkongresszus résztvevőinek, valamint az Alaprajz építészeti folyóirat előfizetőinek.)

A kongresszuson való részvétellel a Magyar Építész Kamaránál 3 továbbképzési pontot lehet szerezni.

bővebb információ és regisztráció