Közélet, hírek

Építészpince az Ötpacsirta utcában

2006.08.10. 11:26

Az Építészpince az 1960—70-es évek hagyományai szerinti építész klubként fog működni: az átalakítás koncepciója és alaprajza

Az Építészek Háza kis palotájának méltó használatát a Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ) fontos céljának tartja. Az együttműködő építész-szervezetekkel (Magyar Építész Kamara, Budapesti Építész Kamara és a Mesteriskola) együtt a palotát újra az építész közélet fórumává és otthonává alakítjuk. Ennek a folyamatnak fontos állomása a hagyományos Építészpince megújulása, mely az eddigi változások (csütörtöki folyamatos nyitva tartás, a Kós terem új arculata) szellemébe illeszkedik.


Az Építészpince az 1960—70-es évek hagyományai szerinti építész klubként fog működni. A klub működését elősegítendő építészeti könyv-üzletet is tervezünk. A MÉSZ Házreform Munkabizottság az alábbiakban foglalta össze az átépítés és az üzemeltetés céljait :

  • hangulatos helyszín, főként az esti órákban kávéházi hangulat;
  • az udvar használatának biztosítása, a már beindított rendezvényi-tér funkció szerint;
  • a fentiekkel kapcsolatban a hagyományos vendéglátó funkciók átértékelése;
  • a belső tér célirányos átalakítása rendezvények, kerekasztal beszélgetések, kisebb kiállítások lebonyolítására, és az ezt szolgáló infrasturtura (hangosítás, projektor, világítás stb.) kiépítése;
  • építész könyvek árusítása (lehetőleg az összes magyar és jelentősebb külföldi könyvek egyaránt) és olvasási lehetőség.

 
Miután a MÉSZ saját anyagi erőforrással nem rendelkezik, együttműködő Vállalkozót kerestünk a fenti célok megvalósítására.


  • Négy csapat pályáztatása után — részben írásbeli ajánlat, részben meghallgatások útján — kiválasztottuk a megfelelő vállakozót, a Gastropro Kft., Vince Ákos személyében, aki vállalta a szükséges beruházást.
  • A hajdani Üzemeltető, május közepén, átadta a helyiséget. Megtörtént a felmérés és a folyamatos építészeti tervezés mellett megindult az átépítés.
  • A MÉSZ felkérte Göde András építészt  — aki korábbi, a Házzal kapcsolatos pályázatokon és a BÉK irodáinak kialakításában eredményesen működött közre  —, hogy vegyen részt az átalakítás arculatának kialakításában és tanácsaival segítse a vállalkozó által felkért fiatal építésztervezők, Nagy Márton, Falvai Balázs és Török Dávid munkáját.

 
Íme az eredmény, az átalakítás koncepciója és alaprajza (lásd a csatolt pdf-et). Az átépítésre szoruló gépészeti helyiségek, ruhatár és vizes blokkok bontása után az udvari bejárattal szemben, középen alakul ki a kávéházi tér, a pulttal és az előtérben a könyvárusítási térrel. Ez utóbbi a Kós terem felől is megközelíthető  — kiállításokkal egybekötött árusításra gondolva. Így biztosítható az utcai, L alakú helyiségsor variábilis használata. A dongaboltozatos belső tereket az ipari-parkett fapadló és az egységes, pontszerű, függesztett lámpatestek szervezik egységgé. A vakolt felületek meleg tónusú festést kapnak. A kevés beépített berendezés (pult, körbefutó padok, ruhatár stb.) jellemző anyaga szintén az ipari parkett fa anyaga.

szöveg: Roth János DLA építész, MÉSZ alelnök
kép: Nagy Márton
építész



képek az átépítés előtt