Az épületinformációs modellezés (Building Information Modeling - BIM) használatát néhány európai országban az állami infrastruktúra beruházások esetében már kötelezővé tették, 2020-tól például Németországban is az lesz.
BIM: új fejezet a tervezésben
A BIM az építőipari folyamatok és módszertanok új megközelítése: olyan platform, amely egyesíti és összekapcsolja az összes fellelhető információt egy adott épületről, digitális modellt képezve róla. Ez egyszerű digitális bejárást biztosít az építési és a tervezési szakaszban a projektben résztvevők számára, lehetővé téve, hogy menet közben változtassanak az épület kivitelezésének különböző pontjain. A BIM területén az iparág egyik vezetője évek óta a Magyarországon is jelen lévő német PERI. A cég már számos nemzetközi projekt-referenciával rendelkezik, amelyeket be is mutatott a Baumán. A BIM mellett a 3D nyomtatáson, az automatizáláson és a mesterséges intelligencián alapuló technológiák is egyre inkább teret hódítanak az építőiparban a közeljövőben az ArchDaily jóslata szerint.
Megkésett digitális forradalom
A nagy német stratégiai elemző cég, a Roland Berger szakértői 2016-ban Németországból, Ausztriából és Svájcból 40 építőipari vállalat és építőanyag beszállító cég bevonásával végeztek felmérést, amely azt mutatta, hogy az építőipar szereplőinek 93 százaléka ugyan már felismerte a digitalizáció fontosságát, ugyanakkor szinte senki sem tett még megfelelő lépéseket ennek érdekében — az építőipari vállalatok kevesebb mint 6%-a használt 2016-ban digitális tervezési eszközöket a folyamat elejétől a végéig. A tanácsadó cég kiemelte többek között a mobilalkalmazások jelentőségét, amelyekkel az építőipari szereplők teljes körűen kielégíthetik a megrendelők esetlegesen váltakozó igényeit.
Nem véletlen, hogy a világ vezető építőipari és építőanyag-gyártó gépeket, bányászati gépeket, építőipari járműveket és berendezéseket, technológiákat bemutató vására, a müncheni Bauma az idén az építőipar digitalizációjára összpontosított, és a több mint 55 országból érkező 3500 szakmai kiállító közül azokat helyezte előtérbe, amelyek digitális innovációkat mutattak be.
Kiterjesztett valóság és robotika
A vásár egyik blokkjában a kiterjesztett valóság és a virtuális valóság technológiáival építési helyszíneket jelenítettek meg. A B0 csarnokba látogatók kép-, hang vagy érzékszervi effektek – például szél érzékelése – kombinációja segítségével térbeli korlátok nélkül tekinthettek be az iparág működésébe, demonstrálva a digitalizációban rejlő korlátlan lehetőségeket. A digitalizációban úttörőnek számító kiállítók között a Bauma vásáron mutatta be már működő, zsaluzat- és állványtechnikához, szerkezetépítéshez köthető digitális megoldásait a BIM területén is élen járó PERI. A cég digitális portfóliójában szerepelnek a mindennapi munkavégzéshez szükséges terméktámogató alkalmazások, az építőmérnökök, építészmérnökök és a gépészmérnökök legalapvetőbb tervezőeszközeihez, a CAD szoftverekhez kapcsolódó fejlesztések, és ügyféligényeket kiszolgáló portálfejlesztés is. A PERI a kiállításon előrevetítette az építés jövőjét: referenciaprojekteken keresztül nyújtott betekintést a legújabb 3D betonnyomtatási technológiákba, és megmutatta, hogy a jövőben a robotok hogyan biztosítanak majd nagyobb tervezési megbízhatóságot és hatékonyságot az építési területek felmérésében.