„A Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) egy olyan ajánlást dolgozott ki a hazai főépítészek és önkormányzati döntéshozók számára, amely segítségükre lehet abban, hogy a jelenlegi szabályozási környezetben megtalálják azokat a módokat és lehetőségeket, amelyek révén az év minden napja a Föld napja lehet” – mondta Dr. Szécsi Gábor, a HuGBC ügyvezetője.
A Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete által megfogalmazott építészeti ajánlásokat tartalmazó kiadvány célja, hogy hozzájáruljon a környezettudatos várostervezési szabályozások kidolgozásához. Az üvegházhatású gázok kibocsátásában és a környezetre káros anyagok, környezeti terhek létrehozásában elsők között szerepel az építés, és az építőipari tevékenység. Annak érdekében, hogy ezek a káros folyamatok a jövőben erősen csökkenthetők, és végcélként megszüntethetők legyenek, elsőként a várostervezésben és szabályozásban kell meghonosítani azt az újfajta gondolkodást, mely az építészeti tevékenységen keresztül pozitív szociális, gazdasági és ökológiai hatást gyakorol az egész társadalomra.
Az ajánlással kapcsolatos észrevételeket, javaslatokat az egyesület az elhetovaros/kukac/hugbc.hu e-mail címre várja.
a környezettudatos várostervezési szabályozások kidolgozásához
2010. április 22.
HuGBC
Az elmúlt évek és évtizedek felelőtlen emberi tevékenységei ahhoz vezettek, hogy mára egyértelművé vált: a klímaváltozás okozója nagy részben az ember. Az üvegházhatású gázok kibocsátásában és a környezetre káros anyagok, környezeti terhek létrehozásában elsők között szerepel az építés, és az építőipari tevékenység. Annak érdekében, hogy ezek a káros folyamatok a jövőben erősen csökkenthetők, és végcélként megszüntethetők legyenek, új gondolkodásra van szükség nemcsak az általános építészeti tevékenységben, hanem első lépésként a várostervezésben és szabályozásban. Ennek szociális, gazdasági és ökológiai hatásai az egész társadalomra kedvező befolyással lesznek.
Az össztársadalmi érdeket szolgáló célok eléréséhez települési léptékű tervezési, fejlesztési szempontrendszer kidolgozására van szükség. Ennek célja, hogy a tervezőket és a fejlesztőket segítse abban, hogy az energiatudatos és környezettudatos tervezési elvek mentén részt vehessenek a felelős társadalmi gondolkodás folyamatában.
Elérendő célok a következők:
A megfelelő, szakszerű tervezés érdekében ajánlott a települési időjárási adatok (pl.: hőmérséklet, sugárzás, páratartalom stb.) nyilvános hozzáférésének biztosítása.
A Magyar Környezettudatos Építés Egyesületének véleménye szerint a tervzsűrikre, és engedélyezésre benyújtott terveknek a következő pontokban megfogalmazottak szerinti tervezői és fejlesztői gondolkodást kell tükrözniük:
1.Telepítés
A kiválasztott területen, telken elhelyezésre kerülő épületnél, és építménynél a szabályozási paraméterek betartása mellett figyelembe kell venni a benapozási, árnyékvetési adottságokat, és a telepítést úgy kell kialakítani, hogy az optimális legyen ebből a szempontból. Különös figyelmet kell fordítani arra, hogy a telepítés tegye lehetővé – amennyiben ezt más pl. műemléki, településképi stb. előírások nem gátolják –, déli tájolású épületek szoláris nyereségének optimalizálását, valamint déli tetőfelület kialakítását, amelyen a napenergia aktív hasznosítására alkalmas berendezéseket (napkollektorok, napelem (PV)) lehet telepíteni.
A lakóhely és munkahely közötti forgalom mérséklésének érdekében ajánlott a vegyes funkciójú városi övezetek(ek) kialakítása.
A Szabályozási tervek készítése folyamán hatásvizsgálatban igazolni kell, hogy a fenti elvek szerinti beépítés elhelyezhető a meghatározott szabályok alapján az építési helyeken. A KSzT készítése folyamán a szabályozással érintett területen közterületek kialakítását olyan módon kell megtervezni, hogy az ott létrejövő „környezet” hasznos zöldfelületei, illetve növényzeteire vonatkozóan is fogalmazzanak meg részletes iránymutatásokat, vagy írják elő a tájépítészeti tervpályázat kiírását.
Biztosítani kell, hogy az épület, építmény várható élettartama során megváltozó éghajlati feltételek a lehető legkisebb hatást gyakorolják az épület állékonyságára, használati értékére. Szükség esetén az időjárás-álló, klímabiztos telepítés feltételeit éghajlat változási hatáselemzés keretében kell feltárni.
2. Áramlástechnika
Az épületek, építmények, műtárgyak telepítését úgy kell kialakítani, hogy
3. Városi hősziget
Törekedni kell a kiválasztott anyagoknál és burkolatoknál az olyan megoldásokra, amelyek a városi hősziget kialakulását csökkentik. Ezzel összhangban javasolt minél több zöld-, és vízfelület kialakítása, akár az épületek belsejében, akár azok tetején.
4. Épülettömeg
5. Felhasznált építőanyagok
Olyan építőanyagok betervezése és felhasználása a javasolt, amelyek:
Törekedni kell a bontással és építéssel járó munkavégzésekre vonatkozó újrahasznosítandó építőanyagok mennyiségi határértékeinek szabályozásban történő rögzítésére. Ez vonatkozzon nem csak a közvetlenül felhasználható (pl.: bontott tégla, cserép stb.) építőanyagok, hanem az építés helyén módosított állapotú (pl.: bontott beton helyi újra őrlése, újrahasznosítása stb.) építőanyagok arányának meghatározására is.
Különösképpen kerülni kell az olyan anyagok felhasználását, amelyeknek gyártása, előállítása, szállítása, beépítése az előbb felsoroltakkal nem összeegyeztethető. Például:
Ajánlott az olyan építőanyagok használata, amelyek:
A fentiekkel összhangban, a helyi adottságok figyelembevételével, ajánlott előírni épületenként a beépített energiatartalom küszöbértékét, s az ennek megfelelő építőanyagok alkalmazását.
6. Épületenergetikai követelmények
Minden esetben kötelező a jelenleg hatályos rendeletek betartása. Ajánlott a fejlesztéseknél külön vizsgálni az alacsony energiaigényű és a passzívház kialakításának lehetőségeit. Ezen vizsgálatok során ajánljuk az éppen aktuális támogatási és pályázati rendszerek vizsgálatát a felmerülő esetleges többletköltségek finanszírozására.
Közbeszerzések és közpénzen történő beruházások esetén külön ki kell térni az épületek, építmények üzemeltetési és energiaköltségének hosszabb távú vizsgálatára. Ezt a döntési szempontot a jövőben be kell építeni minden közbeszerzési döntési mechanizmusba.
7. Gépészeti rendszerek kialakítása
A fűtési rendszer, a klimatizálás és a szellőzés szabályozásánál szem előtt kell tartanunk, hogy a fel nem használt energia a legjobb energia. A tervezésnél ezért azokat az építészeti megoldásokat kell előnyben részesíteni, amelyeknél az épület energiagazdálkodásába történő gépészeti beavatkozás a lehető legkisebb, ezért a fűtésre, klimatizálásra és szellőzésre fordított energia mennyisége a lehető legcsekélyebb lesz. Ennek az elvnek a betartása mellett az egyes rendszerek esetén a következőket javasoljuk még figyelembe venni:
Fűtési rendszer, hőtermelés
Klimatizálás
Amennyiben szükséges mesterséges klímagépek alkalmazása, ennek igazolását megfelelő tanulmányokkal alá kell támasztani.
Szellőzés
8. Napenergia-felhasználás és védekezés (árnyékolás)
9. Szélenergia-hasznosítás
A települések építészeti arculatának szempontjait is figyelembe véve ajánlott kidolgozni a szélenergia-hasznosító berendezések, külterületeken a szélerőművek, kül- és belterületeken a kis teljesítményű (háztartások, intézmények ellátására alkalmas) szélerőgépek telepítésének, engedélyezésének feltételeit, a megfelelő építési magasság megállapításával.
10.Geotermikus energia
A geotermikus energia hasznosításának vizsgálatánál fontos a teljeskörű rendszerszemlélet. Ennek keretében vizsgálni érdemes a megnövekedő primer villamosenergia növekményt és annak regeneratív úton történő előállításnak lehetőségét is.
11. Víz és esővíz hasznosítás
12. Parkolók
13. Kert- és tájépítészet
14. Szennyvízkezelés
Vizsgálni és lehetőség szerint segíteni kell a decentralizált, akár telken belüli szennyvíztisztítási megoldásokat, különös tekintettel a természetközeli, növényi tisztítókra.
15. Hulladékkezelés
Minden esetben biztosítani kell a hulladékok kulturált, megfelelő számú helyen és minőségben történő szelektív gyűjtésének, és eltávolításának lehetőségét.
Ezen szempontok alapján a települési Önkormányzatok értékelő rendszert alakíthatnak ki, mely segítheti helyi ösztönző rendszerek megalkotását. Ez tárgyalási alapja lehet települési szerződések, tulajdoncserék, engedélyek stb. véglegesítésének.
Az Önkormányzatoknak a jövőben ki kell dolgozniuk egy olyan ösztönző rendszert, mely a közösséget kevésbé terhelő épületek (alacsony energia felhasználás, környezettudatos megoldások, alacsony emisszió, alacsony ivóvíz felhasználás stb.) megvalósítását, fenntartását segíti. Ennek egyik lehetséges formája az építményadó mérséklése azoknál az épületeknél, amelyek a fenti elveket igazoltan és eredményesen alkalmazzák.
A fent felvázolt fejlesztési, tervezési és kivitelezési metodikához minden esetben ajánlott az aktuális támogatási források és pályázati lehetőségek vizsgálata (pl.: KEOP, ZBR, stb.).
Az ajánlásban szereplő minden egyes ponttal kapcsolatban a HuGBC örömmel áll rendelkezésre. Az itt megfogalmazottak általános érvényű javaslatokat tartalmaznak. A települési sajátságok figyelembevételével ajánlott egyedi szabályozások kidolgozása, mely az adott helyszín szociális, társadalmi és gazdasági érdekeit is figyelembe véve alakítja a település fenntarthatósági stratégiáját.
Készítette: Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete tagsága
Szerkesztette: Dr. Reith András