Méhek és darazsak inspirálták a mérnököket a repülő 3D-nyomtató robot flotta kifejlesztésénél. A hagyományos 3D nyomtatókhoz képest a drón előnye, hogy bonyolult építési helyszíneken, például felhőkarcolók felső részén, vagy akár a Marson is be lehet majd vetni őket. Vajon idővel kiküszöbölhető az emberi munkaerő alkalmazása az építkezéseken?
A drón a kifejlesztett algoritmusnak köszönhetően akár öt milliméter pontossággal képes dolgozni. A technológiát épületek felállításán kívül épületrészek javítására is felhasználhatják. A drónok komplex – anyagrétegeket tartalmazó – digitális tervrajzok alapján csoportban együttműködve képesek dolgozni. Repülés közben teljesen autonóm módon közlekednek, de egy irányító ember felügyelete szükséges.
A flotta "építődrónokból" és „szkennelődrónokból" áll. Míg az előbbi repülés közben nyomtatja a geometrikus formákat, addig utóbbinak minőségellenőrző feladata van, folyamatosan méri a létrehozott produktumot és segíti az irányítást. A kutatók a drónokkal egy 2 méter magas, 72 rétegű poliuretán hengert építettek, de egyedi cementes anyag létrehozásával is kísérleteztek.
"Laboratóriumi körülmények között bebizonyítottuk, hogy a drónok képesek önállóan csapatként dolgozni az épületek építésében és javításában. Megoldásunk skálázható, és a jövőben segíthet abban, hogy nehezen megközelíthető területeken is építsünk és javítsunk épületeket."
Mirko Kovac professzor, a kutatás vezetője.
A kutatócsapat magja a londoni Imperial College és a Zürich melletti Dübendorfban működő Empa (Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology) munkatársaiból állt össze, de olyan más egyetemek is kivették a részüket, mint a College London, a University of Bath, a University of Pennsylvania, a Queen Mary University of London és a Müncheni Műszaki Egyetem.
Forrás: globalconstructionreview.com