Épülettervek/Hallgatói terv

ERAS(MU)MUS - alternatív lakhatás külföldi hallgatóknak

2017.12.07. 12:59

Se nem kollégium, se nem albérlet és nem is hostel, de valahol ezek határán helyezkedik el Kiss Márta diplomaterve. Témája az egykori Mumus romkocsma átalakítása Erasmus központtá, mellyel alternatív megoldást talál két olyan általános kérdésre, mint a fiatalok ideiglenes lakhatása és a belvárosi, üresen álló épületek hasznosítása. 

MIT?

Nem mondom, hogy kollégium, mert annál jobb, nem mondom, hogy albérlet, mert annál többet tud. Azt se, hogy hostel, mert annál komolyabb, de valahol ezek határán van az igazság. Lényeg, hogy az ideiglenesen Budapesten lakóknak szállás funkció, sok-sok közösségi térrel. Ezért alternatív.


HOVA?

Belső-Erzsébetváros egy hagyományos, sűrű, zártsorú beépítésű zóna, ahol a beépítés több mint 100 éve alakult ki. Kizárólag itt található meg összefüggően a 18. századi organikus utca- és telekszerkezet és a 19. századi klasszicista Pest beépítése. Főleg középosztálybeliek és kispolgárok lakásai voltak itt. A belvárosban sok üresen álló épület és foghíj található, melyek újragondolásával, hasznosításával foglalkozni kell. A 7. kerületben is rengeteg az elhagyatott épület, amelyek kihasználatlanul, jellemzően gyors állagromlásnak indulnak vagy egy átmeneti funkció költözik bele, ami aztán lelakja és tovább áll.

Ez a környék különösen fontos, hiszen a kerület már önmagában komoly történelmi múlttal és értékkel bír, 2002 óta – a világörökség részét képező Andrássy út közelsége miatt – a Kis Diófa utca is helyi védettség alatt áll. A terület mind városszerkezeti elemeiben, mind épületállományának összetételében fontos részét képezi a történelmi örökségnek, ezért a budapestiek mellett a turisták célállomása is, mely jelenleg Budapest szórakozó- és alternatív művésznegyede. A pontos tervezési helyszín a 7. kerület Kis Diófa utca 16., ahol jelenleg egy üres bérház áll.

MIBŐL?

Az épület az 1840-es években épült eklektikus stílusban, eredeti funkcióját tekintve lakóépület, utolsó használatakor Mumus néven a belváros egyik kultikus romkocsmájaként üzemelt. Az épület szerkezete és alaprajzi beosztása használható, értékes és megtartandó. Jelenleg pincéből, földszintből és egy emeletből áll, beépítetlen tetőtérrel. Az eredeti épület feltehetően a jelenlegi épületegyüttes utcai, U alakú szakasza. A későbbi szakaszok egy-egy bővítés eredményei. A kornak megfelelően hosszfalas, tégla-kő vegyes falazattal épült, cserép héjalású magastetővel. A pincét és a földszintet téglaboltozat zárja, az első emeletet vélhetően csapos gerendafödém. Az épület külső megjelenésében visszafogott, párkánnyal tagolt vakolt homlokzatú.

 


KINEK?

A témaválasztás oka részben személyes, mivel én is eltöltöttem egy félévet külföldön, ahol szembesültem olyan lakhatási problémákkal, amelyek Budapesten is jelen vannak. Manapság nagyon felértékelődtek a belvárosi lakások, a külföldi egyetemisták is elsősorban a centrumban keresnek kiadó szobát. Azonban a minél nagyobb haszonszerzés érdekében a lakások minden négyzetméterét hasznosíthatóvá teszik a kiadók, ennek következtében már lassan nem lakás- vagy szobabérlésről, hanem a régi klasszikus ágybérlésről beszélhetünk. Nincs a lakásoknak közösségi tere, ahol a diákok együtt tölthetik az idejüket. Saját tapasztalataim és egy általam készített kérdőív alapján kiderült, hogy az ideiglenesen Budapesten tanuló hallgatók pont ezeket a közösségi tereket hiányolják átmeneti otthonaikból.

HOGYAN?

Az igények és a helyi adottságok alapján ezt a meglévő épületet alkalmasnak találtam, hogy egy olyan központot alakítsak ki, ahol a szállás-lakás funkció mellett a közösségépítő programok számára is van hely. A pincében és a földszinten kaptak helyet azok a funkciók (kávézó, bár, edző-, nyelvi -, nagyobb közösségi/kiállító terem, Erasmus iroda), amelyek minden érdeklődő számára nyitva állnak, és lehetőség van nagyobb Erasmusos programok rendezésére. A felső szintek már csak az ott lakók számára elérhetőek. Itt találhatóak a lakószobák, saját fürdővel illetve további közösségi terek mint tanuló-, moziszoba, konyha stb. A cél, hogy a terek élhetőek, nyitottak, extrovertáltak legyenek. Ezért a közösségi terek állnak a középpontban, míg a lakószobák funkcionálisak és kompaktak.

Az eredti U alakú tömeg kapott egy hátsó lezárást egy új lakó blokkal, valamint két teljesértékű szint és egy tetőtér került az épületre a meglévő tető elbontásával. Az így kialakult belső udvar lefedésével a függőfolyosót szerettem volna bekapcsolni a pezsgő közösségi életbe, kialakítva egy „forgalmas utcát”, ahol mindenki megáll, hogy pár szót váltson ismerőseivel. A ráépített szinteken megjelenik két kisebb bevilágító terasz, a friss levegő és természetes fény érdekében. Hátul az új blokk kissé eltart a hátsó szomszéd tűzfalától, így létrehozva egy udvart, amely a földszinten közvetlenül kapcsolódik a belső udvarhoz, ezzel kitágítva a kert fogalmát.




Anyaghasználat szempontjából igyekeztem mértéktartó maradni, az utcai homlokzaton világos szálcement burkolat jelenik meg, ablakkeretezéssel és színes zsaluziával, a homlokzatburkolat a tetőre felfutva, a hátsó homlokzaton fordul le, a belső udvari homlokzatok vakoltak, a tűzfalakra növényzet fut fel. A meglévő homlokzatokat jelenlegi állapotukban őriztem meg.

Kiss Márta


Opponensi vélemény Kiss Márta Andrea: ERAS(MU)MUS - Alternatív lakhatás külföldi diákoknak - Erzsébetváros 

Külföldön járva az ember agyában óhatatlanul elindul egy "alkalmazás". Az eleinte folyamatosan felugró, minden mást kitakaró figyelmeztető ablakok az idő haladtával ritkulnak, de a háttérben végig ott fut ez az összehasonlító program. A megszokottat, az otthonit veti össze a frissen tapasztaltakkal. Sokszor elemez, racionális-praktikus alapon mérlegel, majd az eredményt érzelmi alapon az egyéntől függően többé vagy kevésbé írja át.

A graduális képzések során külföldön eltöltött egyes féléveknek nem az az elsődleges célja, hogy a diákok odahaza megszerezhetetlen szakmai tudás birtokába jussanak. A néhány hónapos tanulmányutak haszna sokkal inkább szocializációs és kulturális hatásokban csapódik le.

Kiss Márta diplomamunkája az otthonuktól távol, külföldön tanuló diákok számára kínál lakhatási lehetőséget. Fontos hangsúlyozni, hogy a megálmodott épület egy egyszerű szálláshelynél jóval többet kínál. A benne lakó diákok számára nemcsak az otthonosság érzetét próbálja megteremteni, de koncentrált információ forrást és számos szabadidős tevékenységi lehetőséget is nyújt. Ennek a komplexitásnak a helyénvalósága talán megkérdőjelezhető (úgy érzem a külföldön töltött időszak elsődleges hozadékát csökkenti), de Márta igen alapos kutatásai és felmérései létező igényekről árulkodnak.

A helyszínválasztás tökéletes, a beépítés a környezetére és a történelmi hagyományokra érzékeny, ugyanakkor friss és izgalmas helyzetet eredményez. A tűzfalaknak, mint a budapesti utcakép egykor nélkülözhetetlen elemeinek bemutatása nagyon jó gondolat, amiben talán még több lehetőség is rejlik.
Az épület tömegformálásánál, valamint léptékválasztásánál a térben és időben tapasztalható távolságok leküzdésére, egyfajta kapcsolat megteremtésére való erős törekvést érzek. Ha ezt a választott téma szellemiségének fizikai leképezéseként értelmezem, akkor az e téren tapasztalható esetlegességek felmentést nyernek.

Az épület térképzése dicséretes. A meglévő, történeti térszerkezet felhasználása, annak továbbgondolása és kiegészítése példaértékű. Nemcsak a funkciót jól kiszolgáló, minőségi tereket alakított ki a tervező, de izgalmas térkapcsolatokat, átlátásokat hozott létre. A funkcionális kapcsolatok jól megoldottak, az egyes részek jól elkülönülnek egymástól. Példamutató a minden téren tapasztalható mértéktartás. Az anyaghasználattól kezdve a szerkezeti megoldásokig sallangoktól mentes, visszafogott magatartás mutatkozik.

Kiss Márta diplomamunkája igencsak árulkodó. Látszik a gondos előkészítés, a végiggondolt funkcionalitás, a jó érzékkel megalkotott térformálás, de leginkább az a szándék mutatkozik meg, hogy egy felmerülő problémára, a lehetőségek adta keretek között, a lehető legjobb megoldást találja meg. Ezzel a hozzáállással és a diplomamunkát tanulmányozva állíthatom, hogy elsajátított tudással, biztosan felelősségteljes és érzékeny építész válik belőle.

A diplomamunkát elfogadásra javaslom.

Villányi Norbert
építész
Budapest, 2017. június 21.