Épülettervek/Középület

Erőműből sípálya

2019.03.26. 14:12

Mit lehet kezdeni a települések szélén füstölgő, rengeteg káros anyagot kibocsátó, mordori esztétikával megáldott erőművekkel?  Van egy példa: a dán Amager Bakke, melyet a Bjarke Ingels Group elképesztő cáfolattá varázsolt: egy széntüzelésű erőművet alakítottak környezettudatos szemétégetővé....és sportcentrummá.

Tény: az építőiparnak hatalmas reformokra van szüksége, hogy szolgálni tudja a fenntarthatóságot. Miért várat magára mégis egy 180 fokos fordulat? És hogy lehet az, hogy mindeközben Koppenhága olyan projektekbe ruház be, ami nem csupán a világ építészetének, de energiapolitikáinak is feladja a leckét? 



 

Az ötlet, hogy egy ipari komplexumot újrahasznosítsanak, netalán még kapjon egy másodlagos funkciót is, eleve figyelemfelkeltő cékitűzésnek hangzik. Hát még ha a két rendeltetés nagyon ellentmondásos is! Az Amager Bakke nevezetű központ egyszerre hulladékégető és egyszerre szabadidős központ mesterséges sípályával, mászófalakkal, fitness centrummal és éttermekkel. 


 

Az Amager-szigeten álló létesítmény hajdan sokkal távolabb épült a lakott területekről, a népesség növekedése miatt azonban az utcák elérték az ipari terület határait. A tulajdonosok ezért döntöttek úgy, hogy ideje váltani a fosszilis üzemagyagú erőműről valami sokkal környezetbarátabb megoldásra. E döntés eredménye a világ lehgatékonyabb energiatermelő hulladékégetője.


 

A hely körülbelül 400 ezer tonna szemét feldolgozásával képes mintegy 60 ezer otthon áramellátását, vagy  távfűtését biztosítani. A települési szilárd hulladék minden formáját fel tudják dolgozni, az üzem károsanyag kibocsátása pedig  a tulajdonosok állítása szerint 25 százalékkal alacsonyabb, mint Európa más szemétégetője esetében.






 

Az idekerült fémhulladék 90 százalékát újrahasznosítják, speciális szűrőtechnikái révén pedig több tiszta vizet állítanak elő, mint amennyit a sípálya, vagy a vendéglátóegységek felhasználnak. Sajnos sokunknak valójában nincs — vagy csak azt hisszük, hogy van — fogalma arról, mi történik a szeméttel, miután elvitték a ház elől. " Ezzel a projekttel párbeszédet szeretnénk indítani a várossal arról, hogy mit kezdjünk a körülöttünk felhalmazódott szeméttel." - vallja Patrik Gustavsson, az Amager Bakke Alapítvány vezetője.