Nézőpontok/Vélemény

Értékalapú fejlesztés a parkban

2016.01.14. 12:34

A városligeti tájépítészeti tervpályázat kapcsán a Magyar Tájépítészek Szövetsége közleményt adott ki, melyben aggodalmukat fejezik ki a történeti kert torzulásának lehetőségével szemben. Íme a Városliget Zrt. reakciója a nemrégiben megjelent nyilatkozatra. 

A Városliget Zrt. a múlt év végén írta ki a Városliget megújítását szolgáló tájépítészeti pályázatot. A Magyar Építész Kamara (MÉK) Táj- és Kertépítészeti Tagozata, valamint a Magyar Tájépítészek Szövetsége által is támogatott pályázat egyszerre szolgálja a park 21. századi megújulását és történeti rehabilitációját.

A Magyar Tájépítészek Szövetsége a pályázat kapcsán január 12-én közleményt jelentetett meg, mely szerint a szervezet aggodalmát fejezi ki „a történeti kert további torzulásának lehetőségével szemben” és sajnálattal állapítja meg, hogy „a pályázati kiírás mellékletei között nem szerepel a kerttörténeti tudományos dokumentáció, mely a közpark értékalapú fejlesztését szakmailag alátámaszthatta volna és amelyet a közzétett megállapodás is feltételként fogalmazott meg.”

A pályázat előkészítése kapcsán a MÉK, a Magyar Tájépítész Szövetség és a Városliget Zrt. által megkötött háromoldalú együttműködési megállapodás a következőképpen rendelkezik a történeti dokumentációról:

„Kiíró a pályázaton indulók számára a következő dokumentumokat biztosítja:

Geodéziai felmérés, botanikai-dendrológiai felmérés és élőhelytérkép, hidrogeológiai vizsgálat, az építészeti tervpályázaton nyertes épületek helyszínrajzba illesztett tervei, valamint egy a Forster Központ munkatársai által meghatározott, a pályázathoz szükséges és elégséges tartalmú kerttörténeti tudományos dokumentáció, mely a közpark értékalapú fejlesztését megalapozza.”

Ennek értelmében a pályázati a kiírás mellékletét képezi a Bazsó Gábor és dr. Szikra Éva kert- és tájépítészek által készített „Budapest, Városliget történeti kert” című műve, mely által a pályázók megismerhetik a park kerttörténeti értékeit. Emellett a tervpályázat kiírásában azt is megfogalmazták, hogy a leendő nyertes pályázó feladata a 39/2015. (III. 11.) kormányrendelet szerinti kerttörténeti tudományos dokumentáció elkészítése:

„Felhívjuk a Pályázók figyelmét arra, hogy a régészeti örökség és a műemléki értékek védelme érdekében a győztes Pályázónak a szerződéses feladatai között, a kertépítészeti engedélyezési terv részeként a Városliget kerttörténeti tudományos dokumentációját el kell készítenie vagy készíttetnie a 39/2015. (III. 11.) kormányrendeletben foglaltak szerint. A kerttörténeti tudományos dokumentáció helyreállítással kapcsolatos szakmai és fejlesztési javaslatait a továbbtervezés során figyelembe kell venni.”

Mindezek ismeretében a pályázati kiírás megfelel az említett háromoldalú megállapodásnak és teljes mértékben biztosítja a Városliget értékalapú fejlesztését.

Városliget Zrt.
2016. január 14.