Épülettervek

Europan 5

2000.04.05. 11:53

Az Europan 5 pályázatra 65 helyszínt jelöltek ki - köztük egy budapestit - és összesen több mint 4000 tervező csoport jelentkezett részvételre.

1999-ben ötödször hirdettek eredményt a széles összefogással rendezett Europan pályázaton. A párizsi központtal működő szervezet időről időre pályázatot hirdet a negyven év alatti európai építészek számára. Minden alkalommal konkrét helyszínekre kell jól megalapozott, de mégis szabadon értelmezett urbanisztikai és építészeti terveket kidolgozni, hangsúlyozottan lakókörzetek fejlesztése, színvonalának javítása céljából. A tagországok maguk adják meg a helyszíneket, és valamennyi résztvevő bármely helyszínt választhatja.

Magyarország Auszria közvetítésével nagyon hamar bekapcsolódott a szervezetbe, mint társult tag. Legelőször Sylvester Ádám, később Radványi György hangolta össze a magyar részvételt. Tevékenységük kiemelkedő sikere az volt, amikor 5 (igen, öt!) évvel ezelőtt Budapesten rendezték meg az Europan 4 pályázat nyitórendezvényét. (Ebből az alkalomból a Magyar Építőművészet 1995/3-as száma külön melléklettel jelent meg.)

Az Europan 5 pályázatra 65 helyszínt jelöltek ki - köztük egy budapestit - és összesen több mint 4000 tervező csoport jelentkezett részvételre. A kiírás szerint két lépcsőben kellett kidolgozniuk a feladatot. Előbb várostervezési stratégiát kellett megadni a kijelölt területre, majd ennek alapján alkothatták meg a pályázók építészeti terveiket.

A nem kis szervezési feladatot kívánó zsűrizést úgy oldották meg, hogy egyes tagországok saját zsűrit állítottak, nemzetközi részvétellel, további tagországok összevont csoportokban bírálták a terveket, és hasonló összevont zsűri alakult a négy közép-európai helyszínre (Szófia - Bulgária; Budapest - Magyarország; Temesvár - Románia; Kassa - Szlovákia). Így összesen 13 zsűri végezte az előválogatást, majd 1999 februárjában a Párizsban rendezett Európai Fórum alkalmából jöttek össze a 13 zsűri tagjai és a 65 helyszínt adó város képviselői, hogy meghozzák a végső döntést. A közép-európai zsűriben hazánkat Z. Halmágyi Judit építész képviselte.

A 113 díjból 50 a győztesek (winner) száma, míg 63 terv végzett a kiemelt (runner up) kategóriában, és további 48 terv kapott külön említést (special mention). A díjazott pályaművek alkotóinak 40 %-a választott helyszínt nem a saját országából. A budapesti helyszínre - a X. kerületi kőbányai városközpontra, a Ligettelkek közvetlen közelében - benyújtott pályaművek közül kettő kapott díjat a kiemelt kategóriában - de ezek külföldi pályázók munkái, sajnos magyar építész-csoport az Europan 5-ön nem ért el helyezést.

A pályázat eredményét 336 oldalas, reprezentatív kötetben foglalták össze, melynek mellékleteként kiadtak egy CD-t is bőséges képanyaggal, továbbá az Europan 3 és 4 pályázat felidézésével. Az Europan Magyarország Előkészítő Bizottság képviseletében felvilágosítást ad Locsmándi Gábor docens (a bizottság elnöke, BME Urbanisztikai Tanszék, tel.: 463-3848). Radványi György docens és Karner Anikó (a bizottság titkára, mindketten BME Középülettervezési Tanszék). A kiadványok itt megtekinthetők, illetve további felvilágosítás kapható majd a következő, Europan 6 előkészítésével kapcsolatban.

 A budapesti helyszínre (Kőbánya)


készült tervére a kiemelt / runner-up kategóriában díjat kapott:

Franz Ertl építész, Ausztria és Jasmina Tochmakova építész, Bulgária, munkatárs: Johann Brandtner szerkesztő, Ausztria.

Christian Kern és Thomas Repper építész, Németország, munkatárs: Annette Köbl képzőművész, Németország.