Épülettervek

EUROPAN 9 — Győr

2009.04.09. 12:23

Győr városának részvétele lehetőséget adott arra, hogy a város szembesüljön önmagával és új kitörési pontokat definiáljon. A koncepció megfogalmazása során felmerült, hogy fontos lenne nemzetközi, friss erőket is bevonni egy-egy probléma megoldásába.
Bemutatjuk a nyertes pályaműveket.

Az EUROPAN 9 építészeti ötletpályázat – értékelés Győr szemszögéből
Az EUROPAN nemzetközi építészeti tervpályázat egy olyan szellemi gyorsítópálya, ahol hasonló európai urbanisztikai problémák és megoldások mérettetnek meg egymással. A beavatkozások nagysága a néhány lakóháztól a 10 hektárig terjed, minősége pedig mind a lerobbant központok, mind a töredékes perifériák problémáit érinti.

Győr városának részvétele lehetőséget adott arra, hogy a város szembesüljön önmagával és új kitörési pontokat definiáljon. A korábbi városépítészeti analízis néhány neuralgikus zónát fedett fel. A koncepció megfogalmazása során felmerült, hogy fontos lenne nemzetközi, friss erőket is bevonni egy-egy probléma megoldásába.

 

 

 

A kiválasztott helyszín Győr városának egyik neuralgikus pontja, amely a Sziget városrészben helyezkedik el. A városrész jellege a 19. század végén alakult ki. A Belvárosból kiszoruló nemzetiségek és vallások multikulturális hátteret képeztek egy, alapvetően kisvárosi beépítési módhoz. A városrészbe a 20. század folyamán különböző iparágak települtek (tejgyár, növényolajgyár, kekszgyár), melyek a város fejlődésével megszűnnek, illetve más helyszíneken folytatják termelésüket.

Bár a városrész Győr hangulatos helyévé vált, mindmáig hiányzik belőle a mai urbánus funkciókkal ellátott köztér, valamint az ezt övező élénk városi szövet. A Sziget urbanisztikai értelemben fehér folt, közepén egy kilenctized részben már kihasználatlan gyárterülettel.

Az ötletpályázat helyszíne egy mostanra áttelepült ipari egység volt. A Kekszgyár területe fekvésénél fogva idegen testként ékelődik a kisvárosi beépítésbe, ugyanakkor ipari jellegéből adódó sziluettje meghatározó és megszokott városképi elemmé vált a szigeti templomtornyok mellett.  A terület közel fekszik a Duna-parthoz, a partmenti csónakházakat csupán egy árvízvédelmi töltés és egy közút választja el a tervezési terület határától.

Az egyetem együttese a Duna túlsó partján fekszik, egy meglévő gyalogos és egy tervezett közúti híddal kapcsolódik a tervezési területhez. Az egyetem kinőtte területét, és elsősorban szálláshelyek tekintetében szenved hiányt.

A fenti paraméterekből állított össze a város egy számára stratégiai fontosságú programot a tervezési területen.

A pályázati kiírásban az alábbi feltételeknek kellett megvalósulniuk:
A beépítés magassága vegye tekintetbe és egészítse ki a meglévő épületek által létrehozott városképet. A program hangsúlyos része a mintegy 20 000 m²-t felölelő szállásfunkció a következő összeállításban:
-     30% diákszálló,
-     20% garzonház 30-40 m²-es egységekkel,
-     50% apartmanház 50-60 m²-es lakásokkal és a hozzátartozó kiegészítő funkciókkal.

A fennmaradó terület nyíljon a létesülő városi köztér felé a következő tartalommal:
-     2500 m² rendezvényterem, mely alkalmas zenés, táncos rendezvények, koncertek lebonyolítására,
-     3500 m² sport összesen (squash, fitness, wellness)
-     4000 m² kereskedelmi (üzletek, szolgáltatások) és vendéglátó-ipari létesítmények (étterem, kávézó, bár), melyekből egy 1500 m²-es szupermarket fontos a városnegyed ellátására.

A tervek értékelésekor a zsűri az alábbi bírálati szempontok figyelembevétele mellett bírálta a benyújtott pályázatokat:
- kapcsolódás a városhoz (egyetem, Belváros, Sziget)
- sziluett, ikon, kapcsolódás Sziget-Újváros jellegéhez
- ipari múlt jellegének – esetleges épületek – megtartása
- kapcsolat a kis és a nagy lépték között (családi házak, ipari terület)
- központ jelleg (negyedközpont, vonzó élettér)
- innovatív tipológia, funkcionális megközelítés)

Az EUROPAN 9 tervpályázat lebonyolítása - a helyszínek bemutatásától a zsűrizésen át egészen az eredmények európai és hazai ismertetéséig - két éven keresztül tartott. A pályázat 2007. januárjában startolt, amit megelőzött egy előkvalifikációs anyag összeállítása, amely tartalmazta a kiválasztott helyszín alapadatait, az elképzelt programot és a helyszíni fotókat.

A pályázatok bontása és értékelése 2007 szeptemberében zajlott. Győr és a tervezési feladat az átlagosnál élénkebb érdeklődést váltott ki: 21 pályázat érkezett.
A fenti bírálati szempontok figyelembevétele 7 darab pályaművet választott ki a zsűri további bírálatra.

A nemzetközi megmérettetésen pedig az alábbi pályázatok részeltük díjazásban és megvételben:

Győztes pályamű
CC881 - urban magma
Tervezők: Tur Juan (E), Arriero Ana (E), Esteban Carlos Higinio (E), Paz Carmen (E)

Második helyezett
WS248 - wet side
Tervezők: Romanillos Arroyo Gustavo (E), De Donno Germana (I)

Dícséretben részesült
DG112 – don giovanni
Tervezők: Nicolas Matteo Cazzato (I), Giuffrida Emiliano (I),
Ottaviani Romolo (I), PerinAntonella Sonia (I), Cerruti Barbara (I), Bevivino Itala (I), Cerruti Elisabetta (I), Brizioli Carlo (I), Stabile Simone (I), Barbera Massimo Severo (I), La Rocca Stefano (I)

Összességében elmondható, hogy Győr ezzel a pályázattal a nemzetközi média porondjára került, ami egy jövőbeli sikertörténet katalizátora is lehet. Bár a pályázatot nem feltétlenül követi megvalósítás, az ötletek mindenesetre friss építészeti gondolatokat adnak egy-egy városnak vagy a szóban forgó terület tulajdonosának.