Technológia

Extra hatékony polisztirol - BACHL Extrapor

2015.09.24. 09:55

A környezetvédelem és vele együtt az energiamegtakarítás, de a hőtechnikai követelmények szigorodása is egyre nagyobb feladat elé állítja az épületszigetelő szakmát. A tudatos termékfejlesztésnek köszönhetően már a modern kori hőtechnikai igényeknek is megfelelő hőszigetelő anyagok állnak rendelkezésre.

Az építőipar számos területén előszeretettel használt expandált polisztirol (EPS) termékcsalád legújabb generációja a grafitadalékkal dúsított hőszigetelő lapok (szürke polisztirol hőszigetelő táblák). A grafitszemcsék hőreflexiós képességének köszönhetően a 20 százalékot is meghaladó javulás érhető el a hőszigetelő képesség tekintetében. A szürke BACHL Extrapor 80H EPS lapok mellett újabb termékek kerülnek a piacra, melyek még nagyobb szilárdsággal és még kedvezőbb szigetelő képességgel rendelkeznek: BACHL Extrapor EPS 100H és BACHL Extrapor EPS 150.

Miben jelent előnyt az új hőszigetelő lapok használata?

A hőszigetelési igény növekedésével értelemszerűen egyre vastagabb méretű, vagy jobb szigetelőképességgel rendelkező hőszigetelő termékeket építünk be. A BACHL Extrapor 100H magasabb szilárdsági paraméterekkel is bír, így a falfelület jobban ellenáll mindennapi használat közbeni mechanikai igénybevételeknek: létra, bicikli nekitámasztása, labda becsapódása, viharok szélhatásai, egyéb nyomóerőt kifejtő hatások.

Továbbá nagyobb lesz a felületre merőleges húzószilárdság, így a manapság közkedvelt hasított, vágott, szeletelt kőburkolatok felragasztása esetén nagyobb terhet visel el, vagyis nehezebb, vastagabb burkolóelemet bír el. Ez utóbbi kedvező szilárdsági tulajdonságok miatt utcafronton elhelyezkedő falszakaszok hőszigetelésére kiválóan alkalmas, hiszen a jobb szigetelő hatása révén vékony rétegben, de sokkal keményebb hőszigetelést biztosít az esetleges külső behatások ellen. Ez különösen fontos a gyakorta előforduló vastagsági korlátozások esetében: járdaszélesség, szomszédos épület síkja, műemlékvédelmi kötöttségek, stb.

Homlokzati falszerkezetek hőtechnikai követelményeinek (U-érték) eléréséhez szükséges hőszigetelő anyagvastagságok

EPS 80H termék hővezetési tényező, λ-érték: 0,038 W/mK, Extrapor 100H termék λ-érték: 0,029 W/mK
x – felújítás esetén, azonos vastagságok vonatkoznak a kevéslyukú (ikersejt) téglára és a kisméretű tömör téglára is 
       1.) – 2006- tól hatályos TNM Rendelet követelménye
       2.) – 2015-től hatályos BM Rendelet követelménye
       3.) – 2020-ra várható és nemzetközi követelmények szintje

Látható módon jelentős vastagságbeli különbségek vannak, ami az építészeti előnyökön túl gazdasági előnyökkel is jár. Nagyobb lehet a beépíthetőség, nagyobb a hasznos alapterület. 





Lapostetők kapcsán is számos érv szól a jobb szigetelő képességű és magasabb nyomószilárdságú termék használata mellett (BACHL Extrapor EPS 150):
- vékonyabb rétegrend alakítható ki, felújításnál nem kell attikafalat magasítani
- trapézlemezes tetőnél alacsonyabb a négyzetméterre jutó tömeg, statikailag kedvezőbb
- azonos hőtechnikai szinthez vékonyabb hőszigetelés miatt rövidebb mechanikai rögzítőelemek
- alacsonyabb logisztikai költség (szállítás, anyagmozgatás)
- a nagyobb szilárdságból adódóan magasabb terhelhetőség: kialakíthatóak hasznosított tetők, kisebb deformációk, összenyomódások miatt magasabb alaktartósság és élettartam adódik

 

Lapostető szerkezetek hőtechnikai követelményeinek (U-érték) eléréséhez szükséges hőszigetelő anyagvastagságok

EPS 100 termék λ-értéke: 0,035 W/mK, Extrapor 150 termék λ-értéke: 0,028 W/mK
x – magasbordás, acél trapézlemezes födém lágyfedéssel
xx – 25cm vastag vasbeton födém egyenes rétegrendű hőszigeteléssel, leterheléssel rögzítve
     1) 2006- tól hatályos TNM Rendelet követelménye
     2) 2015-től hatályos BM Rendelet követelménye
     3) 2020-ra várható és nemzetközi követelmények szintje

Az épületszerkezetek közül talán a talajjal érintkező padlók kapcsán a legfontosabb a megfelelő mértékű hőszigetelés beépítése, hiszen itt a legnehezebb és a legköltségesebb, vagy nem is lehetséges az utólagos korrigálás lehetősége. Az épület magassági méreteinek kötöttségei miatt (nyílászárók magassága, gépészeti vezetékek csatlakozásai, áthidalók helyzete, szintek belmagassága, stb.) - felújításnál hatványozottan - szinte lehetetlen kellő mértékűre növelni a padlóban lévő hőszigetelés vastagságát. A legkézenfekvőbb megoldás kedvezőbb hőszigetelő képességgel rendelkező termék beépítése.

 

Talajjal érintkező padlószerkezetek hőtechnikai követelményeinek (U-érték) eléréséhez szükséges hőszigetelő anyagvastagságok


x – talajfeltöltés, vasbeton födém, párazárás, hőszigetelés, technológiai szigetelés, aljzatbeton, burkolat

     1) 2006- tól hatályos TNM Rendelet követelménye
     2) 2015-től hatályos BM Rendelet követelménye
     3) 2020-ra várható és nemzetközi követelmények szintje

A grafitadalékkal dúsított polisztirol habok alkalmazása néha megoldhatatlan problémát okozó esetben nyújt segítséget épületszerkezetek optimális hőszigetelésénél, köszönhetően a lényegesen kedvezőbb hőszigetelő tulajdonságainak és széles határok között választható szilárdsági paramétereinek. A folyamatos gyártói fejlesztések nagyrészt ellensúlyozzák a szigorodó hőtechnikai követelmények okozta hőszigetelő anyag vastagság növekedést, azaz új, korszerű termékek alkalmazása esetén a megszokott vastagsági méretek csekély mértékű növekedésével kielégíthetőek a szigorúbb követelmények is.