Programok

Facing Post-Socialist Urban Heritage – DOCONF nemzetközi konferencia 2021

2021.09.29. 16:15

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Építészmérnöki Karának Urbanisztika Tanszéke idén harmadik alkalommal szervezi meg a szocialista időszak városépítészeti örökségének feldolgozását célul kitűző nemzetközi doktori-posztdoktori konferenciát.

Az urbanisztika jelen kihívásai közt meghatározó problémát jelentenek a második világháború után a vasfüggöny mindkét oldalán megépült nagyléptékű modern együttesek időszerű rehabilitációjának kérdései. A 2021 évi urb/doconf esemény a kétévente megrendezésre kerülő doktori-posztdoktori konferencia sorozat negyedik alkalma, amely összehasonlító áttekintést nyújt a Közép- és Kelet-Európa, és a posztszovjet Ázsia posztszocialista városainak épített környezetét vizsgáló doktori kutatásokról.

A meghívottak között olyan doktori kutatók (doktori hallgatók, jelöltek vagy posztdoktori kutatók legfeljebb öt évvel a doktori fokozat megszerzése után) szerepelnek, akik az építészet, városépítészet, várostervezés vagy tájépítészet területén végzik kutatásaikat. A 2015 óta futó eseménysorozattal a BME Urbanisztika Tanszék kiemelt célja, hogy a doktori intézmények között nemzetközi szinten is elősegítse az együttműködést, létrehozva egy nemzetközi hálózatot a jövő generáció tudósai számára.

A konferencia partnere a modern építészet dokumentálására szakosodott Docomomo International ISC U+L szervezet, az MTA Településtudományi Állandó Bizottsága, a BME Építészmérnöki Karának Jövő Alap programja, a Városépítészetért Alapítvány és a Francia Intézet.

A témát 6 szekcióban dolgozzák fel a résztvevők az eseményen: a tervezéselméleti alapvetések mellett a tömeges lakásépítés, a zsugorodó városok, az ötvenes évek ideológiai építkezései, a rezíliencia eszméje, a kollektív lakhatási mozgalmak és a turizmustáj transzformációjának problémái alakítják az egyes szekciók témaköreit.

Az esemény részletes programja a konferencia weboldalán olvasható: http://doconf.architect.bme.hu/