Épülettervek/Hallgatói terv

Faluszéli ház terve Rádon

2021.10.22. 13:29

A VELUX „Építs a Fényre" Építészhallgatói Tervpályázatának célja az volt, hogy a hallgatók a lehető legkreatívabb módon mutassák be a napfény építészetben betöltött szerepét. Soós Zsófia Fruzsina és Szunter Tibor különdíjban részesült terve egy olyan tetőtér beépítéssel kialakított házzal számolt, mely a telek erdős jellege miatt burkolózott volna fa-zsindely borításba.

 

Az épület helyszíne Pest megyén belül Rád község, ahova egy földszint plusz tetőtér beépítéses családi lakóházat terveztünk meg. Egy faluszéli utca végében, a lakott terület és az erdő határán helyezkedik el telek, így  az épületet sok fa venné körül. A fa visszaköszön az épület homlokzatán is, reagálva környezetére. Mivel az épület fa-zsindely homlokzatburkolatot kapott anyaghasználatával megteremti a falu és az erdő közötti átmenetet.

Tömegformálása követi az utcában jellemző nyeregtetős, téglalap alakú alaprajzi formát, amit a fölszinten két téglalap alakú kiharapás old fel. Ezek helye egy fedett bejáratot, valamint egy fedett, hátsó udvar felé nyitó, az erdőre néző teraszt jelöl ki. Ezek a foltok szintén faburkolatot kaptak, de a homlokzatburkolattól erősebb színűt, ami szintén a bejáratok kiemelését segíti.

A környék építménymagasság korlátozása miatt az épület nem kaphatott teljesértékű emeleti szintet, ezért tetőtér ablakok beépítésére volt szükség. Az ablakok magassága a térdfalakkal és az álmennyezet magasságával összehangoltan került kialakításra. A felső szinten található szobákból kiváló kilátás nyílik az erdő felé a tetőtér ablakokon keresztül. A lépcsőházban elhelyezett automatikusan működtetett tetőablak megkönnyíti a ház szellőzését és megvilágítást biztosít az emeleti közlekedőnek. A fürdőszobák ablakai magasabb fejteret biztosítanak a helyiségben, csakúgy, mint a szülői halóban elhelyezett dupla ablak, ami kilátást is biztosít éjszaka az ég felé. A tetőtér ablakok rendszere igazodik a homlokzat ablakaihoz, a tető tulajdonképpen az épület ötödik homlokzataként kezelendő.

A házon hat darab 98x160 cm nagyságú, faszerkezetű billenő tetőtéri ablak került elhelyezésre, ezekből viszont az egyik a lépcső felett nehezen lenne manuálisan elérhető, így elektromos nyitással rendelkezik. Fenyő ablakokat terveztünk még a tetőre szintén vízbázisú akril lakkal,mely védi a fát a szennyeződésektől és a nedvességtől. Az ablakok 45 fokos tetőlejtésben helyezkednének el, a beépítési magasság 150 cm a padló síkjától az ablak aljáig mért távolság, így az ablak köznnyen működtethető és a megfelelő kilátást is biztosítja.