Az energiahatékonyságáról szóló irányelv várható hazai jogrendbe
ültetése szigorítja az épületek energetikai követelményeit. Az új energetikai
szabályozás alapján egyszerűsítve fogalmazva közel duplájára nő a szükséges
hőszigetelési követelmény: a falakra és a födémekre, ahol eddig 8 cm hőszigetelés is elég volt, az új szabályozást követően 14-16 cm-t kell beépíteni. Az aljzat beton alá már teljes felületen kell hőszigetelés és legalább 14 cm a megfelelő. A lapostetőkre, ahol eddig 16 cm is elég volt, ezentúl 24 cm a minimum. A külső nyílászárók szinte csak 3 rétegű üvegezéssel készülhetnek. Az energia felhasználás mértékét is folyamatosan csökkenteni kell. Az évtized végéig, 2020-ig el kell érni a közel 0 energia felhasználást. A szigorítások még sem drágítják jelentős mértékben az új építkezéseket és a felújításokat, amennyiben szakszerű kivitelezéssel, optimális anyagválasztással építünk. Különösen igaz ez, ha a pályázati rendszerből vissza nem térítendő támogatást is nyerünk.
A hamarosan életbe lépő pályázat keretében a lakosság is jelentős akár 50%-os
mértékű vissza nem térítendő támogatásban részesülhet. Lakástakarékpénztári
megtakarítással, a most megjelenő kedvező kamatozású hitel lehetőségekkel, érdemes belevágni lakás korszerűsítésbe, vagy új lakás építésébe. A korszerű anyagoknak és technológiáknak köszönhetően eleget lehet tenni a megnövekedett energetikai követelményeknek és a fenntartható építés céljainak. Ezzel hozzájárulva a környezetünk védelméhez és az egészségesebb, komfortosabb otthonok létrehozásához és használatához.
A környezettudatos építés példáit már egyre növekvő számban láthatjuk falvainkban és városainkban.
Mindezekről első kézből a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klímapolitikáért is felelős államtitkárság, a Miniszterelnökség Építésügyi és Építészeti helyettes államtitkárság megbizott munkatársai, az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit kft (ÉMI), az Országos Katasztrófavédelem Tűzvédelmi Főosztály valamint a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara munkatársaitól első kézből tájékozódhat április 15-19. között az ÖKO CITY Interaktív Kiállításon és Fórumon működő Kormányzati Tájékoztatási Szigeten. Az ÖKO CITY-n a 2015 január 1-től pályázatok esetében érvényes előírásoknak megfelelő közel 0 energia felhasználású, 1/1 méretű épület is felépítésre kerül a kiállítók építési termékeiből. A bemutató épület szerkezete több helyen nyitott lesz. A rétegrendek, a felhasznált anyagok áttekinthetők, könnyen befogadhatók. A felépített ház energiaigénye is nyomon követhető lesz több nagyméretű interaktív bemutató táblán.
Az Öko City-n végig sétáló látogatók interaktív módon, szakemberek segítségével ismerkedhetnek meg a környezettudatos és költséghatékony építés és felújítás során alkalmazandó technológiákkal. Az Öko City végigvezeti az érdeklődőket az ötlettől a befejezésig tartó folyamaton, segít a közbenső döntések helyes meghozatalában.
Az energia hatékonyság területén a települések előtt is jelentős feladatok állnak. Számos fejlesztési és pályázati lehetőségről lehet információt szerezni a 2015 április 17-én pénteken a SMART CITY POLGÁRMESTER AKADÉMIÁN. A település vezetők a Nemzeti Épületenergetikai Stratégia (NÉeS) legfontosabb tudnivalóiról a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint Kiemelt Közszolgáltatásokért Felelős Államtitkárság államtitkárától Szabó Zsolt úrtól, és a téma elismert szakembereitől. A polgármesterek megismerhetik a NÉeS adta kötelezettségeiket és lehetőségeiket. Itt kerülnek ismertetésre a következő években elérhető pályázati fejlesztési lehetőségek és az ezzel összefüggő gyakorlati ismeretek.
Online előregisztráció esetén mind az öt nap díjmentes belépésre jogosult a
szakember, és az érdeklődő építtető az Öko City kiállításra és Construma kiállításra is. Regisztráció és részletek>>>
A Smart City Polgármester Akadémiára a polgármesterek is díjmentesen
regisztrálhatnak>>>