Közélet, hírek

Felszentelték Gerhard Richter ablakait Németország legősibb apátságában

2020.09.21. 09:32

A világhírű képzőművész három, közel tíz méter magasságú szentélyablakot tervezett a Saar-vidéki Tholey-apátságba, amelyről a 7. századból származnak az első források. A bencés apátság a turizmus fellendülését várja a névtelen donátor által lehetővé tett beruházástól. Richteréi mellett átadták a muszlim vallású német-afgán képzőművésznő, Mahbuba Maqsoodi tervezte ablakokat is.

A beruházás keretében az apátsági templomnak mind a 37 ablakát újraüvegezik. 34-et a Mahbuba Maqsoodi készített, figurális ábrázolásokkal – ezek közül még a déli oldalt nem építették be –, a szentély három, 9,30x1,95 méteres ablakát pedig Gerhard Richter absztrakt munkáival. „Ezek az ablakok a teljes liturgia háttereként szolgálnak majd. Csodálatosnak gondolom, hogy az utolsó misztérium, Isten misztériuma nem figuratív módon jelenik meg. Mélyen keresztényi gondolat, hogy ebben az életben nem alkothatunk képet Istenről" – mondta az átadás kapcsán Mauritius Choriol OSB apát. 

Richternek egyébként nem ez az első ilyen megbízása: a kölni székesegyházban látható 2007-ben átadott, 113 négyzetméteres üvegablaka. A 88 éves képzőművész, aki Németországban, de világszerte is a legkeresettebb alkotók egyike, személyesen nem vett részt a szentelésen, de azt nyilatkozta: ez az utolsó nagyméretű alkotása. A megbízást egyébként először nem akarta vállalni, csak egy régi ismerős, a koncertorgonista Bernhard Leonardy noszogatására mondott igent. Az alkotói tiszteletdíjről Richter, aki tavaly 18 festményét ajánlotta fel arra, hogy eladásuk bevételéből hajléktalanok számára építsenek otthont, lemondott.

Az 1957-ben Afganisztánban született Mahbuba Maqsoodi liberális családban nőtt fel, így lehetősége nyílt egyetemre is járni. 1979-ben meggyilkolták a női jogokért gyakran kiálló testvérét, Afifát, ezt követően férjével Szentpétervárra, majd 1984-ben Münchenbe költözött. Jelenleg is itt él, festőként és grafikusként dolgozik. Az apátság 34 ablakának tervezésére kiírt pályázatot 2018-ban nyerte meg.

A Tholey-apátságot először 634-ben említik források – azaz csaknem 1400 éve működik. Jelenleg 12 szerzetes él itt, öt különféle nemzetből. Az apátsági templom Németország legrégebbi gótikus templomai közé tartozik; teljes helyreállítását most fejezték be, ennek részeként adták át a két éven keresztül készült Richter-ablakokat. 2008-ban az apátság még mind gazdasági válsággal küzdött, amelyet a Meiser család adományának köszönhetően tudott leküzdeni. Ebből felújították a kolostorkertet, helyreállították a templomtornyot és elkészülhetett a templom egy részének felújítása is. Most megnyitott az új látogatóközpont, ahol többek között az apátságban készült mézet, lekvárt, szárított gyümölcsöket, valamint az új termékként bevezetett apátsági sört és bort lehet kapni.