Közélet, hírek

Feltámad a szocreál?

2006.09.15. 10:20

Válogatás a Kulturális Örökség Napjai vidéki programjaiból, szeptember 16-17.

Kulturális Örökség Napjai
szeptember 16-17.

BARANYA MEGYE

VÁROSI HELYTÖRTÉNETI MÚZEUM / Komló, Városház tér 1.
A komlói Városi Helytörténeti Múzeum jelenlegi épületét Zöldi Emil, a VÁTI egykori mérnöke tervezte. 1954-ben készült el, évtizedeken át az MSZMP székháza volt. Jelenleg a múzeumnak, a Természettudományi Gyűjteménynek és a könyvtárnak ad otthont. Felújításra szoruló, helyi védelem alatt álló szocreál épület.
16-án 17.00 órától Takács Péter komlói festőművész kiállításmegnyitója .
17-én 15.00 órától dr. Weiler Árpád előadása a szocreál építészetről. Az előadás után az épületben lévő intézmények megtekintése.
17-én 16.00 órakor séta indul a Városház tér – a Hotel Béke-sziget szállodát bemutatja Kispál László – Kossuth Lajos utca – Zrínyi tér útvonalon.
sz.: 11.00 - 18.00, v.: 10.0 - 17.00

URÁNVÁROSI SÉTA - A SZOCREÁL NYOMÁBAN / Pécs
Az '50-es, '60-as években épült uránvárosi szocreál épületek, köztéri szobrok és egyéb érdekességek. A sétát Tillai Ernő és Dénesi Ödön Ybl-díjas építészek vezetik. Találkozó a Mecsek Áruház előtt, 2006. szeptember 17-én 15.00 órakor.

BÁCS-KISKUN MEGYE

KATONA JÓZSEF MEGYEI KÖNYVTÁR / Kecskemét, Piaristák tere 8.
A Könyvtár épülete Mátrai Péter és Major György építészek tervei alapján 1996-ban épült. Az idén 10 éves épület mára már európai hírű kulturális létesítmény, melyet megnyitása óta közel 3 millió látogató keresett fel olvasás, tanulás, kutatás, illetve találkozás, rendezvényen való részvétel céljából.
Szeptember 12-16. között tekinthető meg "A hazai szocreál építészet" című kiállítás a könyvtár előcsarnokában. A Helyismereti Gyűjtemény dokumentum-kiállítása Bács-Kiskun megye szocreál épületeiből.
sz.: 10.00 - 19.00

CSONGRÁD MEGYE

EMLÉKPONT MÚZEUM / Hódmezővásárhely, Andrássy út 34.
Az Emlékpont épületét Hajdú Bálint, mintagazda építette 1924-ben. Az államosítást követően a Városi Tanács használta, majd 1974-től iskolaként használták. 2005-ben kezdődött F. Kovács Attila, Kossuth-díjas építész tervei alapján a múzeummá való átépítés. Az épület egyesíti az eklektika és a XXI. század stílusjegyeit, így meghatározó, és friss színfoltot jelent a városban.
2006. júliusában nyitotta meg kapuit az Emlékpont Múzeum, mely Vásárhely 1944 és 1990 közötti történelmét mutatja be személyes interjúkon keresztül, a legmodernebb multimédiás eszközökkel. A kiállításon a korszak relikviái modern környezetben jelennek meg.
Kvízjáték az Emlékpont Múzeum kiállítótermeiben.
sz.: 10.00 - 19.00, v.: 10.00 - 19.00


FEJÉR MEGYE

DUNAÚJVÁROSI ÉPÍTÉSZETI EMLÉKEK TANÚTJA - SZOCREÁL
Dunaújváros egységes, szocialista-realista építészeti stílusú belvárosa egyedülálló Európában. Az Építészeti Emlékek Tanútján végigsétálva az érdeklődők megismerkedhetnek a neves tervezők által megálmodott és kivitelezett építészeti remekművekkel, és a kellemes mintegy 2 órás séta során bepillantást nyerhetnek Dunaújváros múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Indulás: a Kortárs Művészeti Intézet (Vasmű út 12.) elől, a séták időpontjáról érdeklődni lehet az Intézet telefonszámán: 06/25-412-220.
Amennyiben egyénileg kívánja valaki megtekinteni a tanösvény épületeit, arról tájékoztatást és prospektust a Tourinform irodában kaphat (Vasmű út 10/a.)

BARTÓK KAMARASZÍNHÁZ ÉS MŰVÉSZETEK HÁZA / Dunaújváros, Bartók tér 1.
Bartók Kamaraszínház és Művészetek Háza 1952-53-ban épült Kis Dezső tervei alapján.. A szocreál stílusú épület kupolájában látható a V. Gács György által tervezett János vitéz című üvegmozaik. 2000-ben Rombauer Gábor tervei alapján átépítették és bővítették. 16-án 15.00 és 19.00 órai kezdettel: Bartók útjain - a Honvéd Táncszínház vendégjátéka.
sz.: 10.00 - 22.00, v.: 10.00 - 22.00

 


DÓZSA MOZI / Dunaújváros, Dózsa György tér 1.
A rendelőintézettel szemközti téren található a tér legmeghatározóbb építménye, a Dózsa Mozicentrum, mely Szrogh György alkotása. Ez az impozáns méretű, arányos épület az átmeneti periódus jellegzetes és fontos példája. Tiszta tömege, racionális elrendezése, előcsarnokának magas üvegfala a modern építészethez áll a legközelebb, de az előcsarnok keresztbordákkal tagolt mennyezete, gazdagabb rajzolatú korlátai már közelednek a szocreál igényekhez. Ezt az alkotást is örömmel fogadták a modern építészet hívei, hiszen ebben a korban például a skandináv építészet is él hasonló eszközökkel, ugyanakkor építészeti értékei alapján a szocreál hívei is képesek voltak elfogadni.


INTERCISA MÚZEUM / Dunaújváros, Városháza tér 4.
A város főterén áll az Intercisa Múzeum épülete. 1951-ben épült. Eredetileg pártház volt, szerepénél fogva központi jelentőséggel bírt. Vezető tervezője Weiner Tibor, aki hosszú ideig dolgozott a város meghatározó építészeként. Az épület tervezésében Malecz Erika építész is részt vett. Az épületben – a pártház funkciót követően – működött könyvtár, levéltár. Jelenleg az Intercisa Múzeum állandó kiállításának (Dunaújváros története az őskortól az 1970-es évek közepéig), időszaki kiállításoknak, a régészeti és várostörténeti szakmai tevékenységnek valamint múzeumpedagógiai és közművelődési programoknak ad otthont.
16-án 14.00 órakor: Otthon őrzött történelem című kiállítás megnyitója. 15.00 órakor A szocreál építészet Dunaújvárosban c. előadás vezetéssel. 17.00 órakor Ez a divat - divatbemutató és divattörténeti vetélkedő az 50-es évek hangulatát idézve. 17-én 14.00 órakor Sztálinvárosi emlékek címmel dokumentumfilmek a városépítésről, 15.00 órakor retro játszóház, 17.00 órakor Ötórai tea Bambival és 50 filléres fagyival (táncbemutató, ének-zene, divatbemutató).
sz.: 14.00 - 20.00, v.: 14.00 - 20.00


KORTÁRS MŰVÉSZETI INTÉZET / Dunaújváros, Vasmű u. 12.
Dunaújvárosban kiemelt szerepet játszik az épített környezet és a képzőművészet viszonya, valamint a szocreál a helyi művészet fogalomra gyakorolt hatása. Az örökség napok alatt építészet- és művészettörténeti sétákat tartunk ennek bemutatására.
Indulás: szombaton és vasárnap 16.00 órakor.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 16.00 - 18.00

 


SZENT PANTALEON KÓRHÁZ KHT. I. SZÁMÚ RENDELŐINTÉZETE / Dunaújváros, Vasmű út 10.
Az 1952-ben átadott Rendelőintézet szocreál épület, melynek tervezését modern szellemben kezdték, de közben szocreálosítani kellett. Építész: Ivánka András. Megépülte után úgy ítélték, hogy a nyugati irányzat került túlsúlyba, ezért a főútvonal felől takarni akarták. Kor- és várostörténeti szempontból is védelmet érdemel.
Fotókiállítás.
sz.: 8.00 - 12.00, v.: 8.00 - 12.00


ÜZLETHÁZ / Dunaújváros, Bartók tér
Az épület tervezője a fiatal Vági Oszkár, aki 56-ban az USA-ba került, ahol azóta ismert építészként dolgozik. Az Üzletház felfogásában rokon az Intercisa Múzeum épületével: arányaival, tömegformálásával, szegmensíves bejáratával és ablaksorával az egyszerűségre törekszik. Nincs rajta se oszlop, se párkány,se balusztersor, mégis egyéni, hangsúlyos. A főbejáratát körülölelő színes mozaikot 1952-ben Iván Szilárd alkotta. Témája, címe: Kalocsai virágok Oldalhomlokzatán sokfigurás, pátosszal megkomponált, igazi szocreál jelenetsor kapott helyet.

 


VASMŰ FŐKAPU / Dunaújváros, Vasmű tér 1-3.
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Városszerkezetileg a város és a Vasmű szoros kapcsolatban áll. A korszerű városrendezés alapgondolataként a gyáróriást egy telepített erdősáv választja el a várostól. Ha ezen az erdősávon áthaladunk a vasmű bejárati főterére érkezünk. Lauber László és Szendrői Jenő tervei alapján épült a teret lezáró hosszú irodaépület és főbejárat. A korai szocreál épület magán viseli a modern építészet célszerű racionalitását, de kiemelt monumentális oszlopokkal tagolt kőburkolatú főbejárata hangsúlyozza a gyár fontosságát. Ezt erősíti a Domanovszky-freskó is. Ez a munkásság és a parasztság olyan csoportokra bontott, mégis egységes összhatású bemutatására vállalkozik, amely az oszlopközök adta tagoláshoz mesteri módon alkalmazkodik. Ez a freskó méltán tartozik a kor legjelesebb alkotásai közé.


VASVÁRI PÁL ÁLTALÁNOS ISKOLA / Dunaújváros, Petőfi Sándor liget 1-2.
A Bartók Kamaraszínház és Művészetek Háza mögötti park déli oldalán találjuk a Vasvárit: Zilahy István 20 tantermes iskolaépületét. Ez az udvar köré épített, szimmetrikus, egyemeletes iskola átmenet a szocreál felé. Az ablaksor keretezése, a tömeg, a domborművekkel és képzőművészeti alkotásokkal hangsúlyossá tett bejáratok idegenek a modern stílustól. Leginkább az iskola hátsó frontja, a tornaterem kialakítása árulkodik a modernnek induló, menetközben felöltöztetett épület átformálódásáról.


GYŐR-MOSON-SOPRON MEGYE

BISINGER SÉTÁNY/ Győr
Emlékmű a város és a megye 1956-os mártírjai emlékére.
Deim Pál: Golgota. Az 1956-os emlékművet Nyárádi Anna-Mária művészettörténész mutatja be 16-án, 14.00 órakor.
sz.: 0.00 - 24.00, v.: 0.00 - 24.00

LUKÁCS SÁNDOR SZAKKÖZÉPISKOLA, SZAKISKOLA ÉS KOLLÉGIUM / Győr, Mártírok u. 13-15.
A Rimanóczy Gyula tervei alapján készült épülete 1952-ben avatták fel. A korban elvárt historizáló építészeti formákat a tervező a skandináv téglaépületek sajátos motívumaival helyettesítette. Színvonalas alkotása az akkori idők bármelyik nyugat-európai városában megállta volna a helyét.
Az épületet vasárnap 15.00 órakor "A szocreál, mint álarc" címmel Gunther Zsolt építész mutatja be. Találkozás az épület előtt.
v.: 15.00 - 16.00

JÁSZ-NAGYKUN-SZOLNOK MEGYE

ZENEI KÖNYVTÁR / Kisújszállás, Szabadság tér 1.
Információs anyag: lesz
A pincehelyiség kiállítások rendezvények megtartására van kialakítva.
Szocreál építészet Kisújszálláson c. kamarakiállítás.
sz.: 8.00 - 12.00

DAMJANICH JÁNOS MÚZEUM / Szolnok, Kossuth tér 4.
A Damjanich János Múzeumnak helyet adó Kossuth téri műemlék épület 1860-ban eredetileg bérháznak épült, később Magyar Király szállóként működött. A klasszicista épületet 1952-ben vette birtokba a múzeum. Lehetőség nyílik a restaurátorműhely megtekintésére, lesz vezetés a kiállításokon, és kézművesfoglalkozások várják az érdeklődőket.
Szolnok szocreál építészetének bemutatására séta indul: mindkét nap 10.00 és 14.00 órakor a múzeum épülete elől.
sz.: 9.00 - 17.00, v.: 9.00 - 17.00

PEST MEGYE

PALOTAKERTI LAKÓTELEP / Gödöllő, Palotakert
A tervszerű településfejlesztés jegyében a 60-as, 70-es években megépült Palotakerti lakótelep a szocreál stílusban megépült lakótelepek egyik jellegzetes példája. A lakótelep bemutatása 10.30 órakor lesz.
sz.: 0.00 - 24.00, v.: 0.00 - 24.00


SZIE EGYETEMI LAKÓTELEP / Gödöllő, Páter K. u. 
A korai szocialista realista építészet jellemzi a gödöllői egyetemi lakótelep épületeit. Zömök formájú téglaépületei, homlokzatukon jellegzetes kis domborművekkel sajátos hangulatot kölcsönöznek a telepnek. 11.30 a lakótelep bemutatása.
sz.: 0.00 - 24.00, v.: 0.00 - 24.00


SZABOLCS-SZATMÁR-BEREG MEGYE

NYÍRSÉGI CIVILHÁZ / Nyíregyháza, Damjanich u. 4-6.
Nyíregyházán a Vasútállomástól kb. 5 percre megközelíthető, késő szocreál jellegű, betonból, ill. téglából épült. Korábban az OTP által használt ingatlan, Nyíregyházán kis OTP-ként ismert.
sz.: 9.00 - 12.00

TOLNA MEGYE

EMA-LION BONYHÁDI ZOMÁNCÁRU KFT. / Bonyhád, Perczel Mór u. 84.
A Perczel Béla által alapított Magyar Zománcmű és Fémárugyár 1909-ben létesült Bonyhád határában. Az alapító fia, Perczel József a két világháború között középüzemmé fejlesztette. Az 1948-as államosítás után építették az új zománcozó épületét és az új bejáratot. Az 1970-80-as évek nagyberuházásai jelentős építkezésekkel jártak.
Üzemtörténeti kiállítás.
Mindkét nap 13.00 órakor gyárlátogató séta indul az üzem főbejáratától az üzemtörténeti kiállítás - üzemcsarnokok - táblaosztály - udvar útvonalon, várható időtartam: 1,5 óra. Vezeti Szőts Zoltán, a Völgységi Múzeum vezetője.
sz.: 13.00 - 17.00, v.: 13.00 - 17.00