Közélet, hírek

Felújítják a Frivaldszky-Mauthner-Pálffy-villát, és társasházakat is építenek a telkén

2023.12.15. 16:19

A műemlék Frivaldszky–Mauthner–Pálffy-villa 2019-ben került a sajtó érdeklődésének középpontjába, amikor az állam egy kilenc ingatlanból álló csomag részeként, kikiáltási áron eladta a Central European Ingatlanalapnak. A csomag legértékesebb eleme a kérdéses villa volt, amelyben korábban a svábhegyi gyermekkórház tüdőszanatóriuma működött. Nemrégiben az ingatlan vonatkozásában meglévő lakóépület bővítésére, valamint új társasházak építésére vonatkozó engedély iránt adtak be kérelmet Budapest Főváros Kormányhivatalához.

A XII. kerületben, a Béla király út 20. szám alatt álló Frivaldszky–Mauthner–Pálffy-villa Frivaldszky Imre természettudós megrendelésére épült romantikus stílusban 1845 körül, Brein Ferenc tervei nyomán. A tulajdonos a tervezéssel eredetileg Ybl Miklóst bízta meg, aki állítólag leskiccelte a tervet, majd átadta Brein Ferencnek. A villát az 1900-as évek elején gróf Pálffy Anna számára neoreneszánsz stílusban alakították át, Grioni Antal tervei szerint.

Az ingatlan 1947-ben került a magyar állam tulajdonába, a Szabadsághegyi Gyermekszanatórium, a Svábhegyi Állami Gyermekgyógyintézet, később a Svábhegyi Országos Gyermekallergológiai Pulmonológiai és Fejlődésneurológiai Intézet, majd a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. kezelésében állt. 2019-es elárverezése óta pedig a Central European Ingatlanalap tulajdonát képezi. (Az eladásról bővebben a Válasz Online-on olvashatnak.)

Az ingatlanbizniszről annak idején beszámoló Napi.hu értesülései szerint a villáért és történeti kertjéért 2,1 milliárd forintot kapott az állam. A szomszédos három ingatlan, a Béla Király út 18/a és 18/b, valamint a Laura út 1. is a csomag részét képezte. A pályázati kiírásban szerepelt, hogy az ingatlanok gazzal benőttek, a rajtuk álló épületek évek óta üresen állnak. Az egykori kórház műemlék épületével kapcsolatban az MNV előírta, hogy azt a vevőnek öt éven belül fel kell újítania. 

Tavaly év végén írtuk meg, hogy az ÉTDR nyilvántartása szerint a Béla király út 20. szám alatti, 9555-ös helyrajzi számú ingatlanra vonatkozóan előbb egy bontási engedélyezési eljárás indult, majd az eljárás eltűnt a rendszerből. Kérdésünkre az illetékes kormányhivatal közölte, hogy az eredeti eljárás típusát a hatóság módosította, mivel a kérelem tartalma szerint a tervezett építési tevékenység az örökségvédelmi bejelentések körébe tartozik – ennek pedig nem kell megjelennie az ÉTDR felületén. Az ügyben kerestük a kerületi főépítészt, Hapszné Tarcsafalvi Esztert, aki lapunkat arról tájékoztatta, hogy tudomásuk szerint "a műemléki védett villa felújítását és rekonstrukcióját tervezik egy több ingatlant is érintő fejlesztés keretében", illetve hogy az ingatlanon több olyan épület is található, amely nem áll műemléki védettség alatt.

Úgy tűnik, hogy a tervezett fejlesztés kapcsán előrelépés történt. Október 30-án két, a szóban forgó ingatlant érintő bejegyzés került fel az ÉTDR felületére, az egyik meglévő lakóépület bővítéséről, a másik új társasházak építéséről szól. Az engedélyezési eljárásokhoz (anonim) helyszínrajzot és látványterveket is mellékeltek. Ezekből többek között az derül ki, hogy az engedély birtokában a villa felújítására és átalakítására, valamint a telek Mátyás király úti felén négy társasház építésére kerülhet sor a jövőben. A villa mellett kialakításra kerülne egy kültéri medencével, jacuzzival, szaunával rendelkező építmény is. A társasházak a csatolt tervek alapján nagyon hasonló karakterű, négyszintes, tagolt homlokzatú épületek teraszokkal, szerelt és vakolt homlokzatburkolati rendszerrel.

A helyszínrajz, illetve egyes látványtervek nyomán pedig az is feltételezhető, hogy a szomszédos, Laura út felé eső ingatlanokon is lesznek további fejlesztések, az egyikre, a 9556/4 helyrajzi számúra (Laura út 1.) szintén október 30-án adtak be új lakóépület építésére vonatkozó engedélyezési kérelmet.