Átfogó rekonstrukción esik át az egykori premontrei gimnázium és rendház épületének homlokzata, és a tetőszerkezete is megújul, egységes megjelenést kap. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) gödöllői campusának műemlék főépületét 1,7 milliárd forintért újíthatja fel a kivitelező.
A MATE fenntartásában lévő gödöllői Szent István Campus területén jelenleg számos, különböző korú épület áll. A leghíresebb ezek közül a neobarokk stílusú, 1923-1929 között emelt egykori premontrei gimnázium és rendház, mely Kertész K. Róbert és Sváb Gyula tervei alapján épült. Ennek az épületnek az átfogó külső rekonstrukciójára írt ki közbeszerzést a MATE, először tavaly decemberben, majd újabb három alkalommal. Az uniós közbeszerzési értesítő szerint mostanra találták meg a kivitelező céget, mely 1,7 milliárd forintért vállalta a főépület külső felújítását, tető- és homlokzat rekonstrukcióját.
A dokumentum szerint a beruházás célja, hogy a főépület 5500 négyzetméternyi tetőszerkezetét tartósan jó állapotba hozzák, egyúttal megteremtsék az egységes külső megjelenését. A homlokzatok felújítása 16300 négyzetméternyi felületet érint, a műemlék jellegű alkotásokat a kivitelezőnek a restaurálási terv szerint kell rekonstruálnia.
Feladat továbbá a szemináriumi szárny vakolt felületeinek újravakolása, mely 4000 négyzetmétert érint, illetve a nagy aula épületszárny korábbi felújítások által nem érintett részeinek javítása, beleértve a tetőfelépítményt, az előlépcsőt, és a kiugró födém alsó felületét, mely hozzávetőlegesen 4100 négyzetméter.
A tervezett felújítás jelentős bontási munkálatokkal jár, elsősorban a meglévő, azbeszttartalmú palafedés, fedélszék, illetve a terasztetők burkolatszerkezetének eltávolítása miatt, amely hozzávetőlegesen 2200 köbméter építési törmelék elszállítását jelenti. Megújul az épület villámhárítása is. A szerződés szerinti feladatok elvégzésére a a munkaterület átadásától számítva 17 hónap áll a kivitelező rendelkezésére.
A MATE 2021. február 1-jei megalakulásakor határozta el a magyar agrár-felsőoktatás tartalmi és küllemi megújítását. A program részeként tavaly novemberben zárult le a gödöllői campus főépülete, az aula, a szemináriumi épület és a tornacsarnok energetikai korszerűsítése, mely 9,6 milliárd forintból valósult meg. Korábban, 2022 januárjában az egész campus megújítására írt ki közbeszerzést az egyetem. A cél az volt, hogy egy agrár-, illetve kapcsolódó tudományokkal foglalkozó, magas színvonalú felsőoktatási és innovációs központot hozzanak létre létrehozása, mely tízezer hallgató befogadására alkalmas, és 20%-os bővítési opcióval is rendelkezik. Oktatás-kutatási, labor, könyvtár és rendezvényközpont, kollégium és szálláshely, egyéb gyakorlati épületek, egy interaktív látogatóközpont, valamint az ezek működéséhez szükséges kiszolgáló létesítmények létrehozása is a tervek között szerepelt. A közbeszerzést azonban azév augusztusában eredménytelenné nyilvánították, mivel a 2022. évben – az előzetes becslésekkel ellentétben – drasztikusan (38%-kal) csökkent a hallgatói jelentkezések száma. A dokumentum a jelentősen megváltozott világpiaci-gazdasági körülményekkel, az orosz-ukrán háborúval és a súlyosan megnövekedett inflációval indokolta a közbeszerzés visszavonását.
Ám úgy tűnik, a gödöllői campus átfogóbb megújítása továbbra is a terítéken van, bár szerényebb léptékben. Tavaly novemberben az egyetem rektora, Gyuricza Csaba a következőket nyilatkozta: “Készülnek az új tervek a sportcsarnok, valamint más gödöllői épületek külső és belső felújítására, tetőrekonstrukcióra és a többi campus modernizálására is, hogy egy 21. századi igényeknek megfelelő színvonalú épületegyüttes álljon az oktatás-kutatás rendelkezésére".