Közélet, hírek

Felújítják az esztergomi vármúzeumot és a zselízi Esterházy-kastélyt

2024.05.07. 16:21

Több mint kétmillió eurót fordíthat turisztikai fejlesztésre a Magyar Nemzeti Múzeum, amely az esztergomi vármúzeum és a Szlovákiában lévő zselízi Esterházy-kastély felújítására nyert pályázatot. A tervezett fejlesztések eredményeként megnyitják a vélhetően Botticelli-freskókkal díszített Studiolót a látogatók előtt.

 

A Magyar Nemzeti Múzeum és a zselízi Esterházy-kastély közösen nyert az INTERREG Szlovákia-Magyarország-program pályázatán, a csaknem kétmillió euróból az Európai Fejlesztési Alap több mint másfél millió euróval támogatja a projekt megvalósítását.

A projekt kiemelt célja az esztergomi vármúzeum fejlesztése, a megromlott állapotú várfalának rekonstrukciója szakszerű szigetelés és vízelvezetés megoldásával, valamint a vélhetően Botticelli által festett Erények című freskókkal díszített Studiolo megnyitása a látogatók számára. A komplex fejlesztés eredménye lesz a vár 16 helyiségét érintő új, egyórás körtúra kialakítása is a legújabb, 3D-s és virtuális tartalmakat alkalmazó elemekkel. A fejlesztés értéke csaknem egymillió euró lesz.

A zselízi Esterházy-kastély felújítása

A zselízi Esterházy-kastély 1720 és 1780 között épült és az Esterházy család kúriájaként szolgált. Ma is ismert alakját az után nyerte el, hogy gróf Esterházy János Károly Bécsből Zselízre érkezett, ebben az időben építették ki a jobb- és bal- szárnyat, majd 1802-ben a kastély oszlopos, fedett bejáratát is, a porticus-t. Ezzel egy barokk stílusú négyszárnyas épület jött létre, zárt udvarral és belső árkáddal. A későbbi rekonstrukcióknak köszönhetően a klasszicizmus jegyei is megmutatkoztak a kastélyon. Az épületet egy nagy kiterjedésű, 8 hektáros angolpark veszi körül, melyet a Sári patak szel ketté.

A kastély felújításának I. üteme 2023 májusában fejeződött be, melynek keretében az EGT Alap támogatásával megújult az épület teljes tetőszerkezete, az Interreg program jóvoltából pedig az észak-keleti szárnyat állították helyre. A következő fázisnak köszönhetően a helyiségek már teljeskörű kulturális és oktatási központként funkcionálhatnak majd. A támogatásból a kastély délkeleti része is megújulhat, amelynek tervezett összköltsége 950 ezer euró. A pályázatból 640 ezer euró fordítható a felújításra, ezért a projekt keretében a partnerek tágabb együttműködés mellett döntöttek, így partnerként a Szent Jakab-templomot üzemeltető katolikus egyház is részt vesz majd a megvalósításban.

Az együttműködés része az is, hogy a zselízi kastélyban kialakítani kívánt szolgáltatásokért felelős szakembereket a projekt megvalósítása során a Magyar Nemzeti Múzeum képzésben részesíti. A Szent Jakab-templom régészeti feltárását, valamint megnyitását a nagyközönség előtt a Nemzeti Múzeum és a költségvetés nélküli partnerszervezetek szakemberei fogják végezni. Zselíz önkormányzata a Norvég alap projektjei rendezvényeinek lebonyolítása során szerzett tapasztalatait és tudását fogja átadni a múzeumnak a projekt megvalósítása folyamán. A projekt szakemberei bíznak benne, hogy a folyamatos kölcsönös tudásmegosztás és kulturális csereprogram biztosítják majd az épületek hosszú távú fenntartását.

A Magyar Nemzeti Múzeum és Zselíz önkormányzata nem először pályázik közösen. A jelenlegi együttműködést a CoME-in előzte meg, amelyen a kastély a Nemzeti Múzeum egy másik tagintézményével, a Balassa Bálint Múzeummal közösen nyert és valósított meg sikeresen turisztikai fejlesztést.

Forrás: MTI