A Nívódíjjal a szakma figyelmét kívánja olyan világítástervezők, építészek, belsőépítészek, tárgytervezők, képzőművészek, iparművészek, elektromos tervezők és más, kapcsolódó területeken alkotó tervezők, szakemberek munkásságára felhívni, egyben a legkiemelkedőbb alkotók munkáját a Nívódíj átadásával elismerni, akik világítástervezési folyamatokban felmutatott tudásukkal és munkájukkal hozzájárultak a magyarországi világítási kultúra fejlődéséhez:
Az a fajta széleskörű látásmód, amely magát a pályázatot is jellemzi, tetten érhető a zsűri sokszínű összetételében is, hiszen új gondolatokra nyitott, nagy tapasztalattal bíró, szakterületükön elismert, a fejlődés mellett elkötelezett szakemberek bírálják el a beérkezett pályaműveket:
A díj alapítója, a Lisys-Project nem vesz részt a pályázatok elbírálásában, a döntést teljes egészében a zsűrire bízza.
A Nívódíj ötletgazdája Böröcz Sándor, aki több mint 30 éve dolgozik a világítástechnikában, ráadásul annak egyik különleges területén, a színpadvilágításban, mely a hivatása mellett a „szerelme” is. Az a felismerés, hogy a színpadi produkciók élménynövelő hatású világítástechnikai megoldásai az építészetben is új lendületet adhatnak a tér- és tömegformálásnak, a hangulatok kifejezésének, nagy lökést adott a díj életre hívásához.
A tavalyi győztes pályamű – a Healium Decorations Lightformer koncepcióját bemutató Dodekaéder – kimondottan nem építészeti célú világítási fejlesztésként született meg az alkotók fejében. Ugyanakkor a zsűri – azonosulva a kiírás szellemiségével – meglátta benne az értéket és az innovációt, így a díjátadón megtartott személyes prezentációt követően a három főből álló tervező csapatnak ítélte a Nívódíjat.
A Fény Mestere 2016 szakmai zsűrijének elnöke Somogyi Krisztina így nyilatkozott: "Az első díjazott elképzelést az innovatív jellege miatt tartottuk a legjobbnak: olyan felvetés született meg három fiatalban, amely egyszerre volt inspiráló technológiai újítás - így a zsűriben lévő szakembereknek érdekes, gondolatindító felvetés - ugyanakkor a felhasználói, nézői oldalról is izgalmas és újszerű élményt eredményezett a projekt - ezt a művészettel, színházzal, kommunikációval foglalkozó zsűritagok értékelték nagyra. Fontosnak éreztük, hogy a díjjal bátorítsuk a tervező csapatot, úgy éreztük, hogy autentikus kíváncsiság munkál bennük, ami a nagy felfedezések sajátja."
Mintegy önmagát beváltó jóslatként, idén már átadták azt a három Dodekaéderből álló, különleges fát formázó tér-installációt, amelyet Szenes István álmodott meg a felújított East West Business Center aulájába.
Az, hogy a széles értelemben vett világítástechnikai szakmának és a világításkultúrának szüksége van az ehhez hasonló önzetlen megmozdulásokra, mi sem mutatja jobban, mint hogy tavalyhoz hasonlóan több szervezet és cég is különdíj támogatásával csatlakozott a kezdeményezéshez. A MABE és az MMK ELT mellett – akik már tavaly is átadták a különdíjaikat – idén a Provim Kft. nevével fémjelzett Provim Mester díj is átadásra kerül.
Ahogy az elmúlt két évben idén is lesz hallgatói díj. A Lisys-Project által alapított és az ERCO Lighting GmbH támogatásával megvalósuló pályázat célja, hogy bemutatkozási és bizonyítási lehetőséget biztosítson a jövő tehetségeinek. A Junior Master of Light díj átadásával az ő alkotó munkájukat kívánja elismerni, felhívva a figyelmet azokra, akik gondolataikkal, újító ötleteikkel, világítási terveikkel, a megszokottól eltérő szemléletükkel hozzájárulhatnak a hazai világításkultúra fejlődéséhez.
Forrás: Sajtóközlemény