Nézőpontok/Kritika

Ferkai András: Modern házak

2009.06.05. 17:36

Újdonság az ünnepi könyvhéten: Ferkai András zsebkönyve a két háború közötti időszak budapesti modern építészetéről megjelent ”a mi Budapestünk” sorozatban, a Városháza gondozásában.

Az új magyar építészetről az volt az elképzelésünk - írta 1989-ben Argentínából a háború előtti évek egy aktív résztvevője -, hogy az új építészetet, főképp a bauhausi elveket és tapasztalatokat át kellene ültetni a magyar földbe. Többször jártunk Olaszországban, Ausztriában, Németországban és úgy tapasztaltuk, hogy minden országban az új elvek és formák sajátosan idomulnak a saját lelkületükhöz. Csak a 100%-ig Bauhaus vonalon haladók fogadták el annak nemzetközi voltát és jogosultságát, így dogmatikussá váltak.

A fenti sorok szerzője, Szabó László (1907–1997) csak egyike azoknak, akik a két háború közötti Magyarországon az internacionális modern építészetet nem végállomásnak, hanem a megtisztulási folyamat első lépésének tekintették. A második lépés szerintük az új építészet alkalmazkodása lesz klímához, helyhez és néplélekhez. Efféle jelszavak hallatszottak a hitleri Németország felől is, de Kotsis Iván és Endre, Kiss Tibor, Virágh Pál, Rácz György, Janáky István, Rimanóczy Gyula, Wanner János és sokan mások, nyílván nem a Blut und Boden ideológiát követték, amikormagas tetővel, terméskővel és fával kezdtek építeni. Továbbra is modernházakat terveztek, csak egy kicsit otthonosabbakat, mint korábban, olyanokat, melyek a tájhoz, a települések hagyományos képéhez is jobban illeszkednek.

(idézet a könyv 20. oldaláról)


Ferkai András: Modern házak

Megjelent ”A MI BUDAPESTÜNK SOROZAT” -ban, a VÁROSHÁZA gondozásában.
2009, 80 oldal
formátum: 115×205 mm
illusztráció: fekete-fehér és színes képekkel, az új felvételeket Hajdú József készítette
ISBN: 9789639669185
ára 700 ft