Helyek/Köztér

A biztonságos távolság játszótere: Rimbin

2020.05.25. 10:51

Távolságot tartva, de mégis együtt – ez is egy lehetséges forgatókönyv, ha a járvány alatti vagy utáni játszóterekre gondolunk. Martin Binder és Claudio Rimmele koncepciója az óriás-tündérrózsa teherbírásán alapul: minden levél egy külön játéktér, ahol a gyerekek biztonságos távolságban, közösen játszhatnak.

A járvány enyhülésével lassan az egész világon újraindul az élet: kinyitnak az oktatási intézmények, elmehetünk a könyvtárba, kiülhetünk a kávézók, éttermek teraszára, újra bejárhatunk az irodába – az Építészfórum is visszatér a szerkesztőségébe –, használhatjuk a parkokat és a gyerkekek újra birtokba vehetik a játszótereket. A két hónapos lassulás, elzártság után szükség volt a nyitásra, az enyhítésekre, és nemcsak a gazdaság, de saját lelki épségünk érdekében is. A vírushelyzet következtében hozott új szabályozások alapjaiban változtatják meg munkakultúránkat és az életünket: egészen máshogy fogjuk, és kell majd használnunk a tereket. Az új szempontrendszerek a jövő irodáinak koncepcióit alakítják a legfeltünőbben, de nem lesz ez máshogy az oktatási intézményekben, a közösségi közlekedés használata közben vagy éppen a játszótereken sem.

A nehéz helyzetek mindig egy jobb és élhetőbb jövő katalizátorai: új folyamatokat, új látásmódokat eredményeznek. Martin Binder és Claudio Rimmele alkotópárost a játszóterek koncepciójának fejlesztésére ösztönözte a járvány. Egy olyan helyet szerettek volna létrehozni, ahol a gyerekek járványok idején is a szabadban, a mozgásigényt támogató környezetben, ráadásul egymás közelében játszhatnak. Közelében, de vajon mennyire közel? A Rimbin fantázianevű játszótéren az amazonasi tündérrózsákat idéző, különálló játékterületek helyezkednek el, ahová külön ösvények vezetnek. Izgalmassá teszi a koncepciót, hogy a beszélgetésre távbeszélő csöveken is lehetőség van, így a gyerekzsivaj nem válik egymást túlkiabálni próbálók zajává. 

Ugyanakkor a homokozó, a libikóka, a mászóka és összességében a játszótér egészen más értelmet nyer. Számomra a játszótér a közelségről, az együttlétről és a játékról szól. Kisgyerekként hol tortákat vagy várakat építettünk a homokból – egymás mellett guggolva, néha egymást fellökve, de mindenképpen egymáshoz közel. Most a biztonságos távolságtartás idejét éljük, a Martin Binder (desginer) és Claudio Rimmele (pszichológus) által elképzelt koncepcióban a közelséget a távolság váltja fel. A gyerekek egyedül homokozhatnak, egyedül mászhatnak fel a saját játékterükhöz tartozó toronyba és úgy játszhatnak együtt, egymással, hogy közben nem lépik át és nem hagyják el a saját biztonságot terüket. És a gyerekek valóban az elképzelés szerint fogják használni a játszóteret? Nem feltétlen.

A biztonságos távolság mellett a könnyen fertőtleníthető anyagok alkalmazása is segít abban, hogy a Rimbin egy fertőzés mentes hely legyen, emellett fertőtlenítőszer-adagolók felszerelését is javasolják a tervezők. „Újranyitottak a játszóterek, de mégsem felhőtlen a játék: nem tudhatjuk, hogy nem tesszük-e ki őket egy újabb fertőzés veszélyének. Ugyanakkor szükségük van az interaktív szabadtéri játékra, a társadalmi és fizikai ingerekre, nem zárhatjuk be őket a falak közé." – magyarázzák a tervezők. A kutatás és a fejlesztés során telefonos beszélgetések során ismerték meg a gyerekek és szülők igényeit, de a természetes anyagok és formák vizsgálata is hangsúlyos volt. Így jutottak el az amazonasi óriás-tündérrózsa leveleihez, melyek híresek nagy teherbírásukról: akár egy gyereket is elbírnak. Ez a teherbírás és biztonság volt az a motívum, amely a Rimbin koncepciójában bontakozott ki.

Ez a koncepció egyúttal kísérlet is: hogyan gondolhatók újra a városi játszóterek, hogy azok járványok idején és után is biztonságosan használhatók legyenek? Az alkotók remélik, hogy a Rimbin lehetőséget ad arra, hogy a gyerekek egy ilyen helyzetben is a szabadban, egymástól valamennyire távol, de mégis közösen játszhassanak. Hónapokig elzárva lenni a külső, az új ingerektől nehéz, ez a játszótér-elképzelés járványok idejére ideális, de vajon az lesz utánuk is?

Fürdős Zsanett