Nézőpontok/Vélemény

Fiatal díjazottakkal ünnepelték a Magyar Urbanisztika Napját

2018.02.12. 10:39

Előadásokkal színesített ünnepség keretében adta át Körmendy Imre, a MUT Elnöke a 2017. évi Diplomadíj pályázat díjait február 8-án. Az időpont választással a február 4-i jeles nap, a Magyar Urbanisztika Napja, a MUT alapítása előtt is tisztelegtek a szervezők. A program az eddigiektől eltérően ezúttal a díjazottak előadásaival is kiegészült.

Körmendy Imre, a MUT Elnöke köszöntőjében kiemelte, hogy a jelen lévő fiatal generáció az 52 éves Magyar Urbanisztikai Társaság eddigi eredményeire és értékeire építve tovább tudja vinni az urbanisztikai szemléletet és gondolatokat, és örömmel említette meg, hogy tanárok, munkatársak, diákok is szép számmal jöttek el a találkozóra.

Salamin Géza, a BCE Gazdaságföldrajz, Geoökonómia és Fenntartható Fejlődés Intézet mesteroktatója„Urbanisztika, térbeli tervezés Európában” című előadása nyitotta meg a sort, melyben a kortárs urbanisztikai tervezés változásaira mutatott rá. Mit építünk, milyen szempontok alapján tervezünk, kik vesznek részt a tervezési folyamatokban? A térbeli tervezés milyen végső célt tart leginkább szem előtt? Az előadás bemutatta a tervezésben érintett szereplőkkel kapcsolatos trendeket, ahol jellemző irány az érintett szereplők egyre erősebben integráló bevonása. Salamin Géza 2017-es kutatásának bemutatott eredményei kitekintést adtak az európai országok szemléletbeli különbségekre is. Az előadás záró üzenete az urbanisztikai tervezés interdiszciplináris jellegére emlékeztetett Mendöl Tibor geográfus, a MUT egyik alapítója, egykori alelnökének szavaival: „A város összetett, bonyolult megvilágításához nem elégséges egyetlen tudomány lámpása”.

A következő előadást Nagy Gyula, a SZTE Gazdaság- és Társadalomföldrajz Tanszékének tanársegédje tartotta, aki három éve díjazottként volt jelen, idén pedig már két tanítványa is elismerést kapott a 2017-es Diplomadíj pályázaton. Az előadás fő fókusza a klímaváltozás volt, illetve az ebből eredő természeti katasztrófák, illetve ipari katasztrófák esete, mint a településfejlesztés egyik aktuális kérdésköre. Az első, igen zsúfolt oldal a tervezők felé támasztott elvárások sokaságát mutatta be: tervezzünk szép, élhető, biztonságos, reziliens, inkluzív környezetet, amely őrizze meg a hagyományokat, ám egyúttal feleljen meg az új trendeknek; legyen gazdaságos, fenntartható, és így tovább. Az árvíz-, belvíz-, illetve a vörösiszap katasztrófa sújtotta területekre vonatkozó kutatásokon keresztül a szakember bemutatta, milyen hatással van a klímaváltozás a településekre, illetve miért kiemelten fontos a participatív tervezés az elvárások figyelembe vételén túl.

A díjátadó ezután következett: a 2017. évi Diplomadíj kitüntetettjei a következő végzős hallgatók voltak, közülük a díjazottak be is mutatták diplomamunkájukat.

Díjban részesült:
Beregi Eszter (SZIE)
Polonyi Viktor (BME)
Tislér Dina (SZIE)
Horváth Máté (SZIE)
Szalai Ádám (SZTE), és
Tóth Bettina (SZTE).

Dicséretben részesült:
Posta Ferenc (BME)
Gyenes Flóra Adrienn (SZIE)
Zách Dániel (ELTE)
Enyedi Fruzsina (SZTE).

A Magyar Urbanisztikai Társaság nevében ezúton is gratulálunk a fiatal szakembereknek és további sikereket kívánunk nekik!

A díjkiosztót a 2017-es év egyéni Hild János-díjasa, Bernáth Mihály rövid beszéde zárta, aki szintén az új generáció szerepét emelte ki és aktív szerepvállalásra bíztatta a fiatal urbanisztikai szakembereket.

Magyar Urbanisztikai Társaság