A második alkalommal megrendezett Fiskars Village biennálé keretében bemutatott kabinházak mindegyikét más-más építésziroda tervezte, különböző megoldást mutatva ugyanarra a kérdésre. Farkas Zsófia Finnországban élő építész ezek közül ismertet most hármat, melyek a leginkább eltérő megközelítéseket példázzák.
2022-ben második alkalommal rendezték meg a finnországi Fiskars Village Art & Design Biennálét. A House by an Architect építészeti kiállítás mellett két másik művészeti bemutató is látható volt: U-JOINT – Knots & Knits és Hidden Forms of the Senses. A kiállítások a kortárs művészet, design és az építészet aktuális témáit ötvözték. Művészek, tervezők és építészek munkáinak bemutatásával a helyi közösséget és a kulturális turizmust népszerűsítette a rendezvény. A 2022-es nyári biennálén az építészet játszotta a főszerepet, hét apró házból álló kiállítással, amelyet erre az alkalomra terveztek és építettek. A hét kis ház közül három egymástól nagyon különböző megoldást nézünk meg most közelebbről. Ez a három épület mutatja be legjobban a kísérletező, innovatív, játékos gondolkodást, ami erre a kiállításra olyan jellemző.
Fiskars egy ipari múlttal és épületekkel rendelkező falu Helsinkitől egy órára nyugatra. Ma népszerű vidéki turisztikai célpontja a régiónak. A régi gyárépületek kézműves és képzőművész közösségnek adnak otthont. A falut kettéválasztó folyó mindkét partján éttermek és szállások találhatóak. Jelenleg számos vezető finn tervező és dizájn márka működik Fiskarsban. A Biennálé ötlete viszonylag új, 2019-ben rendezték meg először. Kari Korkman, a Helsinki Design Week és a Fiskars Village Art és Design Biennálé alapítója és kurátora egy olyan eseményt álmodott meg, ahol teret adva valami újnak és meglepőnek, az alkotók találkozhatnak közönségükkel és egymással. Az a gondolat, hogy a megújulásnak teret kell biztosítani, megjelenik a House by an Architect kiállítás logójában is, a betűk közötti fehér mező a kreatív energiáknak kihagyott teret jelképezi. A program megtervezésekor a szervezők kiemelt hangsúlyt fektettek az építészetre és az alkotást inspiráló párbeszédre. A kiállított épületeket a látogatók szabadon bejárhatják, ugyanakkor az épületegyüttes építészeti túráknak, szemináriumoknak is helyszínt biztosít.
Fiskarsba az út egy alagúton keresztül vezet. Az alagútból kiérve tárul fel a kiállítás helyszíne, a vasmű melletti rét. Ezen a réten kapott helyet a House by an Architect kiállítás, amely hét egyedi miniházból áll, minden házat más-más építész tervezett a fenntarthatóság szem előtt tartásával. Az épületek fából készültek, nyaralónak, vendégháznak vagy akár személyes vagy közösségi munkahelynek is használhatók. A 30 négyzetméteres funkcionális tér energiahatékonnyá és vonzóvá tétele nagy kreativitást igényel a tervezőktől és a gyártóktól. A mini épületek ipari gyártásának lehetősége mind az építészek, mind a gyártók számára izgalmas és elgondolkodtató feladat. A tervezők és gyártók összefogásából közös célként fogalmazódott meg, hogy új, előregyártott háztípusokat alkossanak meg. A kurátori felhívás bőven hagyott teret a 30 négyzetméteres tér egyéni értelmezésének, így a végeredmény egy nagyon változatos mini ház kollekció lett. "A House by an Architect épületei kicsik, de nagy álmokat valósítanak meg" – összegzett Kari Korkman, a kiállítás kurátora. A házak belső tereit Ulla Koskinen, a finn Asun dizájn magazin alapítója és főszerkesztője készítette.
1. UFO – Csiszolt fészek
Az Ateljé Sotamaa által tervezett, csiszolt megjelenésű faház, nagyméretű ablakaival és felülvilágítójával nyit a természet felé. A ház kívül fekete, belülről natúr fa burkolatú. Az UFO épület a Kosmo nevű gyűjtemény része, egyenként vagy csoportosan is elhelyezhető. A különböző méretű épületek előre összeszerelve szállíthatóak, és szükség esetén más helyre is áthelyezhetők. Ebben a kívül-belül szoborként megformált házban a beépített elemek, mint az ajtók, ablakok és bútorok a belső tér szerves részét képezik. Az ablakok és a tetőablak uralják a belső teret, lenyűgöző kilátást nyújtva a környező természetre.
Terv: Ateljé Sotamaa
Gyártó: Field Studies Oy, Vivaret Oy
Belső: Ateljé Sotamaa, Fiskars, Iittala, Klaus Haapaniemi és Nikari
2. Kiiruna – Szobák a szabadban
A Sami Rintala által alapított Rintala-Eggertsson Architects egy norvégiai székhelyű építészeti iroda, tevékenysége szerteágazó, többek között bútortervezés, építészet, várostervezés és művészeti alkotás. Az épület öt különálló helyiségből áll, melyek elrendezése a helyszín és az éghajlat függvényében szabadon megválasztható. Minden helyiség egy külön épület, így a ház tömege kisebb tömbökre bomlik. A szobák tömbjeit egy kényelmes központi terasz köti össze. Az épületrészek közötti növényzet védetté válik, ezáltal újfajta kapcsolat jön létre a ház és a környező természet között. Az épület külsejét különleges átlós mintázatú fazsindely borítja, világos natúr színben.
Tervező: Rintala-Eggertsson Architects
Gyártó: Puurakentajat Group
Belső: Ulla Koskinen, Iittala, Nikari és Woodnotes
3. Hammoc – Szafarikabin
Az AS LL TK (Antti Soini, Leo Lindroos, Tuuli Kanerva) építész iroda egy olyan mini házat tervezett, amelynek célja egy világos, védett tér kialakítása, amely kényelmet nyújt és egyúttal beleolvad a természetbe. A háromszög alakú épület az átló egész hosszában nyitható üvegajtókkal várja a lakókat. Az üvegfelület maximalizálja a kilátást a külső térre, így azonnali kapcsolatot teremt a természettel. Az épület három fő elemből áll: a kerttel körülvett háromszögletű belső tér, a kerítés és egy külön tároló helyiség. Belsejében tervezői bútorok és kellemes tapintású textilek találhatók. Az épület természetközeli komfortot biztosít, és barátságos menedéket nyújt a városi kényelemhez szokott turistáknak.
Terv: AS LL TK
Gyártó: Elementit-E Oy
Belső: AS LL TK and Ulla Koskinen, Anno, Skanno, Helsinki Contemporary
A kiállítás további érdekessége, hogy a látogatók lefoglalhatják maguknak a házakat és mint egy hotelben, a kiállítási épületben éjszakázhatnak. A házak megvásárolhatók, 50.000 és 150.000 euró közötti áron.
Kari Korkmant, a Bienállé ötletgazdáját kérdeztem a szervezés folyamatáról:
"A megépült hat plusz egy (külső helyszínen épült) mini ház koncepciójában és megjelenésében nagyon eltérő eredményeket hozott. Bonyolult és szokatlan feladat volt a tervezők és a gyártók összehangolása annak érdekében, hogy a bemutató ideje alatt ténylegesen használható, házakból egy kiállítás jöhessen létre. Egyszerre volt kihívás és egyben öröm is, de egy sikeres kiállítást hoztunk létre, amely interakciót teremtett a készítők, a felhasználók és a tervezők között."
A látogató megtapasztalhatja és eldöntheti, melyik megoldás áll közelebb az ízléséhez. Izgalmas és hasznos vita indulhat építészek és használók között arról, hogyan érdemes megfogalmazni egy természetközeli élményre tervezett épületet. Hogyan képes egy természetbe ágyazott épület egyensúlyba hozni a praktikumot, a dizájnt és a harmóniát a környezettel.
Farkas Zsófia
építész
Szerk.: Hulesch Máté