Egyetértett a Főpolgármesteri Kabinet azzal, hogy a Rác fürdő rekonstrukcióhoz kapcsolódó mintegy 1,5 milliárd forintos mélygarázs-építés, valamint a Gellért-hegyre vezető sikló projekt beruházója 50 év alatt 326 millió forintért megszerezhesse a földhasználati jogot - közölték a vezetői értekezlet résztvevői.
Bőhm András, az SZDSZ és Gy. Németh Erzsébet, az MSZP frakcióvezetője elmondta, hogy a múlt havi kabinettárgyalást követő egyeztetések után a beruházó Rác Nosztalgia Kft. vállalta, hogy az első tíz évben havi 300 ezer, a következő 40 évben pedig 605 ezer forintot fizet a földhasználati jogért. A díjat terhelő 81 millió forintos áfát a kft. az első részlettel együtt előre megfizeti a fővárosnak.
A kabinet által a Fővárosi Közgyűlésnek a február végén tárgyalásra javasolt előterjesztés egyebek közt rögzíti, hogy az üzleti terv alapján tíz év alatt megtérülést vár a beruházó cég. A hitelek visszafizetése után az eredményből közvetetten részesülne a fővárosi önkormányzat is, mivel a beruházó kft.-nek 25 százalékos tulajdonosa az önkormányzat gyógyfürdő részvénytársasága. Becslések szerint évente tízmillió forintos nagyságú bevételhez jutna az rt.
A közgyűlés elé kerülő megállapodás-tervezet tartalmazza azt is, hogy a garázs közforgalmú parkolóként, a sikló pedig közforgalmú közlekedési eszközként működne, az év minden napján 24 órán át. A parkolás árát, illetve a sikló használatának díját a beruházó a létesítmények közforgalmi jellegének, a piaci körülményeknek és a gazdasági ésszerűségnek a figyelembevételével határozza majd meg.
A Rác fürdőtől a Gellért-hegyi Citadelláig haladó sikló óránként 672 utast tud majd szállítani. A fürdő mellett 11 busz és 78 személygépkocsi számára létesülnek kétszintes garázs.
Ez az újabb előterjesztés a főpolgármester kabinetirodájának észrevétele szerint a városvezetés által tárgyalt januári javaslatnál előnytelenebb a fővárosnak. A korábbiak alapján korlátlan ideig fizette volna a kft. a földhasználati díjat, amelynek összege is csökkent. A januári javaslatban még az szerepelt, hogy a cég tíz év után korlátlan ideig havi 700 ezer forintot, most pedig csak 605 ezer forintot fizetne.
A kabinetiroda jelzi azt is, hogy a városháza különböző ügyosztályai által esetenként már egy évvel ezelőtt megfogalmazott felvetésekre semmilyen reagálás nincs a közgyűlés elé kerülő anyagban. Így például nincs válasz arra a hivatali álláspontra, miszerint a Gellért-hegy és a Tabán várható környezeti kára miatt környezetvédelmi hatástanulmányra volna szükség. A hivatali szakemberek jelezték azt is, hogy kevésnek tartják a buszférőhelyet. Szorgalmazták egy forgalomtechnikai felmérés elkészítését, és aggályokat fogalmaztak meg amiatt, hogy a mélygarázs benyúlna az Erzsébet híd pilonjai alá.
A Fővárosi Közgyűlés 2002 májusában a városvezetés mellett négy ellenzéki képviselő egyetértésével járult hozzá a 60 szobás szállodaépítést is tartalmazó fürdőrekonstrukcióhoz. Ennek elősegítésére 1,2 milliárd forinttal megemelték a főváros gyógyfürdő társaságának alaptőkéjét úgy, hogy a Rác fürdő térségében lévő földet az rt.-be apportálták. A beruházó által ekkor jelzett ötmilliárd forint körüli rekonstrukciós összeg időközben 7 milliárd forintra nőtt. (MTI)