A legfelsőbb bíróság elutasította a Narendra Modi által kezdeményezett, és Bimal Patel építész által tervezett új, grandiózus delhi parlament elleni tiltakozásokat. Bár az országnak valóban szüksége lenne egy korszerű épületre, a terv sok ellenérzést váltott ki.
Az indiai legfelsőbb bíróság jóváhagyta a Delhibe tervezett új parlamentépület építésének folytatását, melyet annak kritikusai megalománnak és több szempontból is károsnak tartanak. A majd 3 milliárd dolláros beruházás teljesen átalakítja a főváros szívében található önkormányzati negyedet egy új, háromszög alakú parlament, irodák és miniszterelnöki lakás építésével.
A beruházás már a kezdetektől fogva nagy visszhangot keltett. Civil szervezetek, környezetvédők és politikusuk is szót emeltek az eljárás átláthatatlansága és hatalmas költségei ellen. Utóbbi különösen megkérdőjelezhető, hiszen egyrészt a koronavírus-járvány miatt jelenleg India is nehéz helyzetben van, másrészt Delhi városában sokkal sürgetőbb problémákat is kellene orvosolni, mint például a lakáshiányt és a szennyezettséget.
A kormány 2022 augusztusában, India 75. Függetlenségi Napja alkalmából szeretné átadni az új épületet. Az ünnepélyes alapkőletétel már decemberben megtörtént, azonban nem sokkal ezután félbe kellett szakítani az építkezést, ugyanis többen jogi úton is tiltakoztak ellene. A közigazgatási negyed az egyetlen kiemelt örökségvédelem alatt álló terület az egész országban, ezért a vádak – miszerint a terv áthágja a környezeti és beépítési szabályokat – alapos kivizsgálása elengedhetetlen volt.
Kedden végül a legfelsőbb bíróság 2:1 arányban megszavazta a kivitelezési munkálatok folytatását. A tiltakozó bíró szerint főként a publikus konzultáció hiánya az, ami elfogadhatatlanná teszi a jelenlegi beruházást.
A döntést követően Randeep Singh Surjewala, ellenzéki politikus azt nyilatkozta, hogy az új közigazgatási negyed nem más, mint „egy szeszélyes autokrata helytelen prioritásainak megtestesülése, aki cementel és habarccsal szeretné bevésni a nevét a történelemkönyvekbe."
A beruházás azért is megkérdőjelezhető, mert nincsen kidolgozott elképzelés a korábbi, Sir Edwin Lutyens építész és munkatársai által tervezett, közel 100 éves épületek további hasznosítására. Bár azt ígérik, hogy a parlament ikonikus, kör alakú épületét felújítják, a Dzsaváharlál Nehru nevéhez köthető kisebb kiszolgálóépületek közül többet is lebontanának.
Az építkezés szimbolikus horderejét jól mutatja, hogy a nyár folyamán Anish Kapoor, a világ jelenlegi egyik leghíresebb, indiai származású képzőművésze hevesen tiltakozott ellene, a The Guardianben megjelent cikkében.
Ahogy azt az akkor az Indexeni is olvashatták: „Modi és fasiszta kormánya Bimal Patel építészt bízta meg, hogy újratervezze a központi sugárutat. Anélkül, hogy egyáltalán megértették, vagy figyelembe vették volna Lutyens művének jelentőségét. Az ember legalább abban reménykedhetne, hogy Mr. Patelt megfelelő eljárás után bízták meg egy ilyen fontos feladattal. Mr. Patel tehetsége azonban nem ér fel a feladathoz. [...]
[...] Modinak az a célja ezzel, hogy lebontsa Nehru hagyatékát, a szekuláris Indiát. Minden lehetőséget megragad, hogy Nehru emlékét háttérbe szorítsa. Modi pontosan érti, hogy egy új parlament, amit egy indiai építész tervezett, előmozdítja a vallásos hindu Indiára vonatkozó terveit, és egy lépéssel eltávolítja az országot Nehru szekuláris Indiájától." – írja Kapoor.
A tervezéssel megbízott Bimal Patel építész neve egyébként sem cseng bíztatóan sokaknak, hiszen az ő nevéhez kötődik Ahmendabad folyópartjának sok kritikát kapott megújítása. Emellett egy másik kiemelt jelentőségű beruházáson, Varánaszi szent városának rehabilitációján is dolgozik.
A projekt támogatói szerint egy új parlamentépület kialakítása elengedhetetlen. Ez minden bizonnyal tényleg így van, ugyanis Lutyens házai sok tekintetben elavultak és az elmúlt évtizedek bővítései ellenére sem képesek befogadni a törvényhozás több száz képviselőjét, akik száma a jövőben 1350-re is emelkedhet.
Májusban 60 korábbi köztisztviselő nyílt levelet írt Narendra Modi miniszterelnöknek, melyben a beruházást felelőtlen lépésnek titulálták, egy olyan krízishelyzetben, amikor hihetetlen mennyiségű financiális támogatásra lenne szüksége az egészségügyi rendszernek.
Modi a kritikákkal – ahogy azt eddigi kormányzása alatt már megszokhattuk – vajmi keveset törődik. A decemberi alapkőletételen az új parlamentet az indiai demokrácia mérföldkövének nevezte:
„Ha a korábbi épület irányt adott Indiának a függetlenné válást követően, az új épület már egy független, önfenntartó India kialakulásának szemtanúja lesz."
Forrás: The Guardian