A francia nemzetiségű Patrick Blanc első növényfalinstallációi óta már számtalan moduláris és egybefüggő növényfal megoldás született külföldön és belföldön egyaránt. Ahogy fejlődik a technológia, úgy jelennek meg a hagyományos, geotextíliába ágyazott rendszerek után az újabb és újabb elemekkel bővített zöldfal újítások. A tájépítészek után egyre több építész és formatervező csapat is újragondolja a növényfalak felépítését. Az általuk létrehozott dizájntermékek nem csak a függőleges helyzetű növénytárolást hivatottak megoldani, plusz funkciókkal felruházva az élőfalat, akár a mindennapi használati tárgyak kiegészítőivé emelik azt.
WoollyPocket
A Wally moduláris élő falpanel használatával bármilyen környezetben, azonnal egy buja függőleges kert hozható létre. Az ipari nemezbe ágyazott zöldfalakhoz hasonlóan, a teljesen újrahasznosított anyagokból készülő puha zsebek könnyen átszellőznek, meggátolva ezzel a növények gyökereinek rothadását. Beépített reservoir rendszerének hála a beltéri használata is biztonságos, a másik változata a kertbe vagy a teraszra is elhelyezhető. Függőleges helyzetének köszönhetően kis területen is lehetőség nyílik gyógy- és konyhakerti növények termesztésére, akár öntözőrendszer beépítése mellett. A nemezfészkekbe telepített növények kiválasztásánál figyelembe kell venni a választott terület levegő- és fényviszonyait. A beültetés után a növények könnyen meggyökereznek a szerves talajt tartalmazó geotextília zsebekben, melyekbe a pozsgásokon kívül akár trópusi növények is telepíthetők. A Wally a kötőelemek és fali horgonyok használatával akár fa, beton vagy falazott faltípusra is olyan egyszerűen felhelyezhető, mint egy festmény a falra. A hatvan centi széles alapelem az egymás mellé sorolás érdekében három- vagy ötzsebes kiszerelésben is kapható, egy elem ára 39 dollártól (~7500 Ft) indul.
Minigarden
A Minigarden egy újabb növényfal-koncepció, mely mérete miatt egy nagyon könnyen kezelhető zöldfalrendszer, különösen azok számára, akik kis területen szeretnének kertészkedni, illetve vertikális kertet létrehozni. A rendszer elnevezése is arra utal, hogy a tér egy egészen apró részében is lehetséges függőleges kertet létrehozni. A formai kialakításához a minimálisra csökkentett vízfelhasználást vették alapul, ez a dizájn révén csökkenti a párolgás intenzitását, így nemcsak kevesebb öntözésre van szükség, hanem a komposztanyag kiszáradása is lassul. A Minigardenbe épített vízelvezető rendszer a megfelelő helyre irányítja a felesleges folyadékot, ezzel megakadályozza a pangó víz felgyülemlését a kaspó alján. Ez a vázrendszer jó megoldást jelenthet a konyhákban is, fűszernövények telepítésével a főzésnél közvetlenül is a hasznunkra válhat. Egy egység ára 300 angol font (~90000 Ft). A hármas egységekből felépülő, moduláris, egymásra rakásolható polipropilén tálca különböző színekben kapható, a természetes terrakottától a víztisztán át egészen a feketéig.
Vertilignes
A Vertilignes az innováció és a design segítségével újra felhívja az emberek figyelmét a növényeknek a belső terekben és a városi építészetben betöltött szerepére. A Vegetal Screen DIVA típusú növénykép egy 87 x 69 x 5,5 cm-es növényi képernyő, egy lyukakból és csövekből álló szabadalmaztatott rendszer, mely akár 28 tő növény befogadására is alkalmas. A felépítmény felülről öntözhető, az alkalmazott szubsztrátumnak köszönhetően a növények gyökerei sem rothadnak. A Central Parc a maga 75 x 35 x 3 cm-es méretével egy egyedülállóan vékony, mini kertet alkot, melynek – szétszedhető kialakításából kifolyólag – a tisztántartása is könnyű. A tálszerű élőfalban változatos zöldek elhelyezésére van lehetőség, azonban a Ficus Pumilához hasonló kúszónövények mindenképp elsőbbséget élveznek a kiválasztás során. A MySquare egy „növényi szem”, mely egyszerű, elemes felépítésével bárhová elhelyezhető a helyiségben. A 15 x 15 cm-es keret a józan dizájnt hivatott szolgálni, az egyes elemek akár vízszintes vagy függőleges irányban, egymás mellé- és alá helyezhetők.
Urbio
Az Urbio rendszere egyszerre minimalista, bővíthető, és megfizethető. Tervezői számos díjjal jutalmazott formatervezők, akik nem kisebb cégeknek dolgoztak, mint a Nestlé vagy a Clorox. Tervezési múltjukat ismerve nem meglepő, hogy zöldfalukat is designterméknek szánják. Az Urbio elnevezés alatt olyan fehér, „ökoműanyag” kaspókat értünk, melyeket a hozzájuk kapcsolódó erős neodímium mágnesekkel lehet az erre a célra kiképzett, a tárolók befogadására alkalmas mélyedésekkel ellátott hátfalra rögzíteni. Az egyszerűen leemelhető kialakításnak köszönhetően a növények öntözése is egyszerűbbé válik, a kaspó levételével a növény közvetlenül a csaptelepnél is locsolható. A tárolók akár egymáshoz is csíptethetők, ezzel önállóan is a szoba díszévé válhatnak. A rendszer egyik előnye, hogy a kaspókban a növényeken kívül egyéb használati tárgyak is tárolhatók, másrészt a tervek és a jegyzetek az eddig ismert parafa és a fehér, zománcozott flipchart tábla után akár a mágneses, design növényfalakra is rögzíthetők.
Pók Enikő