Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a hidegburkolatok élettartamát az aljzat minőségén és a beépítés szakszerűségén kívül nagyban befolyásolja a ragasztóhabarcs minősége.
A ragasztóhabarcsba kevert por alakú műgyanták vagy polimerek, a cement és az adalékanyagok együttes mennyisége és minősége határozza meg a ragasztóhabarcsok kötési gyorsaságát, nyitott idejét, lecsúszásmentességét, tapadó szilárdságát és alakváltozásra való képességét is.
Mit jelent az, hogy egy ragasztóhabarcs alakváltozásra képes?
A cementkötésű ragasztóhabarcsok alakváltozási kritériumait az MSZ EN 12004-es szabvány tartalmazza. Az alakíthatósági vizsgálat során a ragasztóhabarcsból készített próbatesteket hajlítóvizsgálatnak vetik alá és a lehajlási értéket a próbatest törésének pillanatában rögzítik.
A szabvány a lehajlás mértékétől függően három alakíthatósági osztályt állít fel:
Mikor alkalmazzunk S1-es vagy S2-es ragasztóhabarcsokat?
Kültérben készülő burkolat esetében mindenképpen, hiszen a burkolatot a téli és nyári időszakok között akár 60-80 °C hőmérsékletkülönbség hatása is érheti. Ilyenkor az aljzat és a burkolat között ébredő feszültségek a burkolat leválását okozhatják, ha nem képesek az alkalmazásra kerülő burkolási segédanyagok a feszültségkülönbségek leépítésére.
Az alakváltozásra képes és a nagy alakváltozásra képes ragasztóhabarcsok az aljzatok és burkolatok különböző mértékű mozgásakor (hőmozgás, az aljzat zsugorodása stb.) ébredő nyírófeszültségek leépítésével gondoskodnak a burkolatok hosszú élettartamáról.
A MAPEI professzionális hidegburkolási termékei közül az S1 kategóriát erősíti többek között a Keraflex S1 és a Keraflex Maxi S1 is, amelyekkel a legelterjedtebb burkolólapok leragaszthatók. Alakváltozásra való képességüknek köszönhetően mindkét terméknek sokrétű a felhasználási területe. Mindkét ragasztóhabarcs C2TES1 besorolású anyag termék az MSZ EN 12004 szabvány szerint.
Egyaránt fektethetünk ezekkel a ragasztóhabarcsokkal nagyméretű kerámia burkolólapokat és kőlapokat, nedvességre nem érzékeny természetes köveket, üvegmozaikokat (folyamatos vízterhelésnek nem kitett felületeken), klinker burkolatokat kül- és beltérben egyaránt. A Keraflex S1 vékonyágyazású ragasztóhabarcs, míg a Keraflex Maxi S1 középvastag ágyazású termékként lehetővé teszi az anyag 15 mm vastagságban történő felhordását is. Ez megkönnyítheti a kivitelezést, mert kismértékben egyenetlen felületű aljzatokra kiegyenlítés nélkül is burkolhatunk, illetve a vastagságukban nem méretazonos természetes kőlapokat is problémamentesen fektethetjük vele.
A Keraflex Maxi S1 nagy előnye még a csökkentett porzás. A termék bekeverésekor 90 %-kal kevesebb por kerül a levegőbe, mint egy hagyományos ragasztóhabarcs esetében. Ez elsősorban a burkolók és a helyiséget használók egészségét védi, de jól jöhet olyan esetekben, amikor a már feltisztított, lealapozott aljzaton tudunk csak ragasztóhabarcsot bekeverni (pl. mini garzonok).
Az S1 és S2 osztályba sorolt ragasztóhabarcsok alkalmazása garancia a sikerre!