Épülettervek/Hallgatói terv

Garázslakások –  Giricz László diplomaterve

2024.09.19. 13:39

Giricz László diplomatervében aktuális városi problémákra keres megoldásokat, a fiatalok lakhatási nehézségeire és leromlott garázssorok újrahasznosítására fókuszálva. A terv co-housing modellekre építve alakít ki moduláris garázslakásokat, a minimálterek gondolatait felelevenítve, figyelembe véve a klímaválság és a szociális kihívások szempontjait.

TÉMAVÁLASZTÁS:

Mindig pozitív amikor egy diplomamunka valós, aktuális kihívásra keres naprakész és előremutató választ és László témaválasztása pontosan ezt tükrözi. Nem menekül el egy érintetlen területre egy idealizált elképzelést megvalósítani. Ráadásul nem is egy, hanem három-négy problémakört próbál megoldani a maga kezelhető szintjén. Egyfelől a fiatalok lakhatási problémájára keres egy új típusú választ, mely az önkormányzati bérlakás struktúrában sokat kutatott co-housing/co-living megoldásait is jól egészítheti ki. Másfelől a garázssorokra eső helyszín kiválasztásával egy korábbról visszamaradt és leromló állapotú, rendezetlen városi helyzetre nyújt alternatív hasznosítási javaslatot. Ráadásul mindezt odafigyelve a klímaválságra fenntartható és a jelen kor szociális problémáira is reflektálva közösségépítő módon igyekszik megvalósítani.

HÁTTÉRKUTATÁS:

A terv alkotója láthatóan fontosnak tartotta, hogy kutatással támassza alá a témafelvetést. Egyfelől ad egy tömör képet a korosztályát érintő kihívásról, valamint próbálja a helyzetet és a lakhatási trendeket nem csak hazai, hanem nemzetközi viszonylatban is bemutatni s a talált példákat felhasználva igazolni egy hasonló megoldás hazai létjogosultságát, mely nem csak Komáromban az adott szituációban releváns. A kiválasztott helyszín lényegre törő elemzésével bemutatja hogyan illeszkedhet a megoldás a már meglévő városi szövetbe és infrastruktúrába, annak erősítésével és fejlesztésével. Felvillant megoldásokat a fenntartható energiahasználatról, közösségi kertről, közösségi beállítottságú közlekedésről és térhasználatról, jelzi, hogy ezek fontos részei a projektnek, s ez egyértelművé válik anélkül is, hogy részleteiben jobban kibontaná őket.

KONCEPCIÓ:

A korábbi garázsok elsősorban az ütemezhető megvalósíthatósággal és a fizikailag megmaradó falakkal adnak keretet a tervnek, s egyben szimbolikusan fel is hívják a környéken lakók figyelmét magára a lakhatási problémakörre is, miközben szép megjelenítései annak, ahogyan a régi felfogás helyébe lépésről-lépésre beköltözik az új. A garázssorból átalakuló – anyaghasználatában és térszervezésében - igényesen minimalista modul építészethez szükséges új infrastruktúra és használati keretrendszer megalkotójának és működtetőjének kijelölt önkormányzat a nyugati példák alapján jogos választás – még ha ez a jelenlegi hazai viszonyok között elsőre megkérdőjelezhetőnek is tűnhet. A célcsoport számára tervezett tér ránézésre minőségi és élhető, praktikus részlet megoldásaival a kis kétszintes lakóteret maximálisan kihasználja, saját és közösségi külső teret is biztosít, valamint a szükséges funkciók (mosás, kertápolás…) egy részét közösségi funkcióként értelmezi, nem külön rendeli minden egyes egységhez. A közösségi szellemet erősíti a programban a megosztott használatú terek gondozásának elosztott teherviselése is.

MŰSZAKI MEGOLDÁS:

A jól szigetelt készre gyártott fa szerkezet – napelemmel ellátott - félnyereg tetővel és fém burkolattal történő alkalmazása kortárs megoldás, az üvegfelületek aránya is keresi az egyensúlyt a megfelelő benapozottsághoz. Azáltal, hogy az egyes modulok a körítő falakon belül “becsúsztatva" geometriájukban azonosak, az előregyárthatóság gazdasági megalapozottsága is hihetőbbé válik – színhasználatban azért az egyedi felhasználói igényeknek is teret ad a terv. Törekszik az egyszerű, racionális módszerekre, felvállalva azt, hogy amennyiben a valóságban a terv további kidolgozására kerülne sor, akár a bemutatottnál bonyolultabb műszaki megoldásokra is szükség lehetne.

A terv kiemelt erénye, hogy bátran nyúl egy a tipikus és lehatárolt építész feladatnál sokrétűbb problémához. A fiatal pályakezdők új típusú lakhatásával egy szemléletmód váltást szorgalmaz, ahol a közösségi és egyéni érdekek sem csorbulnak, fenntartható egyensúlyt teremtve mutat rá, hogy a valóban szükséges élettér hangsúlyai új irányokat kell, hogy kövessenek. S teszi mindezt úgy, hogy nemcsak magára az épített környezetre koncentrál, hanem az organikusan lejátszódó folyamatra és rendszerre is nyújt egy alternatívát.

/Besenyei Balázs opponenciája/