A budai Czakó Kert és környéke népszerű találkozópontként szolgálja a közösségi életet. Helyet kap kávézó, piac, borászat, de a fejlesztők nem elégednek meg az első tervekkel, folyamatosan keresik a kedvező adottságok biztosította új lehetőségeket.
- 2011
A ház egy letűnt korszak hírhedt negyedének, a "Budapesti Montmartre"-ként emlegetett lerombolt városrésznek utolsó fennmaradt karakter-épülete. A negyed helyén létrehozott közpark szélén, a dombtetőn áll. A rohanó város körbenövi és elfeledkezik róla. Míg a ház szedált dermedtségében áll az idő, a pusztuló falak tovább álmodják a szüretek lármáját, az árusok forgatagát és az éjszakába nyúló vigasságokat.
2011 - 2013
A tétlenség vége: párbeszéd indul Fejlesztő és Géniusz Loci között... Mit rejt a múlt és a hely? Mi van a ház málló falai mögött, a megroggyant teteje alatt? Lakóház? Fészer? Pajta? Boros pince? Hogy lehet újra álmodni a szobakonyhákra, tárolókra, óvóhelyre szabdalt tereket, feltárni a ház erényeit? Hogyan lehet a viharsebesen változó üzleti és jogi környezetben ehhez fundamentumokat találni? Koncepciók, vázlatok, tulajdonosi és hatósági egyeztetések végtelen sora követi egymást. A program még kiforratlan, de az elképzelés első fázisa teljesül: elkészülnek a feltárás, kutatás, műszaki és műemléki felmérés dokumentumai, a legkritikusabb épületrészek, a pajta felújítási terve és bontási engedélye. Elkezdődik a bontás és állagmegóvás.
2013 - 2016
Kidolgozzák a részletesebb fejlesztési programot, ebben az első lépés egy kávéház létrehozása igényes francia cukrászattal. Fejlesztő és Tervező számra fontos, hogy az épület autentikus felújítása mellett a hely kedvező adottságai is érvényre jussanak, ezért a pajtán keresztül összekötik a Czakó és Tigris utcát, duplán megnyitva az udvart és létrehozva a gyalogos átjárás lehetőségét. A pajta megtelik levegővel és fénnyel, amely szabadon áramlik a kávéház üvegpavolinján át az udvar és a Tigris utcai télikert között. A pavilon temperált és zárható, télikertje begyűjti a délutáni nap melegét. A hajlított ház korhű felújítása után ide teszik a szociális, kiszolgáló és üzemi helyiségeket. Az udvart is megújítják, szőlővel futtatott árnyas pergolákat építenek, tabáni kerteket idéző gyümölcsfákat és fűszernövényeket telepítenek. Megnyílik a Czakó Kert és környéke kedvelt találkozó helyévé válik.
2016 - 2019
Az első év éles tesztje sok tapasztalatot hoz. A működés állandó és szükségszerű finomhangolása mellett Fejlesztő folyamatosan keresi a további fejlesztési lehetőségeket és a köztük remélt szinergiát. Tervező kidolgozza a tetőtérben az Apartmanok, a XVIII. századi boltozatos pincében a Városi Borászat, az udvaron a Termelői Piac terveit. Egyeztetések zajlanak, hatósági eljárások sora indul. Az engedélyek birtokában elkezdik megvalósítani az új programelemeket. Elsőként a Termelői Piacot nyitják meg, az udvar hétvégente igazi piactérként közösségi térré is válik, ahol az emberek találkoznak. A kávéházat átalakítják és melegkonyhás Bistroként nyitják újra.
2019 - 2022
Az udvari Termelői Piac a világjárvány miatt váratlanul felértékelődik. A korlátozások idejére a Bistro vendégterében jobbhíján delicatesse élelmiszer kereskedést nyitnak, ételt csak elvitelre szolgáltatnak. A fejlesztéseket a korlátozások idejére leállítják. Az időszak a hely alkalmazkodóképességének igazi erőpróbája.
2022 -
Az akvizíciót követően a Tigris utcai romos, elhanyagolt telekrészen elkezdik az újabb programelemek koncepcionálást. A lepusztult üzlet, raktár és garázsépületek helyére egy új kétszintes pavilont terveznek, amely a pinceszinten kapcsolódik a Városi Borászat helyiségeihez is, a földszinten pedig a vincellérházzal gyalogos passzázst hoz létre, kiterjesztve ezzel az udvar közösségi terét a Tigris utca felé. A Fejlesztő szándéka, hogy az új pavilon a lehetőségek szerint környezettudatos és környezetkímélő működést valósítson meg, ezért a Tigris utca felé zárt zöldhomlokzattal fordul, extenzív csapadék visszatartó zöldtetőt kap, és a talajszondás rendszerek segítségével jelentős részben megújuló energiát használ fel.
szerk.: Czigány Lilla