Design/Formatervezés

Grands & Ensembles - Franciaország

2012.11.20. 15:26

Bodnár Anita építész hallgató írása a 2012-es Velencei Építészeti Biennálé francia pavilonjának kiállításáról, amelyben építész hallgatók fogalmazták meg elképzeléseiket a lakótelepek élhetőbbé tételéről.

Reconnaitre, agir  -  felismerés, cselekvés. A francia pavilon egyfajta állásfoglalást fogalmaz meg, ami abban áll, hogy az építészek nem csak épületeket, hanem egyben életteret is terveznek a lakóknak. A tervezett helyszínt először meg kell ismerni (környezeti adottságok, távolságok), majd a felmérés alapján munkahelyeket, parkokat és infrastruktúrát kell kiépíteni, hogy még inkább alkalmas legyen a funkciónak. Szerintük a már meglévő lakótelepek sem reménytelenek, szemléletváltással, átalakítással élhetőbbé lehet varázsolni a régi, szorosan összeépült betonrengetegeket is. A megoldásra egyetemi hallgatók keresték a választ: a pavilonban kiállított makettjeiken és vázlataikon a zöld területek fontossága, a megnyugtató környezet volt a meghatározó. A társasházak sokkal vonzóbbak, ha attraktív közegbe telepítjük őket - esetleg mindenkinek van külön kertje -, például családoknál ez lényeges szempont lehet a lakásválasztásban.



Az egyre jobban fejlődő technika által a megújuló energiaforrások is segíthetnek az átalakulásban, felhasználásukkal még kellemesebb környezetet tervezhetünk, illetve gazdaságosabbá tehetjük az energiaellátást is. Az építésznek nem csak tervezői és műszaki, hanem szociológiai, gazdasági és politikai kérdéseket is körül kell járnia, mielőtt létrehoz egy épületet. A tervezői döntések nagy felelősséggel járnak, melyek akár nevelő szerepet is betölthetnek: ilyen lehet a lakók ösztönzése megújuló energiaforrások használatára. A francia pavilon kiállítói jól szemléltették tárgykörük léptékét, már a pavilonba belépve érződik, milyen nagy horderejű és kulcsfontosságú témáról van szó. A fő kiállító terem melletti kisebb termekben kaptak helyet a különböző filmek, fotók, a kézzel fogható tervek és makettek, melyek segítségével könnyen elmélyülhetünk a téma különböző kérdéseiben. A „közös alap” a lakótelepekben áll, azok újragondolásában, zöldesítésében, mellyel újjá lehet alakítani az emberek mindennapjait.

Bodnár Anita, BME Urbanisztika Tanszék