Programok

Graphics open a négyzeten

2017.02.08. 14:37

A művészi grafika legfrissebb művei Közép-Európából: 6 ország több mint 50 grafikus hallgatójától közel 100 alkotás látható a Magyar Képzőművészeti Egyetem Barcsay Termében, február 9-én nyíló Grapics Open2 kiállításon. A tárlat célja megmutni a grafika, mint művészeti ág sokszínűségét és kísérletező kedvét. 

Az ember legősibb képi és nyomhagyó technikája a grafika. A képzőművészeti ágak kiinduló és végpontja egyben. A grafika minden korban folyamatosan változik, a legtöbbször mégis a trendek előtt jár, s nagy hatást gyakorol az aktuális irányzatok alakulására.

A XXI. században a grafika műfaja egy rendkívül sokszínű, egyben kísérletező művészeti ágat takar, amely a klasszikus grafikai technikáktól a legújabb számítógépes, illetve digitális képalkotói eljárásokig terjedő spektrumban a legváltozatosabb alkotásokat foglalja magába. Ma egy grafikai kiállításon éppúgy találkozhatunk rézkarccal és litográfiával, mint videómunkákkal, 3D-ben kinyomtatott plasztikákkal, interaktív installációkkal vagy akár grafikai elemeket magukon hordozó használati tárgyakkal.

A Graphics open2 címmel a Magyar Képzőművészeti Egyetem Barcsay Termében nyíló kiállítás a kortárs grafika legfrissebb műveit mutatja be hét közép-európai társintézet összefogásával. Az MKE Grafika Tanszéke öt év elteltével ismét felkérte a régió fontos művészeti egyetemeit, akadémiáit, hogy mutassák be Budapesten legjobb grafikai munkáikat, valamint leginkább jellemző hallgatói alkotásaikat. A kiállításon horvát, lengyel, osztrák, román és szlovák művészeti hallgatók művei láthatók a házigazda MKE diákjainak munkáival együtt.

Miként nyúlnak különböző nemzetiségű fiatal művészhallgatók – esetleges kulturális különbségeik ellenére – a mikrokörnyezetükben artikulált témákhoz vagy a nagyvilág által keltett benyomásaikhoz a kortárs művészet nyelvén? Milyen válaszokat adnak a globalizáció, a jelenkori népvándorlás, a politikai, ökológiai, gazdasági vagy társadalmi kérdésekre? Hogyan dolgozzák fel saját, személyes létük ingereit? Miként igyekeznek, illetve képesek-e azonosulni a XXI. század technikai vagy szakmai kihívásaival a kortárs művészi grafikán keresztül? Hogyan építi fel a művészetét egy pályakezdő fiatal képzőművész és milyen módokon érvényesül a hagyomány és a megújulás a kortárs művészi grafikában? ‒ ezekre az izgalmas kérdésekre kaphatunk választ a kiállított munkákon keresztül.

A Graphics open2 mindemellett a felsőfokú grafikaoktatás eredményeinek bemutatására is vállalkozik, hiszen az itt kiállított hallgatói alkotásokon keresztül nyomon követhető a művészeti felsőoktatásban zajló oktatói munka is. A tárlat egyúttal alkalmat teremt a meghívott közép-európai egyetemek grafikus hallgatóinak, hogy műalkotásaik révén megismerhessék egymás szakmai törekvéseit.

A legfrissebb művészi grafikai alkotások bemutatásával a Graphics open2 a kortárs képgrafika egyik legizgalmasabb közép-európai szegmensét hozza Budapestre. Meggyőződésünk, hogy a kiállítást ugyanolyan lelkesedés fogadja majd, mint az öt évvel ezelőtti bemutatót.


A tárlathoz számos kísérőprogram, tárlatvezetés kapcsolódik, amelyek részleteiről az MKE honlapjáról, illetve Facebook oldaláról tájékozódhatnak az érdeklődők.

Kiállító intézmények:

  • Academy of Fine Arts and Design, Bratislava
  • Academy of Fine Arts Zagreb
  • Jan Mateiko Academy of Fine Arts, Krakow
  • Strzemiński Academy of Art Łódź
  • University of Applied Arts, Vienna
  • Universitatea de Artă și Design, Cluj-Napoca
  • Magyar Képzőművészeti Egyetem, Budapest

A közönséget és a kiállítókat köszönti:

  • Prof. Csanádi Judit rektor
  • Szurcsik József Munkácsy-díjas képzőművész, tanszékvezető egyetemi docens

Szakmai bevezetőt mond:

  • Virág Ágnes művészettörténész

A kiállítást megnyitja:

  • Kukorelly Endre József Attila-díjas író, költő

Kurátorok:

  • Dobó Bianka
  • Szurcsik József

Angol nyelvű fordítás:

  • Virág Ágnes

Grafikai tervezés:

  • Kazsik Marcell

 

A kiállítás megtekinthető: 2017. február 10. – március 17.
Megnyitó: 2017. február 9. (csütörtök) 18 óra
Helyszín: Magyar Képzőművészeti Egyetem, Barcsay Terem (1062 Budapest, Andrássy út 69.)