Működik Győrben egy alig három tucat embert alkalmazó, erőteljesen innovatív építőipari vállalkozás, amelyet valamiért gyorsabban és könnyebben találnak meg az Egyesült Államokból, Spanyolországból, Dániából, Oroszországból, Németországból – a lista még hosszan sorolható lenne – mint a szomszéd városrészből. Pedig az APP Kft. a zöldtető fejlesztésekben és –telepítésekben európai szinten az egyik legmeghatározóbb cég, világviszonylatban is jelentős munkákat végez, és amelyik – a hazai építőipari vállalkozások közül szinte egyedülálló módon – rendszeresen jelenik meg Németország legfontosabb szakkiállításain.
Az 1995-ben elindult cég két alapítója, Csizmadia Péter és Varga Gábor korábban külön-külön utat jártak végig, de mindketten Németországban ismerték meg a zöldtetős rendszereket. Első megbízásaik a német piacról érkeztek: eleinte csak egy, majd egyre több terméket kezdtek gyártani – egy visszaforgatott anyagokból készített tisztítóaknával debütáltak –, idővel azonban megjelent a rendszerszintű gondolkodás és nem csak egy-egy adott problémára kínáltak megoldást, hanem komplex csomagokat kezdtek értékesíteni, telepíteni. A német építkezők számára nem volt újdonság a zöldtető fogalma, hiszen onnét ered a tetők zöldítésének forradalma, ezért az APP Kft. jól megtalálta piacát, innovatív megoldásaival és a háttérből nyújtott teljes körű műszaki tartalmi segítségnyújtással pedig jól tudta magát pozícionálni.
A hazai megrendelések azonban jóval a külföldi érdeklődés alatt maradtak, hiszen a zöldtető fogalma csak szűkebb körben volt ismert, a minőségi, végiggondolt tervezés és kivitelezés hiánya pedig sokáig inkább elvette a megrendelők kedvét, hiszen csak a problémát látták benne. A szabályozás sem igazán kedvezett a minőségi zöldtetők elterjedésének, mert a területre inkább gazdasági lehetőségként, egyfajta kiskapuként tekintenek a befektetők. Ahhoz, hogy erre egy, a városok környezeti fenntarthatóságát is segítő, valamint az életminőség javításában is fontos szerepet játszó építészeti megoldásként gondoljanak, komoly szemléletváltásra van szükség. Ebben az APP Kft. is jócskán kiveszi a részét: a szemléletformálást a lehető legszélesebb körben igyekszik megvalósítani. Hiszen a szakmán, az építészek, kertészek, tetőfedők megszólításán kívül a nagyközönség számára is megkísérlik elmondani, mi is a zöldtető lényege. Már egészen kiskortól kezdve, egy iskolásoknak szánt tematikus mesekönyv és a hozzákapcsolódó foglalkoztató füzet segítségével mutatják be, hogy környezeti szempontból milyen pozitív szerepe lehet a zöldtetőknek. A nagyközönséget jó példákkal szeretnék megszólítani, így a saját kivitelezésű és akár az utcáról is jól látható zöldtetők mellett egy körforgalmi csomópontot is úgy alakítottak ki Győrben, hogy abban látványosan modellezik a város zöldesítésének perspektíváit. Hiszen ez egy lehetőség arra, hogy az épített környezetbe visszaköltözhessen a természet, az egyre sűrűsödő város mégis kizöldülhessen.
„A ház az elme, a zöld rajta a lélek.” – mondja Csizmadia Péter, az egyik alapító, akinek családi házát mintaszerű DIADEM® zöldtető rendszer fedi, amely önmagában is felér egyfajta termékbemutatóval. Fák, sövénysor, lombhullató és örökzöld növények padokkal, pihenőhelyekkel és szaunával megspékelve, mindez jól megfér egy gondosan megtervezett zöldtetőn. A tető kiképzésben a többi, precízen tervezett, megszokott megoldás mellett fontos szerepet kapott két olyan elem, amelyek jelenleg a győri cég fejlesztéseinek középpontjában állnak: a vízmegtartás és a biztonságtechnika.
A zöldtető egyik fő tulajdonsága, hogy az arra érkező csapadékot kezelje, lassítsa annak lejutását a csatornahálózatba. Ugyanakkor a lapostetők nagy részénél többletköltséget jelent, hogy a sík felületekről a víz számára lefolyást biztosítsanak. Felmerült a kérdés, hogy mivel a tetőre jutó csapadék érték a növények számára, miért is kellene egy költségesen kiképzett lejtős felületen leengedni a vizet, amikor a helyszínen akár tárolni és felhasználni is lehet. Az APP Kft. néhány évvel ezelőtt egy olyan drén alagútrendszert fejlesztett ki, amely a csapadékot tárolni tudja, a fölé kerülő rétegrendre pedig zöldnövényeket lehet beültetni. Ha a tetőn tárolt vízmennyiség túlságosan felgyűlne, akkor az egy nyitott tetejű dugóval ellátott lefolyón keresztül tud távozni. A rendszer vízmegtartása azonban olyan hatásos, hogy még a legnagyobb, özönvízszerű esőzések vízmennyiségét is megtartja, a túlfolyás mértéke pedig a többi lakóházhoz képest lényegesen kisebb, ezzel csökkentve a csatornaterhelést, ami könnyebbség a környezetnek, a hálózatnak és a pénztárcának egyaránt. Az intenzív zöldtetős rétegrend alatt egy keményebb tél idején sem fagy meg a víz.
A cég jelenlegi fejlesztéseinek másik kiemelt területe a biztonságtechnika. Alapvető, hogy a tetőkön más szabályok érvényesek, mint a talajszinten, mindenképp ki kell építeni a leesés gátló rendszereket, a felhasználás igényei szerinti kerítéseket, korlátokat, vagy kikötési pontokat. Az APP Kft. Magyar Termék Nagydíjban is részesített DiaSafe® termékcsaládja olyan megoldást kínál, amely úgy tud megfelelő biztosítást nyújtani, hogy közben nem kell átfúrni a vízszigetelést, így megszűnik az itt leszivárgó nedvesség kockázata. A biztonsági rendszereknek stabilitását pedig magának a zöldtetőnek az önsúlya adja. A cég tagja különböző nemzetközi biztonságtechnikai, szabványügyi testületeknek, szakmai szervezeteknek, így a szabványok fejlesztésében is aktívan részt vesz, ez pedig az egész hazai piac számára fontos.
A zöldtető egyben a rekreáció tere, ugyanolyan hatása van, ugyanúgy használható, mint egy kert, ami azonban a városi környezetben csak igen korlátozott mértékben áll rendelkezésre. A cég Koppenhágában például aktívan művelhető közösségi kertet telepített egy nagyobb lakótömb tetejére (Urban farming projekt). Ezt a projektet Páliné Nyíri Sylvia nemzetközi üzletkötő és –kapcsolattartó mutatta be. Kollégái segítségével szinte a világ minden tájára szállítottak már komplett rendszereket, vagy egy-egy problémára kidolgozott műszaki megoldásokat. Minden évben néhány, nemzetközi szinten is nagyszabású projektben és számos kisebb munkában vesznek részt. A cég irodáinak falait ezeknek a sikeres kivitelezéseknek nagyalakú plotter fényképei borítják: látjuk itt a Torre Pellit körülvevő hatalmas komplexum hullámzó zöldtető megoldását, a svéd Lund városában levő Európai Részecskegyorsító (ESS- European Spallation Source projekt), vagy repülőről is jól felismerhető dublini Grand Canal Hotel tetejét. Az APP Kft. minden ilyen projekthez felkészült, minden részletre kiterjedő műszaki háttértámogatást nyújt.
A hazai piac meghódítása leginkább Csabina Péternek, a cég műszaki tanácsadójának feladata. Tapasztalata szerint lassan, de talán kezdik a hazai megrendelők is megérteni a zöldtető jelentőségét, valamint azt, hogy minőségi munkát leginkább akkor lehet megvalósítani, ha már a tervezés folyamatában számolunk a zöld felületekkel. Nem mindegy, hogy egy családi ház, egy irodaház, vagy egy hatalmas csarnok tetőfelületével kell számolni, de a kellő előkészítés mellett az APP Kft. szinte minden felületre és teherbírásra képes zöldtetőt telepíteni. A hazai sikerek egyik eddig csúcsa a csepeli Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telep 22 650 négyzetméteres tetőfelületének bezöldítése mindössze 15 nap alatt. Zöldítésre váró felületek tehát vannak, a városok fenntarthatósága és az életminőség javítása szempontjából pedig nem elhanyagolható, hogy mit kezdünk ezekkel a felületekkel. Ahogy Csizmadia Péter fogalmazott, cégének munkatársai nem is értik, hogy miért nincs minden arra alkalmas felületen zöldtető. A lehetőség Győrben nyitva áll.
Bán Dávid