Épületek/Irodaépület

Hajtogatós technika: Laurus irodaház

2011.08.03. 13:49

Jó közlekedés, a repülőtér és a belváros közelsége, a metró és egyéb tömegközlekedés jelenléte – mindez ideális helyszínt jelentett, mikor Streit Ágnest és munkatársait irodakomplexum tervezésére kérték fel a ferihegyi repülőtérre vezető út és az Üllői út találkozásánál található telekre. Ugyanezen adottságok viszont nagy zajterheléssel is járnak, ezért az építészek a kezdetektől egy zártabb tömbben gondolkodtak, ahol a belső kert lehet a nyugalom szigete.

Helyszín
A tervezési terület Budapest frekventált területén, a ferihegyi repülőtérre vezető út és az Üllői út találkozásánál, a Kőér utcában található. A sportlétesítmények mellett egykor autókereskedés működött itt. A helyszíni adottságok, a jó közlekedés, a repülőtér és a belváros közelsége, a metró és egyéb tömegközlekedés megléte ideális helyszínt biztosítottak egy új, modern irodakomplexumnak. A tervezés nehézsége is éppen a jó közlekedésből adódott, a forgalmas utak nagy zajterhelést jelentenek, ezért a kezdetektől egy zártabb tömbben gondolkodtunk, ahol a belső kert lehet a nyugalom szigete.

 

 

 

Építészeti program, funkciók
A beruházó IMMORENT épülettel szembeni legfőbb elvárása egy olyan élhető munkahely kialakítása volt, mely mindenben megfelel a jövő kihívásainak, rugalmasan osztható, és irodaterekkel, egymástól teljesen elkülöníthető bérterületekkel, a földszinten az irodákat kiszolgáló kávézóval, étteremmel, az épület alatt mélygarázzsal lehet kialakítani.

 

 

 

Építészeti koncepció
Az építészeti karakter kialakításánál két szempont vezérelt minket. Az első és legfontosabb szempont a környezet beépítését elemezve, hogy a területre szabadon álló karakterű épületet kell tervezni. Az is világossá vált, hogy a jellegzetes építészeti karaktert nélkülöző területre egy ikonszerű, térbeli tájékozódási pontot nyújtó, markáns építészeti jelet kell elhelyezni, ami a helyi környezet megtisztulásának és fejlődésének motorja lehet, ezzel jótékonyan befolyásolva szűkebb környezetét. A második szempont az irodaműfaj építészeti karakterének újrafogalmazása volt. Az motoszkált bennünk, hogy a szigorú technológiával rendelkező és egyértelműen horizontális karakterű építészet határait keressük, és bizonyos részleteiben újragondoljuk.

 

 

 

Az alaphelyzet a beépítés mértéke, ami a ház nagyságrendjét meghatározta, ez a nagyságrend világossá tette, hogy több épületben kell gondolkodnunk. Az is világos volt, hogy az épületegyüttesnek önmagában is harmonikus egységnek és helytállónak kell lennie. A rendteremtés gondolatából született meg az a három épület által kirajzolt, önmagába visszatérő vonal, amely a „folding” koncepcióhoz köthető, a hajtogatás által létrehozott rendet szimbolizálja. A telepítési koncepció következményeként született az a tömegalakítás, amely a kétdimenziós gondolatot tovább emelte térbeli formává. Ezen a törtvonalú, hajtogatott formán megjelent az épület karakterét meghatározó fém kontúr, amely az üveg kristályok keretét adja. Az épületeket homlokzati eszköztárában a fémlemez tető- és falburkolat mellett az üveg mint másik meghatározó elem alkotja. Az üvegfal kialakításánál arra törekedtünk, hogy a hagyományos fal-ablak struktúrát feloldva egy homogén felületet hozzunk létre, tovább erősítve az eredeti építészeti gondolatot. Az így kialakult épület dinamikus, minden oldalról izgalmas látványt nyújtó, korhoz és helyhez kötődő, szerethető épületegyüttes lett.

 

 

 

Funkcionális elrendezés
A ház gyalogos főbejárata a gyorsforgalmi út és a metrókijárat felé néz, itt található az épületegyüttes főbejárata és recepciója. A főbejáraton keresztül lehet a belső udvarba jutni, amely a közlekedés és egyben a feltöltődés helye. Az épületek telepítése a telket is a közterület részévé teszi, publikus és félpublikus tereket alakítva. A kert egy, az épülethez méltó nagyvonalú és finoman szerkesztett gyöngyszem. Az udvar zárt, az épületek határán lehatárolt intim belső átrium. A kerten át juthatunk el a másik két épülettömbbe, amelyekben szintén kialakítható önálló recepció, bérlői igények szerint. A lobbyterek belsőépítészeti megfogalmazásánál az épületről folytatott diskurzus továbbgondolása motivált. A kialakult terek nagyvonalú, elegáns arculatot kapnak, visszaköszön bennük a homlokzat szerkesztési rendje, és megjelennek az anyaghasználat elemei.

 

 

 

Az „A” épületben a recepcióból két, míg a „B” és „C” épületben 1-1 közlekedőmagon keresztül érhetjük el az irodaszinteket. Az irodaszintek középfolyosós rendszerűek, egyaránt alkalmasak nagyterű és cellás irodák kialakítására. Az „A” épület általános szintjei 3 önálló bérleményi egység kialakítására alkalmasak, míg a „B” és „C” épület 2-2 bérlőt tud fogadni szintenként, természetesen egy egységként is működhetnek. A bérleményi egységek önálló tűzvédelmi egységet alkotnak, mindegyikből könnyen elérhető egy, a szabadba vezető lépcsőház. A tetőteraszokon pihenő területek kialakítására van lehetőség. Az épületet gépkocsival a Kőér utca felől közelíthetjük meg, lehajtó rámpa vezet a közel 240 férőhelyes kétszintes mélygarázsba, és innen közelíthető meg az a néhány felszíni parkoló, amely a földszinti területek közönségforgalmát hivatott kiszolgálni.


Laurus irodaház

vezető tervező: Streit Ágnes
építész munkatársak: Péterfy László, Ruzsinszky István, Jó Andrea, Varga Szabolcs, Bán Zoltán, Kormos Szabolcs, Csák László, Dely-Steindl Barnabás, Rózsavölgyi Balázs, Kristóf Gabriella és Paróczi Judit, Maróti Gyula (látványtervek)
szakági tervezők:
statika: Dr. Almási József - Almási és Társai Kft.
épületgépészet: Kolarovszki László - Kőrös Consult Kft
üvegszerkezetek: Stocker György - Stokplan Kft.
akusztika: Kotschy András - Kotschy Bt.
elektromosság: Tóth Zoltán – Planet Kft.
tűzvédelem: Gombik Boglárka - BO-SEC Bt.
kerttervezés: Müller Krisztina - Napkert-Biofény Kertépítészeti Bt.
generáltervező: S.A.M.O. Kft.

tervezés éve: 2007
kivitelezés éve: 2009-2011
bruttó szintterület: 20.500 m2 (mélygarázzsal: 28.200 m2)
megbízó: K1A Kft. - Erste Group Inmorent AG
generálkivitelező: Swietelsky Magyarország Kft.