kiemelt megvételt nyert a 79. sz. pályamű
vezető építész tervező: Vesztergom Ádám
Telepítés
A szokatlan formájú épület érdekes beépítést eredményez. A telek északi oldalán Z alakban kialakított főként gazdasági és kiszolgáló helyiségeket magába foglaló szárnyhoz egy hosszú észak-dél irányú tengellyel kapcsolódnak a fürtszerűen felfűzött csoportszobák. Az érdekes forma azonban nem kedvez minden tekintetben a telepítésnek. A délnyugati tájolású csoportszobák mellett, északkeleti tájolásúak is találhatók, melyek a forgalmas Hársfa utca felé néznek, igaz egy játszóudvar választja el attól, ennek védelmét azonban fallal szeparálja. Az épület északi homlokzata érdekes térfalat alkot, keletre hiányzik az utcaképbe illeszkedő markáns térfal. Az épület központi tengelye gyakorlatilag kettéosztja a telket, így a csoportszobákhoz megfelelő méretű játszóudvarok alakíthatók ki, azonban nincs lehetőség egy közös játszóudvar létesítésére. Az épület elhelyezése a szabályozási terv előírásainak megfelel. Az óvoda gazdasági bejárata, jól elszeparálva a telek északnyugati oldalán az intézmény személygépkocsi forgalmától távol található, továbbá forgalma a játszóudvar zavarása nélkül lebonyolítható. Az épület főbejárata igen hangsúlyos, a Hársfa utca sarkán kialakuló teresedés egy kulturált gyülekezőtér kialakítására nyújt lehetőséget.
Építészet
Pályázók az óvodát földszintes elrendezésűre tervezték, ami az óvodák tervezésénél jó megoldás. A tervezett épület jó példája a pavilonos elrendezésű pályázatnak. A tervezett épületet jó helyen közelíti meg és az útról hátrahúzva kellő előteret biztosít a bejáratnak. A foglalkoztatókat É-D-i irányú középfolyosóra fűzte fel, ahonnan fésűs elrendezéssel kelet-nyugati irányban nyílnak a foglalkoztatók. Az út felé szervezett foglalkoztatókat növényzettel és fallal kellően leszeparálja. A fésűs elrendezést É-i irányból két eltolt tömegű kiszolgáló épülettel zárja le. Az épület alaprajzi elrendezése a fésűs elrendezésűek között jól megoldott. Az épület a kertet jól elhatárolhatóan három részre osztja. Két kert a foglalkozatókhoz csatlakozik, a harmadik az út felől zárja le az épületet. A kertek továbbépítésénél maximálisan felhasználja a meglévő faállományt. A kert felhasználásánál a tornaterem is jó helyre került, mert egyik oldalról a fogadó térhez a másik oldalon a „tornaudvar”-hoz kapcsolódhat. Az épület jól kialakított alaprajzi rendje tagolt tömegeket hoz létre, ami léptékében harmonikusan illeszkedik a környezetébe. Az utcai homlokzat észak felé zárt és arányosan tagozott. A keleti és nyugati homlokzatok a foglalkoztatókkal jó arányban tagoltak. A homlokzaton használt anyagok harmóniában vannak egymással. A faburkolatú foglalkoztatók visszafogottak és jó arányrendszerükkel illeszkednek a környezetbe, de a szintbeli kertkapcsolat hiányzik. A látványtervek szép külső és belső tereket mutatnak.
Oktatási-nevelési szakmai kritériumok
Az épület bár viszonylag terjedelmes, az egységek megfelelő rendezése révén könnyen átlátható, gyermek közeli. A kialakított terek megfelelő alapot biztosítanak a szakmai program megvalósításához: A családok bevonására való törekvést mi sem bizonyítja jobban, mint a bejárathoz közel, a nagy közösségi térből nyíló családi szoba, illetve a hozzá tartozó kiszolgáló helyiségek. A nyílt és egyenes közlekedési útvonalak segítik a gyors és biztonságos eligazodást, az épület védettséget és biztonságot sugalló a gyermekek és felnőttek számára egyaránt, baleseti veszélyforrást nem rejt.
Valamennyi, a kiírásban szereplő helyiség elhelyezésre került. Az aula központi helyen van, ugyanakkor igény szerint a tornaszobával is összekapcsolható, a funkciónak teljes mértékben megfelelő. A csoportszobák elhelyezése jól követhető, a fokozatosan elkeskenyedő aulából nyílnak. A közlekedő felé nyitott öltözők tágasak és világosak, ahol a szülők és gyermekek számára is alkalom nyílik a csoportok közötti kapcsolatok kialakítására és ápolására.
Az egyes csoportokhoz és az udvarhoz tartozó kiszolgáló helyiségek a szakmai elvárásoknak megfelelők, említést érdemel a minden csoportszobához tartozó terasz, mely védettsége révén az időjárás függvényében a szabadtéri foglalkoztatás és pihenés színtere is lehet.
A csoportszoba és az udvar kapcsolata a teraszokon keresztül biztosított. A pavilonok elhelyezésével szokatlan, azonban az elmélyült szabadtéri játékra is számos lehetőséget kínál fel az udvar, és a dús növényekkel teli kert.
Összegzés: A tervpályázat a szakmai elvárásoknak minden tekintetben megfelel.