Közélet, hírek

Hasonló kihívások, eltérő megoldások: két építésziroda tervei alapján épül az új lakópark két tömbje

2021.07.13. 16:09

A XIII. kerületi Foka-öböl mellett épülő Duna Terasz Grande lakópark egyik tömbjét az Óbuda Építész Stúdió, a másikat a Vadász Stúdió tervezte. A két épületegyüttesben összesen 790 lakás készül, így jelenleg ez Magyarország legnagyobb egy helyen, egy időben, egy projekt alatt épülő lakásfejlesztése. 

A lakásvásárlás során egyre fontosabbak többek között az energiahatékony, környezettudatos megoldások, de kiemelt szerepe van az épület lokációjának, közlekedési kapcsolatainak és a hozzá kapcsolódó zöld infrastruktúra rendszernek is. Mindemellett a nemzetközi és hazai trendek is azt mutatják, hogy az ingatlanok tervezési minősége is egyre nagyobb figyelmet kap. Jó példa lehet erre a Vizafogó északi részén épülő Duna Terasz Grande lakópark, amelynek két tömbjét más-más építésziroda tervezte, így egyazon projekten belül egészen eltérő megoldások születtek hasonló kihívásokra.

A D&B Ingatlanfejlesztő csoport legújabb lakóház-beruházásánál a Dunához közelebbi telekre a Vadász Építész Stúdió tervezte meg a Duna Terasz Grande 1-es épületét, míg az épületpár 2-es épülete az Óbuda Építész Stúdió munkája. A két épületegyüttesben összesen 790 lakás készül, ezzel jelenleg ez Magyarország legnagyobb egy helyen, egy időben, egy projekt alatt épülő lakásfejlesztése. 



A nagyobb épület a maga 583 lakásával önmagában is kimagasló lakásmennyiséget képvisel. A Plájer János vezette Óbuda Építész Stúdió tervei alapján megvalósuló épület a tervező megfogalmazása szerint a fiatalos, lendületes, minimalista stílusjegyek színes víziója. Mindezt elsősorban az izgalmas homlokzatarchitektúrával kívánták elérni: a cél az volt, hogy első ránézésre egy véletlenszerű, dinamikus homlokzati játék jelenjen meg az épületen. Emögött egy gondosan szerkesztett, 1-2, de helyenként akár 3 szintet is magába foglaló szabályrendszer húzódik, ami rendszert hoz az üdén sokféle homlokzatba. A tömegalakítás inspirációs forrása a jól ismert Jenga játék volt: az egész egyszerű főkubusból hol kihúzott pozitív, hol betolt negatív formák határozzák meg a homlokzat kompozícióját.

Az épület külső és belső anyaghasználatára egyaránt jellemző a magas minőségű burkolóelemek alkalmazása. A földszinti zónákban, ahol intenzívebb a gyalogosforgalom, színes táblás homlokzatburkolatok jelennek meg, de hasonló elemek jellemzik bizonyos erkélyek és más külső terek burkolatát is. A lépcsőházak harmonizáló színvilága egységet képez az előcsarnok, a lépcső és a közlekedők között, a lakások bejárati zónáját is magába foglalva. Mindez az építészek azon törekvését szolgálja, hogy az épület egésze otthonosabb, „lakóbarátabb" környezetté váljon, aminek érdekében a legapróbb részletekig igyekeztek minden körülményt figyelembe venni. Jó példája ennek a folyosók kiszélesedése a lépcső- és liftblokkok előtt, ahol sűrűbb használat várható.



A Vadász Építész Stúdió által tervezett kisebbik épülettömb „csupán" 207 lakásnak ad helyet. Itt is az izgalmas homlokzati játék teszi egyedivé az épületet, de egész más koncepció alapján: az architektúra itt az ellentétpárokra épül. A földszint és a tetőszint hullámzó tömegalakítása a természetes környezetre – a vízre, a domborzatra – reagál, amit a meleg színek alkalmazása még tovább erősít. A kettő között szinte lebeg a hófehér, szigorú vonalvezetésű kubus, amit egy jóval hagyományosabb, racionálisabb struktúra jellemez. Az alsó és felső szinttel szemben e köztes szakasz a ház épített környezetére kíván reflektálni. Ugyanakkor a homlokzat ezen részére is jellemző egyfajta tervezett véletlenszerűség: az egyes erkélyeket és lakásokat nem egy-egy fallal választják el egymástól, hanem az erkélysorokba kiugranak bizonyos szobák homlokzatai. Vadász Bence, az épület vezető tervezője ezt a játékosságot a kottavonalak között megjelenő hangjegyekhez hasonlította.

Ádám Zoltán, a beruházás projektvezetője szerint a fő cél az volt, hogy magas minőségű, a lakók igényeinek maximálisan eleget tevő épületegyüttes jöjjön létre, ezért a legkorszerűbb okosotthonokat és zöld gépészeti megoldásokat alkalmazták. Ugyanakkor mindez önmagában nem elég, a kimagasló minőséghez nagyban hozzájárul a kiváló építészeti tervezésnek köszönhetően létrejött tér- és tömegstruktúra is, a két épülettömb így a legkorszerűbb lakásépítési elvárásoknak is megfelel.

Forrás: sajtóközlemény